Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խոսնակի և Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի նախագահի հանդիպումը
Նոյեմբերի 21-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում մասնակցել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի աշխատանքներին:
Ելույթ ունենալով ՍԾՏՀ ԽՎ լիագումար նիստում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ասել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրացիայի գործընթացներին։
Հ. Աբրահամյանը հանդիպել է նաև Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես զգացել է ՌԴ զորակցությունը, որի համար հայտնել է հայկական կողմի երախտագիտությունը: Այդ համատեսքստում նա կարևորել է ՌԴ կողմից ՀՀ-ին տրամադրված արտոնյալ վարկը, որն օժանդակել է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքներին դիմագրավելուն:
Զրուցակիցները նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրների, առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացի, Արցախի հիմնախնդրի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտակա ամիսների ընթացքում ՌԴ Պետական դումայի նախագահի Հայաստան այց կատարելու վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 23-ին նաև տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի նախագահ Մեհմեթ Ալի Շահինի հետ, ով ևս մասնակցում է ՍԾՏՀ ԽՎ մոսկովյան հանդիպմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները միմյանց փոխադարձաբար ներկայացրել են իրենց երկրների խորհրդարանների կառուցվածքի և գործունեության առանձնահատկությունները: Նրանք տեսակետներ են փոխանակել առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերություններ հաստատելու գործընթացի շուրջ: Հ. Աբրահամյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմն անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում:
Երկու խորհրդարանների ղեկավարները բարձր են գնահատել ՀՀ և ԹՀ նախագահների համարձակ համատեղ աշխատանքը և համաձայնել են, որ դրա շնորհիվ պարարտ հող է ստեղծվել երկու հարևան ժողովուրդների միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու համար: Այդ համատեքստում նրանք համաձայնել են, որ անհրաժեշտ է առաջին հերթին խրախուսել մարդկային ուղղակի շփումները, ինչպես նաև փորձել կապեր ստեղծել ՀՀ ԱԺ և ԹԱՄԺ միջև:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ամփոփել են հանդիպումը՝ հույս հայտնելով, որ կունենան նոր հանդիպումների առիթներ:

В Москве состоялось встреча председателя НС РА и председателя Великого собрания Турции
21 ноября в Москве делегация, возглавляемая председателем Национального собрания РА Овиком Абрамяном, участвовала в работе пленарного заседания Парламентской ассамблеи по Черноморскому экономическому сотрудничеству (ПА ЧЭС).
Выступая на пленарном заседании  ПА ЧЭС, председатель НС РА сказал, что Армения придает большое значение процессам регионального сотрудничества и интеграции.
О.Абрамян встретился также с председателем Госдумы России Борисом Грызловым. Глава армянского парламента подчеркнул, что Армения постоянно ощущала поддержку РФ, за что он выразил признательность армянской стороны. В этом контексте он выразил важность предоставления льготного кредита РА со стороны РФ, который содействовал противодействию финансово-экономическому кризису.
Собеседники обменялись также мнениями относительно региональных проблем, вокруг урегулирования армяно-турецких отношений без предусловий, Арцахской проблемы.
В ходе встречи была достигнута договоренность относительно визита председателя Госдумы РФ в течение ближайших месяцев  в Армению.
23-го ноября также состоялась встреча председателя НС РА Овика Абрамяна с председателем Милли Меджлиса Турции Мехметом Али Шаином, который также принимает участие в московской встрече Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества.
В ходе встречи собеседники представили друг другу особенности структуры и деятельности парламентов своих стран. Они обменялись позициями относительно процесса установления двусторонних отношений без предусловий. О. Абрамян подчеркнул, что армянская сторона считает необходимым, чтобы подписанные армяно-турецкие протоколы были подписаны в разумные сроки.
Руководители двух парламентов высоко оценили смелые совместные шаги президентов Республики Армения и Турецкой Республики и согласились, что благодаря этому сложилась благодатная почва для установления нормальных отношений между двумя соседними народами. В этом контексте они согласились, что необходимо в первую очередь поощрять непосредственные контакты людей, а также попытаться наладить связи между парламентами двух стран.
Собеседники с удовлетворением подвели итоги встречи, выразив надежду, что у них будут новые поводы для встреч.