Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված. զինծառայող է զոհվել
Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված: Հակառակորդն առաջին անգամ հրասայլից /տանկ/ արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը:
Ընդհանուր առմամբ, դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգայինզինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /101 արկ/, 82 /193 արկ/, 120 /35 արկ/ միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 /27 արկ/ և ՌՊԳ-7 /3 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք /17 արկ/ և հրասայլ /5 արկ/:
Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի ապակայունացնող գործողությունները անպատիժ չեն մնալու և ստեղծված իրադրության հետևանքները լինելու են ծանր ու անդառնալի:

Ситуация на передовой остается напряженной: погиб армянский солдат
Ситуация на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана остается напряженной. Азербайджанские ВС впервые с момента заключения соглашения о прекращении огня задействовали танк по боевыем позициям Армии обороны НКР, расположенным в южном направлении. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Минобороны НКР
В целом 8 декабря и в ночь на 9 декабря противник нарушил перемирие свыше 180 раз, произведя по карабахским позициям свыше 1500 выстрелов из огнестрельного оружия различного калибра, а также минометов калибра 60 мм (101 снаряд), 82 мм (193 снаряда), 120 мм (35 снарядов), гранатометов АГС – 17 (27 снарядов) и РПГ – 7 (3 снаряда). Противник применил также ЗРК TR-107 (17 снарядов) и впервые с момента заключения соглашения о прекращении огня танк (5 снарядов).
В результате выстрела из крупнокалиберной снайперской винтовки погиб военнослужащий контрактной службы Гарик Гургенович Аванесян (1991 г.р.).
«Министерство обороны НКР разделяет тяжелую боль утраты и выражает соболезнование семье, родным и сослуживцам погибшего, – говорится в сообщении. – Деструктивные действия противника не останутся безнаказанными, последствия создавшейся ситуации будут тяжелыми и необратимыми».