Մխիթար Մնացականյանը նշանակվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նոյեմբերի 23-ի հրամանագրով Գևորգ Պետրոսյանն ազատվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնից:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից տեղեկացնում են, որ մեկ այլ հրամանագրով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար է նշանակվել Մխիթար Մնացականյանը:
Մ. Մնացականյանը ծնվել է 1950թ. հունիսի 16-ին Սևան քաղաքում: 1972թ. ավարտել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտի բուժական ֆակուլտետը, 1984թ.' ՍՍՀՄ ՆԳՆ ղեկավար աշխատողների բարձրագույն դպրոցը:
Աշխատել է Սևանի շրջանային հիվանդանոցում' որպես վիրաբույժ, Ապարան-Արագած միջշրջանային դատաբժշկական փորձագետ է եղել, ՆԳՆ համակարգում' հիվանդանոցի պետ, Կարմիր Խաչի Միջազգային Վերականգնողական կենտրոնում' ադմինիստրատիվ տնօրեն, ապա նաև գլխավոր տնօրեն: 2001թ.-ին ընտրվել է Հայկական Կարմիր Խաչ ընկերության նախագահ:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով' «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից:
2007 դեկտեմբերից ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է:
Բժշկական գիտությունների թեկնածու է, Եվրոպական համալսարանի Մոսկովյան ակադեմիայի պատվավոր պրոֆեսոր, Եվրոպական համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, Աշխարհի ժողովուրդների հոգևոր միասնության միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՌԴ բժշկատեխնիկական ակադեմիայի իսկական անդամ, ՌԴ բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ, Հայաստանում ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ տարվող պայքարի միջպետական կառավարական հանձնաժողովի նախագահ:

Мхитар Мнацаканян назначен министром труда и по социальным вопросам
Указом президента Армении Сержа Саргсяна от 23-го ноября Геворг Петросян освобожден от должности министра труда и по социальным вопросам. В пресс-службе президента сообщают, что другим указом Сержа Саргсяна на должность министра труда и по социальным вопросам назначен Мхитар Мнацаканян.
М. Мнацаканян родился 16 июня 1950 года в г.Севан.
В 1972 г. окончил лечебный факультет Ереванского государственного медицинского института, в 1984 г. Высшую школу руководящих работников МВД СССР.
1972-1975 гг. - хирург в Севанской районной больнице.
1975-1977 гг. - межрайонный судебно-медицинский эксперт Апаран-Арагаца,
в 1976 г. - начальник больницы в системе МВД,
в 1994 г. - административный директор, в 1995 г. - генеральный директор Международного реабилитационного центра Красного Креста.
В 2001 году  избран председателем Армянского общества Красного Креста.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии «Процветающая Армения».
6 декабря 2007 г. - избран председателем постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам
Кандидат медицинских наук, почетный профессор Московской академии Европейского университета, почетный профессор Европейского университета, академик Международной академии духовного единства народов мира, действительный член Медико-технической академии РФ, член Академии естественных наук РФ, председатель Межгосударственной правительственной комиссии по борьбе с ВИЧ-инфекцией - СПИД-ом, туберкулезом и малярией в Армении.