Դեկտեմբերի 10–ը ԼՂՀ անկախության հանրաքվեի օրն է
1991թ. դեկտեմբերի 10-ին կայացավ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հանրաքվեն։ Այն ժամանակ ընտրողների 99,8%-ը կողմ քվեարկեց անկախությանը։
Մինչ 2006թ., սակայն, ԼՂ-ը Սահմանադրություն չուներ։ Միայն 15 տարի անց Ղարաբաղի խորհրդարանը հաստատեց առաջին Սահմանադրության տեքստը։ Այնտեղ նշված էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ինքնավար, ժողովրդավարական, իրավական և սոցիալական պետություն է, և որ պետական իշխանությունը Ղարաբաղում իրականացվում է այն տարածքում, որը փաստացի գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի իրավասության տակ։
2006թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացվեց ԼՂՀ առաջին Սահմանադրության նախագծի ընդունման համաժողովրդական հանրաքվեն։ ԼՂՀ-ի Սահմանադրության ընդունմանը կողմ քվեարկեց 77 հազ. 279 քաղաքացի, դեմ՝ 554։ Հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվը կազմեց 90 077 մարդ։

В Арцахе отмечают День референдума о независимости и День Конституции
10 декабря 1991г. состоялся референдум о государственной независимости Нагорного Карабаха, на котором 99,8% проголосовали за провозглашение независимости.
Однако до 2006 года Арцах не имел Конституции. Лишь спустя 15 лет парламент Нагорного Карабаха утвердил текст первой Конституции, в котором отмечено, что Нагорно-Карабахская Республика – суверенное, демократическое, правовое, социальное государство, а также что до восстановления целостности государственной территории НКР и уточнения границ публичная власть осуществляется на территории, фактически находящейся под юрисдикцией Нагорно-Карабахской Республики.
10 декабря 2006г. в НКР был проведен всенародный референдум по принятию проекта первой Конституции страны. За принятие Конституции НКР проголосовали 77 тыс. 279 граждан, а против – 554. Общее число граждан, имеющих право на участие в референдуме, составило 90 077 человек.