ԱՄՆ պետդեպն անընդունելի է համարում ԼՂ հակամարտության գոտում ծանր տեխնիկայի կիրառումը
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ ԱՄՆ պետդեպն անընդունելի է համարում ԼՂ հակամարտության գոտում վերջին օրերին լարվածության ավելացումը և ծանր տեխնիկայի կիրառումը։
Քիրբին երկու կողմերին էլ կոչ է արել խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Նա հիշեցրել է, որ այս հարձակումները չեն համապատասխանում հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու Սարգսյանի և Ալիևի հանձնառությանը:
«Հորդորում ենք կողմերին ձեռնարկել բոլոր քայլերը՝ խուսափելու բռնությունից և բարելավելու մթնոլորտը բանակցությունների համար»,- ասել է Քիրբին:
Լրագրողներից մեկը նրանից հետարքրքվել է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը նպաստե՞լ է թուրք-ռուսական հարաբերությունների սրումը, ինչին Քիրբին պատասխանել է, որ իրենց անհնագստացնում է իրադրության լարումը, այլ ոչ թե դրա սկզբնաղբյուրը:

Госдеп США считает неприемлемым применение тяжелого вооружения в зоне Карабахского конфликта
Госдепартамент США считает неприемлемыми эскалацию ситуации на линии соприкосновения войск в зоне Карабахского конфликта и применение там тяжелого вооружения. Об этом в ходе очередного брифинга заявил начальник пресс-службы Госдепа Джон Кирби.
Он призывал стороны соблюдать режим прекращения огня, напомнив, что последние нападения не соответствуют принятым Саргсяном и Алиевым обязательствам в вопросе мирного урегулирования конфликта.
«Призываем стороны предпринять меры во избежание насилия и улучшения переговорной атмосферы», – сказал Кирби.
Отвечая на вопрос, могло ли привести к усилению напряженности между Арменией и Азербайджаном обострение российско-турецких отношений, Кирби сказал: «Мы обеспокоены самой эскалацией вне зависимости от источника».