Քաղաքագետները՝ նոր ուժի մասին
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանն ասել է, թե Հայաստանը անցումային երկիր է, և բնականաբար՝ այստեղ դեռևս կայացած չեն այն կառույցները, որոնք պետք է նպաստեն ժողովրդավարության զարգացմանը։
Քաղաքագետը նշել է, թե մեզ մոտ 20 տարի շարունակ իշխանավորները փորձել են կենտրոնացնել իշխանությունը, և այժմ ուզում են ամբողջությամբ մենաշնորհային վիճակ ստեղծել։
Երվանդ Բոզոյանն ասել է, թե այդ ամենին, սակայն, «ֆորմալ առումով դեմ է ԲՀԿ-ն և այն զանգվածը, որը որևէ կուսակցության չի պատկանում, նույնպես իշխանական այդ բուրգին դեմ է»։
Վերջին տարիների ընթացքում, ըստ Ե. Բոզոյանի, փոքր բիզնեսն ընդհանրապես մեռած վիճակում է. «Մոտ 1300 խանութ է փակվել, իսկ 60 հազ.-ից ավելի մարդ արտագաղթել է երկրից, ինչը ցույց է տալիս, որ երկրի վիճակը գնալով վատանում է։ Բացի այդ էլ, ըստ բանախոսի, վտանգված է միջին բիզնեսը, և օլիգարխներն էլ են զգում, որ իրենց վիճակն էլ կարող է վատանալ»։
Քաղաքագետի գնահատմամբ՝ նման պարագայում է, որ պետք է հակասություններ առաջանան իշխանությունների և բիզնեսի ներկայացուցիչների միջև։
Անդրադառնալով առաջիկա ընտրություններին՝ բանախոսն ասել է, թե ՕԵԿ-ը կորցրել է 5%-ի շեմը հաղթահարելու հնարավորությունը, քանզի այն ընտրազանգվածը, որը միջին խավ լինելով՝ բիզնեսով էր զբաղված և հավատում էր «Օրինաց երկրի» ծրագրային դրույթներին, այսօր հիասթափված է։ Նրա կարծիքով՝ բացի ՀՀԿ-ից, ԲՀԿ-ից և ՀԱԿ-ից, մնացած բոլոր կուսակցությունների խորհրդարան մուտք գործելը կասկածի տակ է դրված։
Նույն ակումբում ասուլիսի հրավիրված Ալեքսանդր Մարգարովն ասել է, թե այսօր ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի միջև հակասություն կարող է լինել միայն այն դեպքում, եթե ԲՀԿ-ն ուզենա թիվ 1-ը լինել.
-Դրա համար էլ որպես ընդդիմություն ՀՀԿ-ն նրան դեմ է դուրս գալիս, այդտեղ է հակասությունը։
Նա նշել է, որ ՀՅԴ-ն՝ որպես դասական կուսակցություն, գրեթե միշտ 7%՝ գումարած-հանած 3% ձայներ կարող է հավաքել, սակայն որոշակի գործոններ հաշվի առնելով՝ հնարավոր է, որ 5% էլ չհավաքի։ Ինչ վերաբերում է ՕԵԿ-ին, ապա Ա. Մարգարովը համաձայնել է Երվանդ Բոզոյանի դիտարկմանը, թե ՕԵԿ-ը կորցրել է իր ընտրազանգվածը, սակայն եթե նրանք որոշակի ծրագրային դրույթներ առաջարկեն, գտնեն այն կետը, որով հնարավոր լինի գրավել ընտրազանգվածին, ապա հնարավոր է, որ այն նույնպես լինի խորհրդարանում։
Անդրադառնալով նոր ուժի ստեղծման անհրաժեշտությանը՝ Ա. Մարգարովն ասել է, թե ընտրություններին դեռ երկու տարի կա, և որպես իշխանական նախագիծ, հնարավոր է, որ նոր ուժ ձևավորվի։ Նա, սակայն, նշել է, թե հնարավոր է, որ նոր ուժը ինքնաբուխ կերպով ձևավորվի, այլ ոչ թե որպես իշխանական նախագիծ, ու ավելացրել, թե այս պահի դրությամբ չի տեսնում այն ռեսուրսները, որով դա կարող է ձևավորվել։
Քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանն էլ խոսելով նոր ուժի ձևավորման մասին՝ ասել է, թե այսօր դրա անհրաժեշտությունը կա, ինքը զգում է այդ, և շատ կարևոր է, որ հասարակությունն էլ զգա, որովհետև, ըստ նրա, եթե մենք այսօր չզգանք, որ նոր ուժի անհրաժեշտություն կա, ապա մի քանի տարի հետո կհայտնվենք վտանգի տակ։
Քաղաքագետն այսօրվա իրավիճակը բնութագրել է որպես բրեժնևյան ճահճային դաշտ ու նշել, թե այն ընտրազանգվածը, որը 2008թ. ձայն էր տվել Տեր–Պետրոսյանին, «Օրինաց երկրին», նրանց մեծ մասը հիասթափված է և՛ Արթուր Բաղդասարյանից, և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից։

Политологи о новой силе
Во время встречи с журналистами политолог Ерванд Бозоян сказал, что Армения является переходной страной и, естественно, что здесь еще не получили становление те структуры, которые должны способствовать развитию демократии.
Политолог отметил, что у нас 20 лет подряд власти пытались сосредоточить власть, а сейчас хотят создать полностью монопольную ситуацию.
Ерванд Бозоян сказал, что «в формальном плане против всего этого выступает партия «Процветающая Армения» и тот сегмент, который не принадлежит к какой-либо партии, и также выступает против этой пирамиды власти».
В течение последних лет, по мнению Е. Бозояна, малый бизнес находится в мертвом состоянии: «Закрылось около 1300 магазинов, из страны уехало более 60 тысяч людей. Это показывает, что состояние страны ухудшается. Кроме того, по словам политолога, под угрозой находится средний бизнес, олигархи тоже чувствуют, что их состояние может ухудшиться».
По оценке политолога, в подобном случае должны возникнуть противоречия между властями и представителями бизнеса.
Касаясь темы предстоящих выборов, Е. Бозоян сказал, что партия «Оринац еркир» утратила возможность преодолеть 5%-й барьер, поскольку тот электорат, который будучи средним слоем, был занят бизнесом и верил программным пунктам «Оринац еркир», сегодня разочарован. По его мнению, прохождение в парламент партий, кроме РПА, ППА и АНК, стоит под вопросом.
Приглашенный на пресс-конференцию в тот же клуб политолог Александр Маркаров сказал, что противоречия между РПА и ППА сегодня могут возникнуть лишь в том случае, если ППА захочет стать лидером: «Поэтому РПА выступает против них, в этом проблема».
Он отметил, что АРФД, как классическая партия, почти всегда может набрать 7% голосов (плюс-минус 3%), однако, учитывая определенные факторы, возможно, что не наберет даже 5%.
Что касается «Оринац еркир», то А. Маркаров согласился с наблюдением Ерванда Бозояна о том, что «Оринац еркир» утратила свой электорат, однако если они предложат определенные программные пункты, найдут тот пункт, благодаря которому станет возможным завоевать электорат, то возможно, что они тоже окажутся в парламенте.
Касаясь вопроса необходимости создания новой силы, А. Маркаров сказал, что до выборов еще есть два года и, возможно, что новая сила сформируется как проект власти. Однако, он отметил, что возможно, что новая сила сформируется спонтанно, а не как проект власти и добавил, что в данный момент он не видит тех ресурсов, благодаря которым она сможет сформироваться.
В свою очередь, говоря о формировании новой силы, Ерванд Бозоян сказал, что сегодня есть необходимость этого, он чувствует это и очень важно, чтобы общество тоже чувствовало, поскольку, если мы сегодня не будем чувствовать необходимость новой силы, то через несколько лет окажемся перед угрозой.
Политолог охарактеризовал сегодняшнюю ситуацию как брежневский период застоя и отметил, что та большая часть электората, отдавшего  в 2008 году голоса Тер-Петросяну, «Оринац еркир», разочаровалась и Артуром Багдасаряном, и Левоном Тер-Петросяном.