«Փարաքարի հավիկը», կամ Արամի կկուն կանչեց
Սերժ Սարգսյանն իր «կալոդում» տարբեր «մաստերի» հաճախորդներ ունի։ Ամեն մեկին օգտագործում է ըստ պահի անհրաժեշտության։ Դրանցից յուրաքանչյուրն իր գինն ունի։ Հանդիպում ենք ինչպես դիշովկեքի, այնպես էլ թանկանոց պուտանկեքի։
Հաճախորդներից ամեն մեկն ունի իր ֆունկցիոնալ նշանակությունը։ Մեկն արևմտամետ է խաղում ու «լուսավորիչություն» անում, մյուսն «ինստիտուտ» է հաճախում, երրորդը «1in.am»–ներին է հարցազրույցներ տալիս և կոնկրետ մարդկանց դեմ դհոլություն անում, չորրորդը ռուսամետության գծի վրա է, հինգերորդը պարզապես անասուն է (մի՛ շտապեք անմիջապես ինչ–որ մեկին պատկերացնել անասունի դերում), վեցերորդը ֆոտոսեսիայի է մասնակցում և այդպես շարունակ։
Տարբեր ձևերի են հաճախորդները, բայց մեկ բան ընդհանուր է բոլորի համար. նրանք, ընդդիմադիր կամ անկախ կարգավիճակ ունենալու քողի տակ, պայքարում են Սերժ Սարգսյանի բոլոր ընդդիմախոսների դեմ, այսինքն՝ նրանց դեմ, ովքեր իրական վտանգ են ներկայացնում «Վերջի բոլշևիկի» համար։
Եթե քաղաքական իրավիճակը համեմատաբար «խախանդ» է, և չկա աթոռը կորցնելու վտանգ, ապա ՀՀԿ ղեկավարն իր բոլոր հաճախորդներին «նստեցնում» է դիետայի վրա ու կրճատում նրանց տրվելիք վիտամինների քանակը։
Այդպիսի իրավիճակ ստեղծվեց, օրինակ, այս տարվա փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից անմիջապես հետո։ Գագիկ Ծառուկյանի հեռացումը օրվա լափից և գեղամյանություն անելու միջոցով մանր ժուլիկություն անելու հնարավորությունից զրկեց բազմաթիվ հաճախորդների, որոնց մեջ էր նաև տխրահռչակ Արամ Կարապետյանը։ Սա այն Արամն է, ով 2003–ին ասում էր, թե ամեն ինչ կարամ, ու շուտով Փարաքարը փակելու եմ, այսինքն՝ հանրությանը ներկայանում էր որպես «Փարաքարի արծիվ», սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ նա ընդամենը ՀՀԿ ներկայիս ղեկավարի շահերը սպասարկող «Փարաքարի հավիկ» է։ Հավիկ է, քանզի կչկչալուց բացի՝ այլ բանի ընդունակ չէ։
Արամը տարիներ առաջ փորձեց «Կրեմլի մարդ» ներկայանալու միջոցով էժանագին խաղեր տալ, բայց չստացվեց, ու նրան հայ ժողովուրդը մոռացավ։ Այդպես մոռացության էլ նա կտրվեր, եթե Հայաստանում այլ քաղաքական մթնոլորտ լիներ։
Ինչպես հայտնի է, Արամի նմանները մշտապես գտնվում են Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում, քանզի վերջինս սիրում է քաղաքական զիբիլանոցներից հանել քաղաքական դիակներին, թափ տալ դրանց վրա կուտակված տարիների փոշին և օգտագործել։ Անխնա օգտագործել։ Բազմակի օգտագործել։
Արամի համար, այսպես ասած, կկուն կանչեց ԲՀԿ–ի ակտիվ փուլում։ Նա այն ժամանակ «ընդդիմադիր» դիրքերից ակտիվորեն հանդես էր գալիս «եռյակի» դեմ։ Հետո կրկին անցավ ընդհատակ, քանի որ, ինչպես վերևում նշեցինք, Սերժը «խախանդ» փուլերում շատ երես չի տալիս իր հաճախորդներին և դրանց կարիքը չի զգում։
«Նոր ժամանակներ» կոչված մեկ–երկու հոգանոց կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանի համար կկուն երկրորդ անգամ կանչեց այն պահին, երբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը քննադատեց սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացն ու բուն կեղծված հանրաքվեն, ինչպես նաև չբացառեց մասնակցությունն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։
«Փարաքարի հավիկի» համար կկվի կանչ էր նաև Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի քաղաքական հայտը։
Արամը պահը որսաց, կամ էլ նրան որսացին և անմիջապես ուղարկեցին բոլոր հաճախորդների վերջին հանգրվան հանդիսացող «1in.am»՝ ժողգործիքություն անելու։
Նրա համար, իրոք, գալիս են նոր ժամանակներ՝ Սերժ Սարգսյանի օգտին աշխատելու և սեփական վիտամինային դեֆիցիտը լրացնելու ժամանակներ։
Ի դեպ, այս նյութը ևս կօգնի այդ վիտամինային դեֆիցիտի լրացմանը, քանզի Արամը կարող է սա թանկ ծախել Բաղրամյան 26–ում՝ հայտարարելով, թե տեսեք՝ ինչ լավ եմ կատարել իմ դերը, որ ինձ այսպես փչացրել են։

«Паракарский кур» или кукушиный клик Арама
В колоде Сержа Саргсяна есть клиенты самых различных мастей. Каждый из них используется в нужный момент и у каждого есть своя цена. Встретить можно как дешевок, так и дорогих путан.
Каждый из клиентов власти имеет свое функциональное назначение. Один играет в прозападника и занимается «просветительством», другой посещает «институт», третий дает интервью сайтам вроде «1in.am» и занимается «барабанством» против конкретных людей, четвертый взял пророссийскую линию, пятый – обычная тварь (не пытайтесь сразу же представить в ее роли кого-то конкретно), шестой участвует в фотосессии и т.д.
Клиенты эти самого разного сорта и пошиба, но одно у них общее: под прикрытием статуса оппозиционеров или независимых они борются с оппонентами Сержа Саргсяна – теми, кто представляет для «Последнего большевика» реальную угрозу.
Если политическая ситуация относительно спокойная и угрозы потери кресла нет, руководитель РПА переводит всех своих клиентов на диету, сокращая их «витаминный» рацион.
Подобная ситуация сформировалась, например, сразу после известных февральских событий этого года. Отстранение Гагика Царукяна лишило дневной похлебки и возможности заниматься посредством гегамянства мелким жульничеством многих клиентов, в числе которых был также печально известный Арам Карапетян. Это тот самый Арам, который в 2003 году бравировал, что скоро перекроет Паракар (дорогу, ведущую в аэропорт – прим.), то есть представал перед обществом как «Паракарский орел», однако жизнь показала, что он является всего лишь обслуживающим интересы действующего руководителя РПА «Паракарским куром», который ни на что, кроме кудахтанья, не способен.
Годами ранее Арам вел дешевые заигрывания путем позиционирования «человеком Кремля», но не выгорело, и армянский народ его забыл. Так бы в забвении он и пребывал, если бы в Армении царила иная политическая атмосфера.
Как известно, подобные Араму постоянно находятся в центре внимания Сержа Саргсяна, так как он любит копаться в политической помойке в поисках политических трупов, стряхивать с них осевшую за годы пыль и использовать. Использовать многократно и беспощадно.
Кукушка Арама закуковала на активном этапе деятельности ППА. В то время он энергично выступал с «оппозиционных» позиций против невластной «тройки». Затем снова ушел в подполье, поскольку, как уже отметили выше, Серж в спокойный период своих клиентов балует не особо, так как не испытывает в них нужды.
Во второй раз кукушка руководителя называемой «Новые времена» партии из пары-тройки членов Арама Карапетяна закуковала в момент, когда второй президент РА Роберт Кочарян раскритиковал процесс конституционных изменений и непосредственно референдум по ним, а также не исключил свое участие в ближайших парламентских выборах.
Кукушиным кликом для него стала также политическая заявка руководителя Союза армян России Ара Абрамяна.
Арам поймал нужный момент, или поймали его, отправив заниматься «барабанством» в последнее пристанище всех клиентов власти – сайт «1in.am».
Для него, действительно, настают новые времена… работы на Сержа Саргсяна и восполнения «витаминного» дефицита.
Кстати, данный материал тоже может помочь ему в этом деле, так как Арам сможет продать его втридорога Баграмяну 26, заявив, мол, видите, как хорошо я работаю, раз меня так «портят».