Պաշտոնական Անկարան Եղեռնի զոհերի հիշատակին հարգանքի տո՞ւրք է մատուցելու
Պաշտոնական Անկարան, որը այս տարի առաջին անգամ նշել է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրը, մտադիր է նման քայլի դիմել նաև ապրիլի 24-ին՝ հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը։ Այս մասին գրում է թրքական «Sabah» թերթը։ Համաձայն թերթի հրապարակման՝ պաշտոնական Անկարան արդեն նման խնդիր է դրել։
-Պաշտոնական Անկարան այն կարծիքն ունի, որ հայ-թրքական հարաբերությունների կարգավորման փակուղի մտնելու հիմնական պատճառը հոգեբանական արգելքն է, բայց միևնույն ժամանակ հասկանում է, որ ցյուրիխյան արձանագրությունները վաղ թե ուշ իրականացվելու են։  Հասկանալով, որ անցյալի հետ կապված  հոգեբանական վնասվածքները շատ դժվար է հաղթահարել, Անկարան որոշակի քայլեր է ձեռնարկել,-գրել է թրքական թերթը՝ հիշեցնելով, որ 2011թ. Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ պաշտոնական մակարդակով հարգանքի տուրք է մատուցվել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին։
Թերթը գրում է, թե Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ որոշվել է այդ նպատակով կապեր հաստատել հայկական սփյուռքի հետ, մասնավորապես Ամերիկայում բնակվող հայերի, ինչպես նաև մասնակցել այդ օրերին հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին։ Թերթը նաև հավելում է, որ հայ ժողովրդի հետ կապեր հաստատելու համար անհրաժեշտ է երկխոսություն զարգացնել հայկական սփյուռքի հետ։
-Անկարան անդրդվելի է այս հարցում ու հավատարիմ է մնում այդ ուղղությամբ կատարվող քայլերին և Հայաստանի ու Թուրքիայի կողմից ստորագրված արձանագրություններին։ Բացի այդ, թրքական իշխանությունները դադարեցրել են քաղաքական նենգադուլի գործընթացը, որն ուղղված էր բոլոր այն պետությունների դեմ, որոնց խորհրդարաններում ընդունվել են հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևեր,-գրում է «Sabah»-ը։
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրել է Օսմանյան կայսրությունը Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին։ Ցեղասպանությանը զոհ է գնացել 1,5 մլն հայ։ Եղեռնի հետևանքով Արևմտյան Հայաստանը զրկվել է իր բնիկ բնակչությունից՝ հայերից, որոնք հազարամյակներ շարունակ ապրում էին այդ հողերի վրա։ Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ Թուրքիայի Հանրապետությունը մինչ այժմ հրաժարվում է ընդունել Հայոց ցեղասպանության փաստը։

Официальная Анкара почтит память жертв Геноцида армян?
Официальная Анкара, впервые отметившая в этом году день памяти жертв Холокоста, собирается пойти на подобный шаг также 24 апреля, в день памяти жертв Геноцида армян, сообщает «Регнум» со ссылкой на турецкое издание «Sabah». Согласно публикации газеты, официальная Анкара уже поставила эту задачу.
«Официальная Анкара придерживается мнения, что основной причиной для тупика в процессе армяно-турецкого сближения является психологический барьер, но в то же время сознает, что цюрихские Протоколы рано или поздно будут реализованы. Понимая, что психологическую травму, связанную с событиями прошлого, легко преодолеть невозможно, Анкара предприняла определенные шаги», - пишет газета, напоминая о том, что в 2011 г. впервые в истории Республики Турция на официальном уровне была почтена память жертв Холокоста.
«Анкара отправила официального представителя для участия в организованном 27 января мероприятии почтения памяти жертв Холокоста. Кроме того, государственный министр и главный посланник Турции по вопросам членства в ЕС Эгемен Багыш стал первым турецким чиновником, посетившим концлагерь Освенцим. Отметим, что ежегодно в день памяти жертв Холокоста турецкие власти выступают с заявлениями. Однако в мероприятии почтения памяти жертв Холокоста приняли участие впервые. И таким же образом Анкара поручила принять активное участие в предстоящих 24 апреля мероприятиях, организуемых армянами», - пишет «Sabah», сообщая о том, что данная тема была обсуждена в ходе заседания Совета национальной безопасности Турции.
«На заседании Совета было принято решение установить с этой целью контакт с армянской диаспорой, в частности, с армянами, проживающими в Америке, а также принять участие в мероприятиях, организуемых в эти дни представителями диаспоры», - пишет газета, добавляя, что для установления связи с армянским народом необходимо развивать диалог с диаспорой.
«Анкара непоколебима в данном вопросе и останется верна предпринимаемым в этом направлении шагам, а также протоколам, подписанным между Арменией и Турцией. Кроме того, турецкие власти приостановили процесс политического бойкота, направленного на все те государства, в парламентах которых были утверждены резолюции по признанию факта Геноцида армян», - пишет «Sabah».
Геноцид армян был осуществлен в Османской империи в годы первой мировой войны. Его жертвой стали около 1,5 миллионов армян. Вследствие Геноцида Западная Армения (ныне юго-восточная Турция) лишилась своего автохтонного населения - армян - которые проживали на этих территориях тысячелетия. Правопреемница Османской империи Турецкая республика до сих пор отказывается признать факт Геноцида.