Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցում Է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին (լուսանկար)
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Սերժ Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին: Այս մասին հայտնում են Սերժ Սարգսյանի մամուլի ծառայությունից։
Հյուրընկալող երկրի` Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նստաշրջանի սկզբում ողջույնի խոսք է հղել մասնակիցներին, մաղթել արդյունավետ աշխատանք, որից հետո նստաշրջանը վարել է ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը ստանձնած Սերժ Սարգսյանը: Բանակցություններն այժմ ընթանում են նեղ կազմով՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի նախագահների և Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ, որից հետո ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները նիստը կշարունակեն ընդլայնված ձևաչափով՝ պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ:
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի լիագումար նիստի ընթացքում ստորագրման են նախատեսված մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների հայտարարությունը ՝ միջազգային ահաբեկչությանը հակազդելու մասին, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասին», «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մշտապես գործող աշխատանքային մարմինների պաշտոնատար անձանց ռոտացիայի մասին» որոշումների նախագծերը:
Օրակարգի շրջանակներում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները մտքեր կփոխանակեն աշխարհում ընթացիկ իրավիճակի և Կազմակերպության հետագա գործողությունների շուրջ:

Серж Саргсян в Москве принимает участие в сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ (фото)
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации Серж Саргсян сегодня в Москве участвует в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом сообщает пресс-служба Сержа Саргсяна.
Президент принимающей страны – Российской Федерации – Владимир Путин в начале сессии обратился к ее участникам с приветственным словом, пожелал плодотворной работы, после чего сессию вел принявший председательство в ОДКБ Серж Саргсян. Переговоры в настоящее время идут в узком составе – с участием президентов России, Беларуси, Казахстана, Армении, Кыргызстана, Таджикистана и Генерального секретаря Организации, после чего главы государств-членов ОДКБ продолжат заседание в расширенном формате с участием членов делегаций.
В ходе пленарного заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ намечено подписать ряд документов, в том числе Заявление глав государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности о противодействии международному терроризму, решения Совета коллективной безопасности ОДКБ «О Генеральном секретаре Организации Договора о коллективной безопасности», «О ротации должностных лиц постоянно действующих рабочих органов Организации Договора о коллективной безопасности».
В рамках повестки дня главы государств-членов ОДКБ обменяются мнениями вокруг текущей ситуации в мире и дальнейших действиях Организации.