Մենք էլի ընթերցասեր ազգ ենք մնում
-Մեր ընթերցողների թիվը գնալով ավելանում  է: Եթե այն մարդիկ, ովքեր ասում են, թե մենք դադարել ենք ընթերցող ազգ լինելուց, օրվա մեջ գոնե մեկ անգամ գան ու տեսնեն, թե որքան լիքն են ընթերցասրահները, կհամոզվի, որ դա սխալ մոտեցում է,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով մեր՝ ընթերցասեր ազգ լինել-չլինելու մասին՝ ասել է  Ազգային գրադարանի գիտքարտուղար Ջուլիետա Կոստիկյանը։
Նա նշել է, որ ընթերցողների թիվը տարեցտարի ավելանում է և ընթերցողների մեծ մասը՝ մոտ 60%-ը, երիտասարդներ են՝ ուսանողներ։
-Մենք ունենք շուրջ 31 000 գրանցված ընթերցող, որոնց տրամադրվում է մոտ 1 մլն 600 հազ. միավոր գրականություն։ Ընթերցվում է հիմնականում հասարակական-քաղաքական գրականությունը, բազմաթիվ ընթերցողներ կան, որ գալիս և օրվա մամուլն են ընթերցում։ Շատ  է ընթերցվում իրվաբանական, տնտեսագիտական, վերջերս՝ նաև տեխնիկական գրականությունը։ Ժամանակակից գեղարվեսատական գրականությունն է մի քիչ ավելի պակաս ընթերցվում, բայց արդեն դա էլ է սկսել հետաքրքրել ընթերցողներին,-ասել է Ջուլիետա Կոստիկյանը։
Նրա խոսքերով՝ Ազգային գրադարանը միշտ համալրվում է թարմ գրականությամբ, և այդ առումով խնդիրներ չկան։
-Մութ ու ցուրտ տարիներին էր, որ գրականությամբ համալրելու աշխատանքները թերի էին մնում, բայց հիմա օրենք է ընդունված, որ ցանկացած տպագիր միավորից, կապ չունի՝ գիրք է, թե այլ միավոր, պետք է նմուշ տրամադրվի գրադարանին,-ասել է Ազգային գրադարանի գիտքարտուղարը։

Мы еще остаемся читающей нацией
«Число наших читателей растет. Если те люди, которые говорят, что мы перестали являться читающей нацией, хотя бы раз придут и увидят, как переполнены читальные залы, то убедятся, что это неправильный подход», - сказала в беседе с «7or» научный секретарь Национальной библиотеки Армении Джульетта Костикян.
Она отметила, что число читателей из года в год увеличивается и большая часть читателей (около 60%) - молодежь, студенты.
«У нас около 31 000 зарегистрированных читателей, которым предоставляется около 1 млн. 600 тыс. единиц литературы. Читается в основном общественно-политическая литература, есть многочисленные читатели, которые приходят читать ежедневную прессу. Много читается правовая, экономическая, в последнее время также и техническая литература. Современную художественную литературу читают немного меньше, но уже и она стала интересовать читателей», - сказала Джульетта Костикян.
По ее словам, Национальная библиотека всегда пополняется свежей литературой, и в этом плане проблем нет.
«В темные и холодные годы были недостатки в работе по пополнению библиотеки литературой,  но сейчас принят закон, что от любой печатной единицы, не имеет значения книга или другая единица, экземпляр должен быть предоставлен библиотеке», - сказала научный секретарь Национальной библиотеки Армении.