Սիրիայի երկինքը վերահսկողության տակ է. լրագրողներին ցույց են տվել С-400 համալիրները (տեսանյութ)
«Рособоронэкспорт»–ի փոխանցմամբ՝ ներկայումս մի շարք երկրներ ցանկանում են ՌԴ–ից С-400 զենիթահրթիռային համալիրներ ձեռք բերել։ Դրանց թվում է նաև Հնդկաստանը։ «НТВ»–ի փոխանցմամբ՝ С-400–ի առաջին գնորդը եղել է Չինաստանը։
Սիրիայի Հմեյմիմ ավիաբազայում տեղակայված ՌԴ ՀՕՊ գերժամանակակից «Триумф» համալիրները ներկայումս պաշտպանում են այդ երկրում հակաահաբեկչական գործողողություններ իրականացնող ՌԴ օդաչուներին։
«Триумф»–ները մարտական հերթապահություն են անում շուրջօրյա ռեժիմով, և, զինվորականների կարծիքով, այդ տարածքով աննկատ չի կարող անցնել անգամ ամենափոքր անօդաչուն։
Համալիրի՝ իր շուրջը 600 կմ հեռավորությամբ և 100 կմ բարձրությամբ գտնվող նշանակետերը որսալն օգնում է ռադիոտեղորոշման հետախուզական կայանը։ Այն ունակ է միաժամանակ ավելի քան 300 նշանակետ հայտնաբերել։
«С-400–ն իր շառավղով կծածկի ողջ Սիրիան։ Ըստ էության, դա ռուսներին Սիրիայի օդային ողջ տարածքը վերահսկելու հնարավորություն կտա։ Իսկ դա նշանակում է, որ ցանկացած ինքնաթիռ, լինի Թուրքիայից, թե ՆԱՏՕ–ի այլ երկրից, Սիրիայի օդային տարածքով կարող է թռչել միայն ու միայն ռուսներից կանաչ լույս ստանալուց հետո»,– «CNN»–ի միջազգային թղթակից Մեթյու Չանսը։
Հիշեցնենք՝ ՌԴ ՊՆ–ն Սիրիայում С-400 տեղակայելու որոշում էր կայացրել սիրիական երկնքում Թուրքիայի կործանիչով Սու–24–ի խոցումից հետո։

Небо Сирии под контролем: журналистам показали уникальный комплекс С-400 (видео)
«Рособоронэкспорт» сообщил о желании многих стран приобрести у России систему С-400, что объясняется ее уникальными характеристиками. Как сообщает НТВ, в их числе Индия. Первым же покупателем зенитно-ракетных комплексов стал Китай.
Зенитно-ракетный комплекс С-400 «Триумф», который прикрывает российских летчиков в сирийском небе, может обнаруживать воздушные цели на расстоянии до 600 км, причем он в состоянии поразить и самолет, произведенный с применением технологии «Стелс», и крылатую ракету, летящую на высоте 5 метров над землей.
«Триумфы» несут боевое дежурство круглосуточно, и пролететь незамеченным не сможет даже самый маленький беспилотник. Ракета, укрытая маскировочной сеткой, – один из самых охраняемых объектов на авиабазе Хмеймим. «Триумфы» еще называют главным аргументом системы российской ПВО. На развертывание из походного положения уходит всего 5–7 минут, на подготовку к стрельбе – не больше трех. Такие тренировки для боевых расчетов проводят здесь регулярно, чтобы бойцы как раз укладывались в необходимый норматив.
Видеть на 600 км вокруг и на 100 км в высоту «Триумфам» помогает радиолокационная станция разведки. Она может одновременно сопровождать больше 300 целей.
Еще один эшелон противовоздушной обороны аэродрома – зенитно-ракетный пушечный комплекс «Панцирь-С». Его задача – прикрывать уже С-400 и сбивать любые цели на расстоянии до 20 километров. По словам военных, обе системы противовоздушной обороны готовы вести огонь при любой погоде и в любое время суток.