«Արմենալ» գործարանը թողարկեց 100 հազար տոննա արտադրանք
«Արմենալ»-ի տարեկան արտադրանքի  ծավալը  2000 թ. գործարկման սկզբից ավելացել է առավել քան 20 անգամ: Արտադրանքի հիմնական մասը' գրեթե 65%-ը,  արտադրված է գործարանի լայնածավալ համալիր վերազինումից հետո, որն ավարտվել է 2006 թ. վերջին:
«Ռուսալ»-ի ներդրումները վերազինման ծրագրում, որ գերազանցում են 100 մլն դոլարը, թույլ տվեցին պատշաճ ժամկետում «Արմենալ»-ը հասցնել արտադրության ծավալների նոր մակարդակի, յուրացնել գերբարակ փայլաթիթեղի արտադրությունը, գործարկել լրացուցիչ սարքավորումներ: Արտադրության ծավալների աճը «Արմենալ»-ում ուղեկցվում է տեխնիկա-տնտեսական ցուցանիշների աճով: Գրեթե 2 անգամ իջել է մետաղամշակման ինքնարժեքը' մեկ մարդուն բաժին ընկնող արտադրանքի կրկնակի ավելացման պարագայում: Պիտանի արտադրանքի թողարկման գործակիցը կայունացել է 70%-ի մակարդակում: Նվազագույնի են հասցված արտաքին խոտանը և սպառողների կողմից ներկայացվող դիտողությունները, իսկ ներքին խոտանը կրճատվել է' ընդհուպ մինչև 3%-ը:
Էապես ընդլայնվել է «Արմենալ»-ի իրացման աշխարհագրությունը: «Արմենալ»-ը Հայաստանի գլխավոր արտահանողներից մեկն է և առաջատար դիրք է զբաղեցնում արտադրանքի իրացումից ստացվող եկամուտների ցուցանիշի գծով: Արտադրանքը մատակարարվում է 20 երկրների սպառողներին: Ընդ սմին իրացման հիմնական շուկան Հյուսիսային Ամերիկան է, Եվրոպան և Մերձավոր Արևելքը:
Փաթեթավորման բիզնեսի գծով «Ռուսալ»-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Բուրդինը նշեց. ««Արմենալ»-ը Ռուսաստանի և ԱՊՀ փայլաթիթեղագլանման առաջատար ձեռնարկություններից մեկն է: Գործարանի արտադրանքը մրցունակ է և պահանջարկված է Եվրոպայի, Ամերիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրների սպառողների կողմից: Այսօր «Արմենալ»-ի առջև կանգնած խնդիրներն են' արտադրության արդյունավետության հետագա բարձրացումը, արտադրանքի որակի կատարելագործումը, ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների աճը; Դրանց լուծումը թույլ կտա հաջորդ 100 հազար տոննան արտադրել 4 տարուց էլ նվազ  ժամկետում»:

Завод АРМЕНАЛ выпустил 100 тысяч тонн продукции
Годовой объем производства АРМЕНАЛа  с  начала запуска в  2000 году  увеличился более чем в 20 раз. Основная часть продукции - почти 65% - произведена после широкомасштабной комплексной модернизации завода, завершившейся в конце 2006 года.
Инвестиции РУСАЛа в проект модернизации, превышающие 100 млн долларов, позволили за оптимальный срок вывести АРМЕНАЛ на новый уровень объемов производства, освоить выпуск сверхтонкой фольги, ввести в строй дополнительное оборудование. Рост объемов производства сопровождается на АРМЕНАЛе улучшением всех технико-экономических показателей. Почти в 2 раза снизилась себестоимость обработки металла при двукратном увеличении выработки на одного человека. Коэффициент выхода годной продукции стабилизировался на уровне 70%. До минимума сведен внешний брак и число претензий, предъявляемых потребителями, а внутренний брак сокращен до 3%.
Существенно расширена география сбыта. АРМЕНАЛ является одним из главных экспортеров Армении и занимает лидирующее место по показателю доходов от реализации продукции, которая поставляется клиентам в 20 странах мира. При этом основными рынками сбыта являются Северная Америка, Европа и Ближний Восток.
Заместитель генерального директора РУСАЛа по упаковочному бизнесу Александр Бурдин отметил: «АРМЕНАЛ является одним из ведущих фольгопрокатных предприятий России и СНГ. Продукция завода конкурентоспособна и пользуется  спросом в странах Европы, Америки, Ближнего Востока. Задачи, стоящие сегодня перед АРМЕНАЛом - дальнейшее повышение эффективности производства, совершенствование качества продукции, рост финансово-экономических показателей.  Их решение позволит следующие 100 тысяч тонн произвести менее чем за 4 года".