Ալիևի քարոզիչների ու հայ «արևմտամետների» գաղափարական միասնությունը
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն անդրադարձել են 1990–ի հունվարին Բաքվում տեղի ունեցած հայերի ջարդերին։ Թեմային անդրադառնում են ինչպես փորձագիտական ու լրագրողական շրջանակները, այնպես էլ այն ժամանակվա պաշտոնյաները՝ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը, պաշտպանության նախկին նախարար Ռահիմ Ղազիևը և այլք։
Արդարանալու և գազանությունների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար ադրբեջանական քարոզչամեքենան Բաքվի ջարդերի համար մեղավոր է համարում ... Կրեմլին, այսինքն՝ ԽՍՀՄ ղեկավարությանը՝ Գորբաչովի գլխավորությամբ։
Իրենք իրենց վայրենությունները թաքցնելու համար, բնական է, որ պետք է «դրսի ուժի» հետք ման գան, այնինչ Բաքվի համապատասխան շրջանակները պետք է ընդամենը հայելու մեջ նայեն ու տեսնեն սպանությունների կազմակերպիչներին։
Այն մասին, որ Գորբաչովն ու մյուսները մեղավոր էին Բաքվում և ԽՍՀՄ–ի մաս կազմող մյուս քաղաքներում տեղի ունեցողի համար (Թբիլիսի, Վիլնյուս և այլն), երկրորդ կարծիք լինել չի կարող, բայց դա ավելի շուտ կառավարման անկարողության, այլ ոչ թե պլանավորված քաոսի դրսևորում էր։
Բաքվում օգտվեցին այդ քաոսից ու փորձեցին Ղարաբաղի հարցում հայերի արդարացի պահանջը խեղդել արյան մեջ։ Նախ տեղի ունեցան Սումգայիթի ջարդերը, ապա Բաքվում հարձակվեցին հայկական թաղամասի վրա ու զանգվածային սպանություններ կազմակերպեցին։
Ջարդերի հիմնական գաղափարախոսն Ադրբեջանի ազգային ճակատն էր՝ Էլչիբեյի գլխավորությամբ, սակայն ադրբեջանական կոմկուսի ղեկավարությունն էլ առանձնապես դեմ չէր Ադրբեջանում հայերի ոչնչացմանը և ակտիվ դիտորդի դեր էր ստանձնել՝ «տակից» աջակցելով հակահայկական արմատական ակցիաներին։
Հիմա Ադրբեջանում փորձում են դահճից վերածվել զոհի՝ քարոզելով, թե, իբր, Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերի համար մեղավոր է բացառապես Մոսկվան, որը սադրանքներ է կազմակերպել, և, ընդհանրապես, Ադրբեջանում տեղի ունեցող ամեն վատ բանի մեղավորն այն ժամանակ ԽՍՀՄ–ն էր, իսկ այս օրերին՝ ՌԴ–ն։ Այդպիսով ադրբեջանական քարոզչամեքենան արտաքին «բոբոյի» կերպար է ստեղծում՝ Իլհամ Ալիևի խայտառակ ռեժիմը պաշտպանելու և Ադրբեջանում տիրող ծանր վիճակի պատասխանատու գտնելու համար։
«Ադրբեջանցիներն ի՞նչ մեղավոր են Բաքվի ջարդերի համար։ Այդ ամենը սադրել էր չար Մոսկվան, ու հիմալ էլ նույն Մոսկվան չի թողնում, որ Ադրբեջանում ամեն ինչ կարգին լինի»,– տարածում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Զարմանալի զուգադիպությամբ՝ Բաղրամյան 26–ի տակ կքած հայ «արևմտամետները» նույնպես արտաքին «բոբո» են գտել ի դեմս Ռուսաստանի և Հայաստանում առկա բոլոր խնդիրների համար մեղադրում են Կրեմլին ու Պուտինին։ Ասել է թե՝ մեզանում նույն քարոզչական տեխնոլոգիան է կիրառվում Սերժ Սարգսյանի ռեժիմը պաշտպանելու համար։
«Սերժն ի՞նչ մեղավոր է. նա հոգու խորքում արևմտամետ է, բայց չար Պուտինը չի թողնում, որ Հայաստանը գնա լուսապայծառ ԵՄ ու լավ ապրի»,– տարածում են ՀՀԿ ղեկավարի քարոզիչները՝ մեզ մոտ գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների պատճառ ներկայացնելով Մոսկվային և զուգահեռաբար պաշտպանելով Հայաստանում «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը։
Մի խոսքով, Սարգսյանի ու Ալիևի քարոզիչները նույն կոդի մեջ են։ Ուրիշ բան չէր էլ սպասվում։ «Մարդակենտրոն» համակարգերի դեպքում այլ տիպի քարոզչություն չի էլ կարող լինել։

Идеологическое единство пропагандистов Алиева и армянских «прозападников»
Азербайджанские СМИ обратились к теме армянских погромов в Баку в январе 1990 года. Тему освещают как экспертные и журналистские круги, так и тогдашние чиновники – бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов, экс-министр обороны Рахим Газиев и др.
Для оправдания и снятия с себя ответственности азербайджанский агитпроп выставляет в качестве виновного в погромах… Кремль, то есть руководство СССР во главе с Горбачевым.
Естественно, что для сокрытия своих зверств они должны искать внешний след, в то время как соответствующим кругам Баку нужно всего лишь посмотреться в зеркало, где и увидеть организаторов массовых убийств.
В том, что Горбачев и остальные виновны в происходившем в Баку и других советских городах (Тбилиси, Вильнюс и др.), второго мнения быть не может, но это скорее проявление управленческого бессилия, нежели запланированного хаоса.
В Баку воспользовались этим хаосом и попытались утопить в крови справедливое требование армян в вопросе Карабаха. Сначала произошли Сумгаитские погромы, затем в Баку напали на армянский квартал и организовали массовые убийства.
Основным идеологом погромов был Народный фронт Азербайджана во главе с Эльчибеем, но против уничтожения армян в Азербайджане особо не возражало и местное руководство Компартии, которое заняло роль активного наблюдателя, подспудно поддерживая радикальные антиармянские акции.
Сейчас в Азербайджане пытаются превратиться из палачей в жертву, пропагандируя, будто в погромах в Сумгаите и Баку виноваты исключительно в Москве, которая организовала провокации, да и причиной всех негативных явлений в Азербайджане тогда был СССР, а сейчас – Россия. Тем самым азербайджанский агитпроп формирует образ внешнего «пугала» – для отстаивания режима Ильхама Алиева и выявления виновных в царящей в стране тяжелой ситуации.
«Какая на азербайджанцах вина в бакинских погромах? Всё это было спровоцировано коварной Москвой, и сейчас тот же Кремль не позволяет, чтобы в Азербайджане всё наладилось», – распространяют азербайджанские СМИ.
По удивительному совпадению прогнувшиеся под Баграмяна 26 армянские «прозападники» тоже нашли внешнюю «страшилку» в лице России и обвиняют во всех имеющихся в Армении проблемах Кремль и Путина. То есть у нас применяется та же самая пропагандистская технология – для отстаивания режима Сержа Саргсяна.
«Какая на Серже вина, что в глубине души он – прозападник, но Путин не позволяет Армении идти в сторону светлой Европы и жить хорошо?» – распространяют пропагандисты руководителя РПА, преподнося в качестве причины всех проблем в стране Москву и отстаивая построение в Армении «Экономики одного олигарха».
Словом, пропагандисты Саргсяна и Алиева работают в тех же кодах. Ничего другого и не ожидалось. В условиях «ориентированных на человека» систем иной пропаганды и не предполагается.