Յունքեր. «Շենգենը կարող է չդիմանալ փախստականների հոսքին»
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան–Քլոդ Յունքերը հայտարարել է, որ Շենգենյան համաձայնագրի գոտին կարող է փլուզվել փախստականների ճգնաժամի հետևանքով առաջացած խնդիրների ճնշման տակ։
2015–ի վերջին Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներից Եվրոպա ժամանած ներգաղթյալների հսկայական հոսքերի պատճառով եվրոպական որոշ երկրներ որոշել են վերականգնել սահմանային վերահսկողությունն իրենց հարևանների հետ։
Յունքերը մտավախություն է հայտնել, որ դա կարող է հանգեցնել Շենգենյան գոտու փաստացի անհետացմանը։ Նա նշել է, որ երկրների սահմաններին վերահսկողություն հաստատելուց հետո էլ համաձայնագրի անդամ պետությունները հարց կտան՝ պե՞տք է արդյոք միասնական արժույթ։
«Շենգենյան գոտու վրա իրական սպառնալիք է կախվել, կարելի է ասել՝ գոյատևման սպառնալիք։ Այսօր ուրախալից կերպով վերահսկողություն են հաստատում սահմաններին, վաղն էլ կհամարեն, որ դրա տնտեսական գինը բարձր է, իսկ հաջորդ օրն էլ հարց կտան՝ ի՞նչ ենք անում միասնական արժույթը, եթե ազատ տեղաշարժ և ներքին շուկա այլևս չկան»,– Յունքերի խոսքերն է մեջբերում «РИА Новости»–ն։
Հիշեցնենք՝ 2015–ի վերջին և 2016–ի սկզբին Շենգենյան գոտու մի շարք երկրներ հայտարարեցին սահմանային վերահսկողության վերականգնման մասին։ Նրանց թվում են Նորվեգիան, Շվեդիան, Դանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Մալթան։

Председатель Еврокомиссии: «Шенген может не пережить наплыва беженцев»
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер опасается, что Шенген не переживёт наплыва в Европу беженцев из стран Африки и Ближнего Востока, передает RT.
Юнкер считает, что вслед за восстановлением контроля за границами страны-участницы договора могут задаться вопросом, нужна ли им единая валюта.
«Над шенгенским пространством нависла существенная угроза, можно сказать, угроза для выживания. Сегодня радостно вводится контроль на границах, завтра посчитают, что экономическая стоимость этого значительна, а послезавтра зададутся вопросом, зачем нам единая валюта, если больше нет свободы передвижения и внутреннего рынка», – приводит РИА «Новости» выступление Юнкера на сессии Европарламента.
В конце 2015 и в начале 2016 года целый ряд стран-участниц Шенгенского договора заявили о восстановлении пограничного контроля. Среди них – Норвегия, Швеция, Дания, Франция, Германия и Мальта.
16 января меры пограничного контроля ввела у себя и Австрия, пополнив ряд европейских стран, приостановивших действие Шенгенского договора.