Հանրապետական կուսակցության նորելուկները չհանձնեցին «զաչոտը»
Ինչպես հայտնի է, վերջերս Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը «հանկարծակի» ու կոլեկտիվ հայտերով համալրեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, պետական կառավարման համակարգի մի շարք անդամներ և այլոք։
Նոյեմբերի 28-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացած ՀՀԿ 12-րդ համագումարին, որպես Հանրապետական կուսակցության անդամ, առաջին անգամ մասնակցում էին նաև նրանք, ովքեր իրենց հանրապետականանալը բացատրում էին այդ կուսակցության գաղափարախոսությունը հոգեհարազատ համարելով։ Փորձելով պարզել, թե իրականում նրանց որքանո՞վ է հոգեհարազատ նժդեհյան գաղափարախոսությունը (որ ՀՀԿ անդամ դառնալու այդքան բուռն ցանկություն էր առաջացրել)՝ հետաքրքրվեցինք՝ գիտե՞ն, թե Գարեգին Նժդեհի իրական անուն, ազգանունն ինչ է։ Պատկերն ավելի քան տխուր էր, եթե ոչ զավեշտալի։
Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը թեև պնդեց, որ գիտի, այդուհանդերձ, այդպես էլ չպատասխանեց՝ ընդդիմանալով.
-Քննությո՞ւն եք վերցնում։ Ծանոթ եմ, կարդացել եմ, ուսումնասիրել եմ երկար ժամանակ,- ասաց էկոնոմիկայի նախարարը։
-Այսինքն, գիտե՞ք, թե Գարեգին Նժդեհի իրական ազգանունն ինչ է։
-Գիտեմ, բայց քննությո՞ւն եք ուզում վերցնել։
-Եթե գիտեք, ասե՛ք։
-Գիտեմ։
-Կասե՞ք։
-Չէ,-պատասխանեց Ն. Երիցյանը և շտապեց հեռանալ։
Իր կուսակցության գաղափարական հոր կենսագրական տվյալների մասին իմացության չափը փորձեցինք ճշտել նաև մեկ այլ նորաթուխ հանրապետական, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանից։ Սակայն նա նախ պատճառաբանեց, թե վերարկուն պետք է հանդերձարան հանձնի, այնուհետև փորձեց մեկ այլ կողմից «ճողոպրել»։ Իսկ երբ դա նրան, այդուհանդերձ, չհաջողվեց, պնդեց, որ այսօր խոսել չի ցանկանում.
-Շատ ներողություն, բայց էսօր լավ, տոնական օր է։ Չի լինի՝ էսօր գործնական հարցերը մի կողմ դնենք,- ընդդիմացավ Դ. Սարգսյանը։
Հանրապետականին նոր անդամագրված կուսակցականներին այս հարցում օգնելու համար դիմեցինք նրանց «ավագ» կուսակից ընկերներին։ Բայց պարզվեց, որ այստեղ էլ պատկերը նույնն էր։ Մասնավորապես Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն անկեղծորեն խոստովանեց.
-Ճիշտն ասած՝ հիմա պատրաստ չեմ քեզ պատասխանելու,- միաժամանակ ավելացնելով,- նրան որպես Նժդեհ գիտեն։
Սյունիքի ՀՀԿ-ական մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանն էլ (Լիսկա) թեև անգամ մեր հարցը լսել չցանկացավ, բայց ասաց, որ Հանրապետական կուսակցությունն ու նժդեհյան գաղափարախոսությունը տարբեր բաներ են, և է՛լ ավելի հեռուն գնալով՝ ավելացրեց.
-Մեկը մյուսին հակասում է։ Ցեղակրոնությունը մեկ ուրիշ բան է։ Նժդեհը դաստիարակվել և իր գիտակցական կյանքում ապրել է որպես դաշնակցական, իսկ ցեղակրոնությունը միջնադարից եկող ուրիշ գաղափարախոսություն է։ Այսօր հանրապետականն ավելի շատ միջնադարից եկող ցեղակրոն գաղափարախոսության կրողն է,- պատմական էքսկուրս կատարեց Ս. Խաչատրյանը։
Երբ մոտեցանք ՀՀԿ-ական Առաքել Մովսիսյանին (Շմայս), նա հայտարարեց՝ «տեղում չեմ», և առաջարակեց մյուս հանրապետականներին հարցնել։ Իսկ երբ ասացինք, որ այդքան հանրապետականներից հենց իրեն ենք փնտրել, առաջարկեց՝ ինձ ուրիշ տեղ փնտրեք, էստեղ ինչո՞ւ եք փնտրում։
«Օգնության» դիմեցինք ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին՝ հետաքրքրվելով, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում այն փաստին, որ նորելուկ և հնաբնակ հանրապետականների մի մասն անգամ չգիտի էլ, թե Գարեգին Նժդեհի իրական անունն ինչ է, էլ չենք խոսում նրա գաղափարախոսության մասին։
-Ես չեմ կարծում, որ ձեր ասածն իսկությանը համապատասխանում է։ Առնվազն անուն, ազգանունը գիտեն։ Ես չեմ հանդիպել գեթ մեկ բարձրաստիճան հանրապետականի, որը չճանաչի Գարեգին Նժդեհին և ծանոթ չլինի, գոնե ընդհանուր գծերի մեջ, այն գաղափարներին, որ ունի Հանրապետական կուսակցությունը, իսկ այդ գաղափարները հիմնականում բխում են Գարեգին Նժդեհի ցեղակրոն և տարոնական ասպեկտներից,- զարմացավ և միաժամանակ պնդեց Կրթության և գիտության նախարարը։
Սակայն երբ Գ. Նժդեհի անվան մասին հարցադրումով մոտեցանք Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանին, Արմեն Աշոտյանը, հեռվից նկատելով դա, շտապեց մոտենալ և անձամբ ականատես եղավ հետևյալ խոսակցությանը.
-Պարո՛ն Դավթյան, գիտե՞ք Գարեգին Նժդեհի իրական անունը։
-(ծիծաղում է) Պարոն Աշոտյանին դիմեք։
-Պարոն Աշոտյանը Ձեզ չի օգնի։ Դուք գիտե՞ք։
-Հը՞։
-Ի՞նչ է Նժդեհի անուն, ազգանունը (այդ ընթացքում օգնություն հայցող հայացքով Դավթյանը նայում է Արմեն Աշոտյանին-Ա. Մ.)։ Չասե՛ք, պարոն Աշոտյան: Գիտե՞ք, թե՞ չգիտեք:
-Երևի չէ: Գարեգին Նժդեհ,- Արմեն Աշոտյանից օգնություն չստանալուց հիասթափված, հարցից խուսափելով և արդեն ֆոյեի մեջտեղը հասնելով ՝ իր գիտելիքներն ու գաղափարախոսության նվիրվածությունը  ներկայացրեց Տիգրան Դավթյանը։
Արդեն անձամբ համոզվելով, որ Հանրապետական կուսակցությունում, այդուհանդերձ, կա՛ն բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ովքեր իրոք չգիտեն ՀՀԿ-ի գաղափարական առաջնորդի կենսագրական տվյալները՝ մեզ կրկին մոտեցավ Կրթության և գիտության նախարարը և լրացուցիչ հայտարարեց.
-Երբ որ ներկայի մեջ տեղի է ունենում ինչ-որ իրադարձություն, և մարդիկ պետք է փորձեն այդ իրադարձության մեջ գտնվելով, գնալով դեպի ապագա՝ ուսումնասիրեն, իհարկե, նաև անցյալը։ Իմ գործընկերներից ոմանք, որոնց մասին դուք խոսեցիք, նոր են մուտք գործել կուսակցություն, և ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ այսօրվա պահից նրանք և՛ ապագայի համար են աշխատելու, նաև կուսակցական գործունեության ու գաղափարաբանության շրջանակում, և՛ ուսումնասիրելու են անցյալը։ Եվ այդ կամուրջը լինելու է, միանշանա՛կ։
-Դուք նրանց կհուշե՞ք, թե ինչ է Նժդեհի իրական անունը,- հարցրեցինք Ա. Աշոտյանին։
-Հուշել չեմ կարող, որովհետև որպես Կրթության և գիտության նախարար հուշարարությունը խրախուսել չեմ կարող, բայց օգնել կարող եմ,- խոստացավ Ա. Աշոտյանը։
Ի դեպ, պատահականություն էր, թե ոչ, բայց ՀՀԿ 12-րդ համագումարի ժամանակ Արմեն Աշոտյանը, Տիգրան Դավթյանը և Ներսես Երիցյանը կողք կողքի էին նստած, և այդ պահից սկսած Կրթության և գիտության նախարարն արդեն իսկ հնարավորություն ուներ առանց հուշելու օգնել նրանց՝ իրենց նախընտրած կուսակցության գաղափարական առաջնորդի անձնական տվյալների մասին  տարրական գիտելիքներ հաղորդելով։
Իսկ մինչ Արմեն Աշոտյանը զորավիգ կլինի իր ընկերներին, մենք էլ մեր կողմից փորձենք օգտակար լինել և բոլոր այն հանրապետականներին, ովքեր չգիտեն, տեղեկացնենք, որ Գարեգին Նժդեհի իրական անուն, ազգանունը  Գարեգին  Տեր-Հարությունյան է։
Հ.Գ.։ Հանրապետական կուսակցության նորելուկները ոչ միայն Նժդեհի կենսագրական տվյալների մասին տեղեկություններ չունեին, այլ նաև Հանրապետական կուսակցության կրծքանշանը չունեին։ «Չեն տվել»,- խոստովանեց Ներսես Երիցյանը։ Մյուս հանրապետականներից կրծքին ՀՀԿ-ի նշանը չունենալով՝ տարբերվում էր նաև Տիգրան Դավթյանը, իսկ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը կուսակցական նշանի փոխարեն կրծքին փոքրիկ խաչ էր ամրացրել։ Երբ հետաքրքրվեցինք, թե ո՞րն է պատճառը, աստվածավախ քաղաքապետը պատասխանեց.
-Ես մշտական խաչ եմ կրում իմ դոշին, որովհետև ես հավատացյալ մարդ եմ, և խաչը թող  պահապա՛ն լինի Հանրապետական կուսակցությանը և հայոց ազգին։

Новички Республиканской партии не сдали «зачет»
Как известно в последнее время Республиканскую партию Армении «внезапно» и коллективными заявлениями пополнили премьер-министр РА Тигран Саркисян, министр финансов Тигран Давтян, министр экономики Нерсес Ерицян, ряд членов системы государственного управления и другие.
На состоявшемся 28-го ноября в спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна 12-м съезде РПА, первый раз участвовали также те, кто объяснили свое вхождение в ряды РПА тем, что идеология партии близка им по духу. Пытаясь выяснить, насколько им близка нждеевская идеология в действительности (что возникло бурное желание стать членами РПА), мы поинтересовались, знают ли они настоящее имя и фамилию Гарегина Нжде. Результаты оказались более чем плачевные, если не сказать курьезные.
Министр экономики Нерсес Ерицян хотя утверждал, что знает, но, тем не менее, так и не ответил, противясь.
«Экзамены проводите? Знаком, читал, долгое время изучал», - сказал министр экономики.
-То есть, Вы знаете настоящую фамилию Гарегина Нжде?
-Знаю, но Вы хотите провести экзамен?
-Если знаете, то скажите.
-Знаю.
-Скажете?
-Нет, - ответил Н. Ерицян и поспешил удалиться.
Мы попытались выяснить уровень знаний о биографических данных идейного отца его партии и у другого «новоиспеченного» республиканца, главы аппарата правительства РА Давида Саркисяна. Однако сначала он сказал, что должен сдать пальто в гардероб, затем попытался «ускользнуть» с другой стороны. А когда это ему все же не удалось, он утверждал, что не желает сегодня говорить.
«Прошу прощения, но сегодня хороший, праздничный день. Может сегодня отложим деловые вопросы в сторону?», воспротивился Д. Саркисян.
С этим вопросом мы обратились и к «старшим» товарищам новых членов Республиканской партии. Но выяснилось, что и здесь та же картина. В частности, мэр Гюмри Вардан Гукасян искренне признался, что «честно говоря, сейчас я не готов тебе ответить», - одновременно добавив, что «его знают как Нжде».
Губернатор Сюникского марза, республиканец Сурик Хачатрян (Лиска), хотя и не пожелал слушать наш вопрос, но сказал, что Республиканская партия и нждеевская идеология разные вещи и, пойдя еще дальше, добавил, что «одно другому противоречит и Геноцид - другое». «Нжде воспитывался и жил всю свою сознательную жизнь как дашнакцакан, а этновера является другой идеологией, идущей из средневековья. Сегодня Республиканская партия больше является носителем идущей из средневековья идеологии этноверы», - совершил исторический экскурс С. Хачатрян.
Когда мы подошли к республиканцу Аракелу Мовсисяну (Шмайс), он заявил: «я не на месте» и предложил спросить других республиканцев. Когда же мы сказали, что из стольких республиканцев мы искали именно его, то он предложил: «ищите меня в другом месте, почему здесь ищите?».
За «помощью» мы обратились к министру образования и науки РА Армену Ашотяну, поинтересовавшись, как он относится к тому факту, что часть новичков и старожилов РПА даже не знает настоящего имени Гарегина Нжде, уже не говоря о его идеологии.
«Я не думаю, что сказанное Вами соответствует действительности. По крайней мере, имя и фамилию знают. Я не встречал хотя бы одного высокопоставленного республиканца, который не знал бы Гарегина Нжде и не был знаком, хотя бы в общих чертах, с идеями Республиканской партии, а эти идеи в основном основываются на этновере и таронском аспекте учения Гарегина Нжде», - сказал министр образования и науки удивленно и в то же время настойчиво.
Однако когда мы подошли с вопросом о Г. Нжде к министру финансов Тиграну Давтяну, Армен Ашотян заметив это издалека, поспешил подойти и лично стал очевидцем следующего разговора:
-Господин Давтян, знаете настоящее имя Гарегина Нжде?
-(Смеясь) обратитесь к господину Ашотяну.
-Господин Ашотян Вам не поможет. Вы знаете?
-Что?
-Как имя, фамилия Нжде? (в это время с взглядом, взывающим о помощи, Давтян смотрит на Армена Ашотяна - А. М.). Не говорите, господин Ашотян. Знаете или нет?
-Наверное, нет. Гарегин Нжде, - разочарованный тем, что получил помощь от Армена Ашотяна, и избегая вопроса и уже дойдя до середины фойе, свои знания и преданность идеологии представил Тигран Давтян.
Уже лично убедившись, что в Республиканской партии, тем не менее, есть высокопоставленные чиновники, которые действительно не знают биографии идейного лидера РПА, к нам снова подошел министр Образования и науки и дополнительно заявил:
-Когда в настоящем происходит какое-то событие, люди, находясь в этом событии, идя к будущему, должны также попытаться изучить прошлое. Некоторые из моих коллег, о которых вы сказали, только вошли в ряды партии, и я вас заверяю, что с этого дня они будут работать и для будущего, в рамках партийной деятельности и идеологии, и будут изучать прошлое. И этот мост будет, однозначно.
-Вы им подскажите настоящее имя Нжде? - спросили мы у А. Ашотяна.
«Подсказать не могу, поскольку как министр Образования и науки не могу поощрять подсказки, но помочь могу», - пообещал А. Ашотян.
Кстати, совпадение это или нет, но во время 12-го съезда РПА Армен Ашотян, Тигран Давтян и Нерсес Ерицян сидели рядом и, начиная с этого момента, у министра Образования и науки уже была возможность, не подсказывая, помочь им, сообщить им элементарные знания об идейном лидере избранной ими партии.
А пока Армен Ашотян будет опорой своим товарищам, мы тоже со своей стороны попытаемся быть полезным и сообщить всем тем республиканцам, которые не знают, что настоящее имя Гарегина Нжде - Гарегин Тер-Арутюнян.
P.S. Новички Республиканской партии не только не знали биографических данных Нжде, но и не имели значка Республиканской партии. «Не дали», - признался Нерсес Ерицян. Отсутствием значка РПА отличался от других республиканцев и Тигран Давтян, а мэр Гюмри Вардан Гукасян вместо партийного значка прикрепил к груди маленький крест. Когда мы у него поинтересовались о причине этого шага, богобоязненный мэр ответил:
«Я постоянно ношу крест на груди, потому что я верующий человек и пусть крест хранит Республиканскую партию и армянскую нацию».