Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնությանը չեն միացել ԵԽԽՎ–ում ՀՀ պատվիրակության անդամները
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նոյեմբերի 16-ին Փարիզում մասնակցել է մարդու իրավունքների և իրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստին։ Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին սեռական և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին և այլ հարցերին վերաբերող մի շարք զեկույցներ և բանաձևի նախագծեր։ Նա մասնակցել է նաև մոնիթորինգի հանձնաժողովին, որտեղ Հայաստանի Հանրապետությանը վերաբերող որևէ հարց չի քննարկվել։
Զարուհի Փոստանջյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ մոնիթորինգի հանձնաժողովի կողմից դեռ ՌԴ մասով համազեկուցողներ նշանակված չեն, իսկ Ադրբեջանի մասով փակ քվեարկությամբ համազեկուցող  է ընտրվել Մալթայի ներկայացուցիչը, ով Ադրբեջանի վերաբերյալ նախկին համազեկուցող Անդրեաս Գրոսսի կողմից արժանացել էր ոչ դրական գնահատականի։
Վերոնշյալ նիստերի ժամանակ Զարուհի Փոստանջյանը ԵԽԽՎ նախագահի թեկնածուների ընտրման ընթացակարգում պարտադիր չափորոշիչ սահմանելու մասին բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել, որին միացել են 5 պետության ներկայացուցիչ։ Բանաձևի համաձայն վեհաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար պետք է մերժվեն բոլոր այն անդամների թեկնածությունները, ովքեր կառույցում ներկայացնում են մոնիթորինգային կամ հետմոնիթորինգային գործընթացում գտնվող անդամ երկրներ։ Այս նախաձեռնությանը չեն միացել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության մյուս անդամները։

К инициативе Заруи Постанджян не присоединились члены делегации РА в ПАСЕ
Член делегации РА в ПАСЕ, депутат фракции «Наследие» НС РА Заруи Постанджян 16 ноября в Париже участвовала  в заседании комиссии по вопросам прав человека и правовым вопросам. В повестке заседания были охвачены ряд докладов и проекты резолюции, касающиеся сексуальных и национальных меньшинств и других вопросов. Она участвовала в работе мониторинговой комиссии, где не обсуждался какой-либо вопрос, касающийся  Армении.
Заруи Постанджян отметила, что на этот момент пока не назначены содокладчики по части РФ, а по части Азербайджана закрытым голосованием содокладчиком был избран представитель Мальты, который  со стороны прежнего содокладчика Андеаса Гросса не был удостоен положительной оценки.
Во время вышеназванного заседания Заруи Постанджян представила проект резолюции об обязательном критерии в регламенте при избрании кандидатов в председатели ПАСЕ, к которому присоединились представители 5 государств. Согласно резолюции для избрания на пост председателя Ассамблеи должны отвергаться все те кандидаты, которые представлены в структуре как страны-члены в мониторинговых или постмониторинговых процессах. К этой инициативе не присоединились  другие члены делегации РА в ПАСЕ.