Ալեքսանդր Արզումանյան. «Երկխոսությունն անհրաժեշտություն է»
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանին ՀՀԿ 12-րդ համագումարը ԽՄԿԿ համագումարն է հիշեցրել, իսկ այնտեղ հնչած Սերժ Սարգսյանի ելույթը՝ հայաստանյան իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող խոսք.
-Դա աբստրակտ վերցրած ինչ-որ ելույթ էր անհասկանալի երկրի մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ նախագահի հիշատակած երկխոսությանը, ապա Ա. Արզումանյանը նշել է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտություն է.
-Այսօրվա ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի զարգացմանը նպաստող մթնոլորտ ստեղծելու համար միակ անհրաժեշտ քայլը երկխոսությունն է, և ընդդիմությունն ի սկզբանե, նույնիսկ կեղծված ընտրություններից անմիջապես հետո հայտարարել է, որ պատրաստ է գնալ երկխոսության և քննարկել, աջակցել դե ֆակտո իշխանություններին Հայաստանի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար։ Սակայն ընդդիմությունը բարոյական չի համարում, և որևէ բարոյական մարդ չի կարող բանակցություններ կամ երկխոսություն սկսել այն թիմի հետ, որը քաղաքական պատանդ է պահում մեր ընկերներին։ Այնպես որ երկխոսություն սկսելու հիմնական նախադրյալներից մեկը քաղբանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակումն է, որից հետո կարելի է ձեռնամուխ լինել տարբեր բարեփոխումների, ռեֆորմների միջոցով հանելու Հայաստանն այս իրավիճակից։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նոյեմբերի 11-ի ելույթում հիշատակված Եղիազար Այնթապցու օրինակն էլ, ըստ Ա. Արզումանյանի, պատմական հետաքրքիր զուգահեռ էր.
-Յուրաքանչյուր մարդ, ըստ իր կրթական ցենզի, ըստ իր գիտելիքների է բերում օրինակներ։ Մեր առաջին նախագահը շատ կիրթ մարդ է և բազմակողմանի գիտելիքների է տիրապետում. ամեն մի ելույթում օգտագործում է տարբեր հիշարժան օրինակներ,- նշել է նախկին արտգործնախարարը,- ընդամենը խորհուրդ տրվեց, որ դրսում, օտարների մոտ լեգիտիմություն մուրալու փոխարեն շատ ավելի կարևոր է՝ քո ժողովրդի առջև հանդես գաս, և քո՛ ժողովրդից հայցես այդ ներողամտությունը և, ի վերջո, լեգիտիմությունը։

Александр Арзуманян: «Диалог является необходимостью»
12-й съезд РПА напомнил бывшему министру иностранных дел РА Александру Арзуманяну съезд КПСС, а звучавшее там выступление Сержа Саргсяна является речью, не имеющей никакого отношения к армянской действительности:
«Это было каким-то абстрактным выступлением о непонятной стране».
Что касается диалога, упомянутого президентом РА, то А. Арзуманян отметил, что диалог является необходимостью.
«В сложившейся сегодня ситуации единственным шагом для создания атмосферы, способствующей развитию Армении, является диалог. Оппозиция изначально, даже сразу после фальсифицированных выборов заявила, что готова пойти на диалог и обсудить, содействовать фактическим властям в противодействии всем стоящим перед Арменией вызовам. Однако оппозиция не считает моральным и никакой моральный человек не может начать переговоры или диалог с той командой, которая держит наших друзей политическими заложниками. Так что одной из основных предпосылок начала диалога является освобождение политзаключенных, после чего можно приступать к выведению Армении из этой ситуации путем различных реформ.
Что касается образа Егиазара Айнтапци, упомянутого Левоном Тер-Петросяном во время выступления 11-го ноября, то, по мнению А. Арзуманяна, это интересная историческая параллель:
«Наш первый президент очень образованный человек и обладает разносторонними знаниями. В каждом выступлении он использует различные достопамятные примеры, - отметил бывший министр иностранных дел, - всего лишь был дан совет, что вместо того, чтобы искать легитимность заграницей у иностранцев, гораздо важнее - выступить перед своим народом и у своего народа взывать о снисходительности и, в конце концов, легитимность».