Արամ Սարգսյան. «Եթե մենք չենք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանից անկախանալու օրինականությունը, մեծագույն սխալ ենք կատարում»
-Եթե մենք չենք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանից անկախանալու օրինականությունը, մեծագույն սխալ ենք կատարում, որովհետև միջազգային հանրությունը շատ է սիրում, երբ նրա հետ խոսում ես իրավունքի լեզվով։ Իսկ մենք այսօր քաղաքական բանակցություններ ենք վարում, քաղաքական խնդիրներ ենք ուզում հարթել,-խոսելով Հայաստանի և Արցախի վերամիավորման մասին՝ ասել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ 1989թ. դեկտեմբերի 1-ին ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և ԼՂԻՄ Ազգային խորհուրդը համատեղ որոշում կայացրին, որով ամրագրվեց ԼՂ-ի միացումը Հայաստանին:
1989թ. վերամիավորման 20-ամյակի հետ կապված քննարկման ժամանակ ՀԴԿ նախագահն ասել է, որ բացառվում է այն վարկածը, թե հայկական կողմը փորձում է այնքան հետաձգել հարցի կարգավորումը, որից հետո այլևս չեն հիշի, կմոռանան, և Արցախը կմնա այն կարգավիճակում, որը ձեռք է բերել։
Ըստ Արամ Սարգսյանի՝ մենք իսկապես պետք է ունենանք հայեցակարգային մի մոտեցում, որ մեզ հետ հաշվի նստեն։
-Եթե մենք կարիք ունենք, որ Ադրբեջանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, ուրեմն մենք միջազգային հանրության հետ պետք է խոսենք այլ լեզվով։ Ճիշտ կլիներ, որ մենք ոչ թե ընդհատեինք Մինսկի խմբի շրջանակներում բանակցային գործընթացը, այլ Մինսկի խմբին առաջարկեինք շատ ավելի իրատեսական ծրագիր,-ընդգծել է Արամ Սարգսյանը։

Арам Саркисян: «Если мы не признаем законность провозглашения независимости от Нагорного Карабаха от Азербайджана, то совершаем величайшую ошибку»
«Если мы не признаем законность провозглашения независимости Нагорного Карабаха от Азербайджана, то совершаем величайшую ошибку, поскольку международное сообщество очень любит, когда говоришь с ним на языке права. А мы сегодня ведем политические переговоры, хотим сгладить политические проблемы», - говоря о воссоединении Армении и Арцаха, сказал председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
Напомним, что 1-го декабря 1989 года Верховный совет АрмССР и Национальный совет НКАО приняли совместное решение, которым было закреплено присоединение Нагорного Карабаха к Армении.
Во время обсуждения в связи с 20-летием решения о воссоединении, председатель ДПА сказал, что он исключает ту версию, что армянская сторона пытается затягивать урегулирование вопроса до тех пор, пока об Арцахе не забудут, и он останется в том статусе, который приобрел.
По мнению Арама Саркисяна, у нас действительно должен быть концептуальный подход, чтобы с нами считались.
«Если мы нуждаемся, чтобы Азербайджан признал независимость НКР, значит, мы должны с международным сообществом говорить другим языком. Было бы верным, если б мы не прерывали переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ, а предложили Минской группе более реалистичную программу», - подчеркнул Арам Саркисян.