Գյումրիում տնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարում են ինտերնետային կայքերի միջոցով
Այսօր Գյումրիում բացվել է բիզնես պորտալ ինտերնետային կայքէջ, որը հեղինակների կարծիքով կհետաքրքրի գործարար աշխարհին: Այն գործարարների համագործակցության ցանց է լինելու, և  փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի Շիրակի մասնաճյուղի պատասխանատուների հավաստմամբ՝ կայքէջի միջոցով  գործարարները հնարավորություն կստանան  հեշտությամբ  հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամը:
Միջոցառման ժամանակ ոլորտի մասնագետները  կարծիք են հայտնել, թե  բիզնեսի խթանման  և ճգնաժամը հաղթահարելու համար սա ավելի կարևոր քայլ է, քան թեկուզ վարկային օժանդակությունը բիզնեսին:
«Այսօր ֆինանսների պակաս չկա և երբևիցե չի եղել: Մեր կազմակերպության կողմից լայնամասշտաբ վարկավորման ծրագիր է իրականացվել ավելի շատ, քան անցած տարիներին: Խնդիրն այլ է. խնդիրը ճգնաժամի և հետևանքների մասին է, և ամեն ինչ չէ, որ պայմանավորված է ֆինանսներով: Շուկան նեղացել է, բնակչության վճարունակությունը՝ քչացել, և այս հանգամանքը մեծ ազդեցություն է ունենում գործարարների վրա: Բայց կամաց-կամաց դուրս ենք գալիս իրավիճակից»,- լավատեսորեն նշել է ՓՄՁԶԱԿ Գյումրու  կառույցի ղեկավար Արթուր Զաքարյանը:

В Гюмри борются против экономического кризиса при помощи интернет сайтов
Сегодня в Гюмри открылся интернет бизнес-портал, который, по мнению авторов, заинтересует деловой мир. Он будет мостом сотрудничества с бизнесменами и, по заверению ответственных лиц Ширакского филиала Национального центра развития малого и среднего бизнеса, посредством сайта предприниматели получат возможность с легкостью преодолеть экономический кризис.
Во время мероприятия специалисты сферы выразили мнение, что это более важный шаг для стимулирования бизнеса и преодоления кризиса, чем кредитное содействие бизнесу.
«Сегодня нет недостатка финансов, и никогда не было. В этом году наша организация осуществила  более крупномасштабную программу кредитования, чем в предыдущие годы. Проблема в другом: в кризисе и его последствиях, и не все обусловлено финансами. Рынок сузился, платежеспособность населения снизилась, и это обстоятельство оказывает большое влияние на бизнесменов. Но потихоньку выходим из этой ситуации», - оптимистично отметил глава Гюмрийской структуры Национального центра развития малого и среднего бизнеса Артур Захарян.