Կարեն Բեքարյան. «Մենք հունվարի վերջ-փետրվարի սկզբին պետք է արդեն ինչ–որ տեղաշարժ ունենանք հենց վավերավման իմաստով»
2009թ. սեպտեմբերի 5-ին «Եվրոպական ինտեգրացիա» հ/կ-ի նախագահ Կարեն Բեքարյանը «7օր»-ին ասել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը բերելու է սահմանի բացմանը՝ հավելելով, որ հավանականությունը մեծ է, որ դա կլինի 2010թ. փետրվար-մարտ ամիսներին։ Այնուհետև հոկտեմբերի 22-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Կ. Բեքարյանը ևս մեկ անգամ պնդել էր իր այս կանխատեսումը։ Սակայն այսօր, երբ «7օր»-ը Կ. Բեքարյանից հետաքրքրվել է, թե շարունակո՞ւմ է մնալ նույն կարծիքին, որ հայ-թուրական սահմանը կբացվի փետրվար-մարտ ամիսներին, նա պատասխանել է.
-Ինձ թվում է՝ թյուրըմբռնում կա։ Ոչ թե կբացվի, ես ասել եմ՝ ժամանակացույցն ուժի մեջ կմտնի։ Այսինքն՝ վավերագրերի փոխանակում կլիմի, և դրանից հետո՝ արդեն ժամանակացույցն ըստ արձանագրությունների։
Նկատելով, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի՝ դեկտեմբերի 7-ի այցը Վաշինգտոն համընկնում է Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ եզրակացություն ընդունելու ժամանակահատվածի հետ՝ Կ. Բեքարյանը նաև նշել է՝  2009թ. դեկտեմբերի 6-8-ի հատվածում մենք արդեն ինչ-որ հանգրվան ենք մտնելու.
-Մենք հունվարի վերջ-փետրվարի սկզբին պետք է արդեն ինչ-որ տեղաշարժ ունենանք հենց ռատիֆիկացիայի իմաստով։

Карен Бекарян: «Мы в конце января - начале февраля должны иметь какое-то продвижение в плане ратификации»
5 сентября 2009 года председатель О/О «Европейская интеграция» Карен Бекарян сказал «7or», что процесс урегулирования армяно-турецких отношений приведет к открытию границы, добавив, что вероятность велика, и что это будет в феврале-марте. Затем во время пресс-конференции 22 октября К.Бекарян еще раз настоял на своем прогнозе. Однако сегодня, когда «7or» поинтересовался у К.Бекаряна, продолжает ли он придерживаться того же мнения, что армяно-турецкая граница откроется в феврале-марте, он ответил:
«Мне кажется, есть недопонимание. Не то, что откроется, я говорил, что график войдет в силу. То есть, будет обмен ратификациями и после этого уже войдет в силу график в соответствии с протоколами».
Заметив, что визит 7 декабря премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Вашингтон совпадает с периодом времени принятия заключения по армяно-турецким протоколам комиссией по внешним отношениям парламента Турции К.Бекарян отметил, что в период времени с 6 по 8 декабря 2009 года мы уже придем к какой-то гавани.
«Мы в конце января - начале февраля должны иметь какое-то продвижение в плане ратификации», - отметил политолог.