ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար. «Բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը պետք է փոխվի»
ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը «Հայելի» ակումբում ասել է, որ պետք է փոխվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, այլապես անխուսափելի է, որ տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքներն անընդհատ բախվելու են, ինչը փակուղի է նշանակում։
-Այս բանակցություններն ընթանում են որոշակի շրջանակում։ Այդ շրջանակը պարտադրված է։ Այդ շրջանակում մեզ համար շահեկան ելքեր, ցավոք, ես չեմ տեսնում։ Այս շրջանակում այդ ելքերը լավագույն դեպքում տարածքային զիջումներն են Ադրբեջանին, վատագույն դեպքում՝ տարածքային զիջումներն առանց Ղարաբաղի կարգավիճակի։ Իսկ ամենասարսափելի տարբերակն այն է, որ կլինեն զիջումներ առանց Ղարաբաղում հայության պահպանության,- նշել է Ա. Մելիքյանը՝ հավելելով, որ բանակցային գործընթացի ներկա տրամաբանությունը չի կանխում նաև պատերազմի վերսկսման վտանգը.
-Ընդհակառակը. մենք Ադրբեջանին գայթակղում ենք պատերազմական գործողությունների միջոցով լուծել ԼՂ-ի հիմնախնդիրը, ինչի նախադրյալները (ֆիզիկական, նյութական, ռազմական) այսօր չկան, բայց մթնոլորտը և բանակցային այս ձևաչափն արդեն իսկ այդ նախադրյալներն ստեղծում են։

Экс-глава МИД НКР: «Логика переговорного процесса должна измениться»
Бывший министр иностранных дел НКР Арман Меликян сказал в клубе «Айели», что логика переговорного процесса по Карабахскому конфликту должна измениться, иначе постоянные столкновения принципа территориальной целостности и права на самоопределение неизбежны, что означает тупик.
«Эти переговоры протекают в определенных рамках, которые навязаны. К сожалению, я не вижу в них выигрышных для нас выходов. В этих рамках выходом в лучшем случае будут территориальные уступки Азербайджану, в худшем - территориальные уступки без предоставления Карабаху статуса. Самым же ужасным вариантом будет тот, что будут уступки без сохранения в Карабахе армянства», - отметил А. Меликян, добавив, что нынешняя логика переговорного процесса не исключает также и угрозу возобновления войны.
«Наоборот, мы прельщаем Азербайджан решить Карабахскую проблему посредством военных действий, предпосылок для чего (физические, материальные, военные) сегодня нет, но атмосфера и переговорный формат уже создают эти предпосылки», - отметил он.