Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը
Դեկտեմբերի 2-ին, ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 17-րդ նստաշրջանում, Հայաստանի արտգործնախարար  Էդվարդ Նալբանդյանը
ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների ուշադրությունը հրավիրել է  Ադրբեջանի կողմից սպառազինությունների սահմանափակման միջազգային պարտավորությունները խախտելու, պարբերաբար կրկնվող ռազմատենչ հայտարարությունների և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի' ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը բացահայտորեն խախտելու մեջ:
Նախարար Նալբանդյանն անդրադարձել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին' կարեւորելով Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջև արձանագրությունների վավերացումը: Նախարարի խոսքով գործընթացի անհիմն ձգձգումը եւ նախապայմանների առաջադրումը, ներառյալ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապելու փորձերը, կարող են վնասել թե մեկը, թե մյուսը:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների հանդիպումների արդյունքում ձեւավորված դրական դինամիկայի պահպանման կարեւորությունը եւ ընդգծեց խաղաղ գործընթացն արգելակող քայլերից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը: Որպես նման գործողության ամենաթարմ օրինակ՝ նախարար Նալբանդյանը բերեց րոպեներ առաջ հնչած Ադրբեջանի նախարարի ելույթը, որտեղ եւս մեկ փորձ արվեց խեղաթյուրել ղարաբաղյան հիմնախնդրի եւ ընթացող բանակցությունների էությունը:

Эдвард Налбандян выделил важность ратификации армяно-турецких протоколов
2 декабря в рамках 17-ой сессии совета министров ОБСЕ выступил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Подчеркнув важность контроля над вооружением в регионе ОБСЕ, Налбандян привел в пример Азербайджан, где постоянно растет вооружение, которое превышает объем, дозволенный европейским соглашением о вооружении. Все это перемежается с угрозами со стороны Азербайджана, что вызывает сомнение в истинной цели, преследуемой этой страной.
По словам министра, Азербайджан нарушает принцип ОБСЕ о неприменении силы и неприемлемости военной угрозы. По поводу урегулирования отношений Армения-Турция министр сказал:
«Сегодня я рад констатировать факт, что мы сделали шаг вперед, подписав 10 октября Протоколы. Следующим важным шагом будет их ратификация. Надеюсь, это свершится. Любые бессмысленные проволочки или предварительные условия, а также попытки связать армяно-турецкое урегулирование с карабахской проблемой могут навредить этому процессу».
Поблагодарив мировое сообщество за поддержку армяно-турецкому процессу, Налбандян отметил, что «в наших рядах есть страна Азербайджан, которая против налаживания отношений между двумя странами ОБСЕ, она не следует ценностям ОБСЕ».
«Армения активно участвует в процессе урегулирования карабахского конфликта. За этот год главы Армении и Азербайджана встречались шесть раз в рамках МГ ОБСЕ. Несмотря на то, что в переговорах по Мадридскому документу стороны достигли определенного прогресса, все еще есть множество вопросов для обсуждения», - сказал Налбандян.
«Мы верим, чтобы создать благоприятные условия для прогресса в мирном урегулировании конфликта в Карабахе, стороны должны избегать шагов, ставящих под угрозу мирный процесс урегулирования, а также попыток исказить суть переговоров, которые прозвучали здесь из уст министра Азербайджана», - заключил глава армянского МИД.