Կարինե Նալչաջյան. «Մեր հասարակությունը ավելիին է արժանի»
Ազգային ժողովում 2010թ. պետական բյուջեի օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր ելույթում ասել էր, թե ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մեր քաղաքացիներին առաջին հերթին մտահոգում են ոչ թե թոշակների և աշխատավարձերի, գործազրկության, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, գնաճի, փոխարժեքի և նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղի կամ ցեղասպանության ճանաչման խնդիրները, այլ սոցիալական արդարության խնդիրը։
«7օր»-ի հետ զրույցում գնահատելով այս մոտեցումը՝ հոգեբան Կարինե Նալչաջյանն ասել է, թե սոցիալական արդարության հարցը, իսկապես, առաջանային ու կարևոր է, բայց այդպես արտահայտվելը նշանակում  է մի քիչ թերագնահատել մեր հասարակությանը։ Մեր հասարակությունն ավելիին է արժանի։
- Եթե սոցիալական արդարություն ասվածը միայն սոցիալական վիճակին՝ ստամոքսին է վերաբերում, ապա դա իհարկե այդպես չէ, որովհետև ես շատ ավելի բարձր կարծիք ունեմ մեր հասրակության մասին։ Եթե այդ է նկատի ունեցել վարչապետը, ապա ես շատ դեմ եմ և նույնիսկ վիրավորական եմ համրում մեր հասարակության համար,-ասել է նա։
Հոգեբանը նաև նշել է, որ սոցիլական արդարությունն ավելի լայն համատեքստում է պետք հասկանալ։
-Օրինակ՝ միջպետական, ազգային հարցերում։ Եվ դա երևաց հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ այդ զգայուն նյարդին դիպչելու ժամանակ։ Կարծես մի վտանգ առաջացավ, և ես հիացմունքով էի նայում, թե ինչքան մարդ էր դուրս եկել փողոց՝ արդարություն ուզելու։ Թեև մեր հասարակությունում արժեզրկումներ շատ են եղել (իսկապես ակնհայտ են կրթության, հայրենիքի  նկատմամբ վերաբերմունքի անկումը), բայց բոլոր դեպքերում ինչ-որ զգայուն նյարդ ունի հասարակությունը, և դա ազգային ինքնության խնդիրն է։ Եվ երբ դիպչում ես դրան, ազնիվ մի պոռթկում է առաջանում,-հավելել է Կարինե Նալչաջյանը։

Карине Налчаджян: «Наше общество достойно большего»
В своем выступлении во время обсуждения в НС проекта государственного бюджета 2010г. премьер РА Тигран Саркисян сказал, что «исследования и социальные опросы показывают, что наших граждан, в первую очередь, беспокоит не проблема пенсий и зарплат, безработицы и создания новых рабочих мест, не рост цен и курс валют и даже не проблема Нагорного Карабаха или признания Геноцида, а проблема социальной справедливости»
Оценивая данный подход в беседе с «7or», психолог Карине Налчаджян сказала, что вопрос социальной справедливости, действительно, первостепенный и важный, но так выражаться - значит немного недооценивать наше общество. Наше общество достойно большего.
«Если так называемая социальная справедливость относится только к социальной ситуации - желудку, то это, конечно, не так. Я гораздо более высокого мнения о нашем обществе. Если это имел в виду премьер, то я крайне против и даже считаю это оскорбительным для нашего общества», - сказала она.
Психолог также отметила, что социальную справедливость нужно понимать в гораздо более широком контексте:
«Например, в межгосударственных, национальных вопросах. И это проявилось в армяно-турецких отношениях, во время соприкосновения с этим чувствительным нервом. Будто возникла угроза, и я с восхищением смотрела, сколько людей вышли на улицы требовать справедливость. Хотя в нашем обществе многое обесценилось (очевидно, охлаждение отношения к образованию, родине), но во всех случаях у общества есть какой-то чувствительный нерв и это проблема национальной самобытности. И когда соприкасаешься с этим, то возникает честный порыв», - добавила Карине Налчаджян.