Սոցինտերնի կողմից հավանաբար որդեգրվելիք բանաձևը կվերաբերի հակամարտության լուծման սկզբունքների շուրջ տեսակետների մերձեցմանը
Մանրամասնելով նոյեմբերի 15-16-ին Փարիզում կայանալիք Սոցինտերնի խորհրդի ժողովում ԼՂ վերաբերյալ Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության և ՀՅ Դաշնակցության միջև հավանաբար որդեգրվելիք բանաձևին՝ ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը նշել է, թե լավագույն դեպքում այն կարող է վերաբերել հակամարտության լուծման սկզբունքների շուրջ երկու կուսակցությունների տեսակետների մերձեցմանը, որը կորդեգրվի նաև Սոցինտերնի կողմից։
-Մենք արդեն ժողովին ներկայացրել ենք մեր ընդհանուր մոտեցումները, մնում է, որ բանաձևի տեսքով մեր առաջարկը ներկայացնենք։ Մնացածը կստացվի, թե ոչ՝ ժամանակը ցույց կտա, որովհետև Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրություններ են, և կուսակցության նախագահն Ալիզադեն է, և վստահ չեմ, որ նրանք մեկ ամսվա ընթացքում կհասցնեն մի բան առաջարկել,-ասել է Կիրո Մանոյանը։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ի՞նչ կտա նշված բանաձևը հակամարտության կարգավորմանը, Կիրո Մանոյանն ասել է, որ եթե այն որդեգրվի, կդառնա Սոցինտերնի որդեգրած տեսակետը.
-Եթե մեր ցանկություններով որդեգրվի, կնշանակի, որ 170 անդամ կուսակցություններ ներկայացնող կառույցը նաև այդ տեսակետը որդեգրել է։ Իհարկե, կարող ենք նաև չհամաձայնել, և չլինի ոչինչ։
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, հանձնախմբի համանախագահ Մարիո Նալբանդյանն էլ հավելել է, որ բանակցություններն արդեն պետության պատասխանատվության ներքո են, իսկ իրենք ուղղակի կուսակցություն են, որն իր մասնակցությունն է ցուցաբերում։

Если резолюция по Карабахскому конфликту будет принята, то она станет позицией Социнтерна
Говоря о резолюции относительно НКР, которая, по всей вероятности, будет принята Социал-демократической партией Азербайджана и АРФД 15-16 ноября в Париже на собрании Социнтерна, руководитель Центрального офиса «Ай Дата» и офиса по политическим вопросам АРФД Киро Маноян отметил, что, в лучшем случае, она может касаться сближения мнений двух партий относительно принципов решения конфликта, которое и будет принято Социнтерном.
«На собрании мы уже представили наши общие подходы, остается представить наше предложение в виде резолюции. Получится ли всë остальное или нет, покажет время, поскольку в Азербайджане пройдут парламентские выборы, а председатель партии - Ализаде. Я не уверен, что в течение месяца они успеют что-либо предложить», - заявил Маноян.
Относительно того, что даст отмеченная резолюция урегулированию конфликта, Маноян отметил, что если она будет принята, то это станет позицией Социнтерна.
«Если будет принята по нашему желанию, то это будет означать, что структура, представляющая 170 партий-членов, также приняла эту позицию. Несомненно, можем и не согласиться, и не будет ничего», - подчеркнул Киро Маноян.
В свою очередь, член Бюро АРФД, сопредседатель комиссии Марио Налбандян добавил, что переговоры уже находятся под ответственностью государства, а они просто являются партией, которая принимает участие.