Ռուսական խոսքի տոնը Հայաստանում
Երևանի Մոսկվայի տանը «Երիտասարդների տարի» ծրագրի շրջանակներում անցկացվեց «Մենք կարդում, խոսում  և երգում ենք ռուսերեն» երկրորդ միջդպրոցական փարատոն-մրցույթը, որը կազմակերպել էր «Սլավոնական տուն» հասարակական կազմակերպությունը, կրթության և գիտության նախարարության, ՀՀ-ում ՌԴ-ի դեսպանատան և «Միասնություն» հայ-ռուսական  երիտասարդական կազմակերպության աջակցությամբ: Փառատոնին մասնակցել են 17 դպրոց Երեւանից եւ 1 դպրոց /համար 10/ Հրազդանից: Բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ-ում ՌԴ-ի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, որը ընթերցեց Պուշկինի «Պղնձե ձիավոր» պոեմից հատված:
Փառատոնի արդյունքներով «ընթերցում» անվանակարգում առաջին կարգի դիպլոմին արժանացավ Նոր Նորքի թիվ 62 դպրոցի սանը, «արտասանություն» անվանակարգում առաջին մրցանակն ստացավ Ջոն Կիրակոսյանի անվան համար 20 դպրոցի սաները, իսկ «երգեցողություն» անվանակարգում' թիվ 77 դպրոցը: Շնորհվեցին նաեւ հատուկ մրցանակներ;
Բացի դրանից ՀՀ-ում դեսպանատան կողմից փառատոնի բոլոր մասնակիցները ստացան սերտիֆիկատներ եւ նվերներ: Փառատոնի կազմակերպչի,  «Սլավոնական տուն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Նոնա Գուստովայի խոսքերով' ավանդույթի համաձային 2010 թվականի ամռանը փառատոնի հաղթողները կստանան որպես մրցանակ Մոսկվա քաղաք մեկնելու ուղեգիր ' «Ոսկյա օղակ» շրջագայության:

Праздник русского слова в Армении
В Доме Москвы в Ереване в рамках программы «Год молодежи» состоялся второй ежегодный межшкольный фестиваль-конкурс «Мы читаем, говорим и поем по-русски», который был организован общественной организацией «Славянский дом» при поддержке посольства РФ в РА, Министерства науки и образования РА и армяно-российской молодежной организации «Единство» (РАУ).
В фестивале приняли участие 17 школ из Еревана и одна школа (номер 10) из Раздана. На открытии со словами приветствия выступил посол РФ в РА Вячеслав Коваленко, который зачитал отрывок  из поэмы Пушкина «Медный всадник».
По итогам фестиваля по номинации «чтение» диплома первой степени удостоилась воспитанница 62-й школы общины Нор Норк, в номинации «говорение» - ученики  школы номер 20 Джона Киракосяна, а в номинации «пение» - школа номер 77. Были присуждены также специальные  призы.
Помимо этого всем участникам конкурса со стороны посольства РФ в РА были вручены сертификаты и подарки. По словам организатора фестиваля руководителя  ОО «Славянский дом» Нонны Густовой, согласно традиции летом 2010 года  победители фестиваля получат в качестве приза путевку на поездку в Москву - круиз по «Золотому кольцу, а победитель по номинации "Пение" уже завоевала право на участие в конкурсе "Русская песня", который состоится 21 февраля 2010 года.