Փորձագետ. «Բարձր ատյաններում «ով գործում է, սխալներ է թույլ տալիս» նախադասության կիրառումը պետք է արգելվի»
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀԿ 12-րդ համագումարում  Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ չսխալվելու երաշխիքն ու հոմանիշը դեռ երեկ ոչինչ չանելն էր, իսկ այսօր ոչինչ չանելը հավասարազոր է սխալվելուն:
«Համոզված եղեք՝ մեր ժողովուրդը կների՛ սխալները, չի՛ ների անգործությունը»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:
Այսօր «Հայելի ակումբում» «7օր»-ը քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանից և կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանից հետաքրքրվել է, թե, օրինակ,  Հայաստանի կողմից նախաձեռնած հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական դիվանագիտությունը որտե՞ղ է սխալվել։
Ըստ Ա. Իսկանդարյանի՝ այս գործընթացում որոշակի սխալներ կան, որովհետև մարդը ապահովագրված չէ սխալներից, իսկ դիվանագիտությունը բազմաթիվ մարդկանց գործունեության արդյունքն է։
-Կարող էր այլ կերպ ընթանալ վավերացման գործընթացը։ Արձանագրությունները գրված են անփույթ, կարող էին գրված լինել ավելի լավ,- մասնավորապես նշել է քաղաքագետը։
Հ. Մեսրոբյանի խոսքերով էլ՝ որոշ նախադասություններ կան, որոնք մարդը կարող է օգտագործել բացասական զարգացումներ գրանցվելու պարագայում իրեն ապահովագրելու համար.
-Օրինակ՝ ով չի գործում, նա սխալներ թույլ չի տալիս, ով գործում է, սխալներ է թույլ տալիս։ Այսինքն, ցանկացած սխալ հետո կբացատրվի, որ ես գործել եմ, դրա համար էլ սխալվել եմ։ Նույն տիպի ուրիշ նախադասություն՝ դիվանագիտությունը հնարավորությունների արվեստ է։ Այսինքն՝ եթե ինչ-որ բան ձեզ մոտ չի ստացվում, կասեք՝ դե դիվանագիտությունը հնարավորությունների արվեստ է։ Հիմա շրջանառվում է մեկ այլ նախադասություն՝ եթե մենք չլինեինք, ապա այս ճգնաժամն ավելի վատ կանդրադառնար։ Նախադասություններ, որոնք բովանդակային ոչ մի իմաստ չունեն, ուղղակի պարարտ հող են նախապատրաստում վաղվա ցանկացած վտանգավոր զարգացումները բացատրելու հետևյալով՝ բայց մենք զգուշացրել ենք, չէ՞, որ կարող ենք սխալվել, զգուշացրել ենք, որ դիվանագիտությունը միայն հնարավորությունների արվեստ է և այլն,- ասել է կառավարման փորձագետը՝ ավելացնելով, որ ցանկացած ատյանում պատասխանատվության նվազեցմանը միտված նմանատիպ նախադասությունների արտահայտումը, հրապարակումը պետք է արգելվի.
-Պատկերացնո՞ւմ եք՝ եթե Ալեքսանդր Մակեդոնացին իր զորքերին կանգնեցնելով՝ ճակատամարտից առաջ ասի՝ գիտե՞ք ինչ, զինվորներ ջա՛ն, մենք սկսում ենք պատերազմը, բայց կարող է՝ ես սխալվում եմ՝ ինչ է լինելու այդ ճակատամարտի վերջը։ Կամ էլ՝ ճի՛շտ է, մենք պարտվեցինք, բայց եթե ես չլինեի, ավելի վատ վիճակ կլիներ։ Չի՛ կարելի այդպիսի արտահայտություններ անել։ Նման արտահայտությունները մենք կարող ենք ասել մեր առօրյա խոսակցությունների ժամանակ, բայց երբ խոսվում է հանրության, դիմացի ուժերի համար, նման նախադասություններն ուղղակի անթույլատրելի են։

По мнению эксперта, в высших инстанциях использование предложения «кто действует, тот совершает ошибки» надо запретить
28 ноября на 12-м съезде РПА Серж Саргсян заявил, что «гарантией и синонимом безошибочности еще вчера было - ничего не делать. Сегодня ничего не делать - равнозначно тому, чтобы ошибаться».  «Будьте уверены, наш народ простит ошибки, не простит - бездействия», - заявил президент.
Сегодня в клубе «Айели» «7or» поинтересовался у политолога Александра Искандаряна  и эксперта по управлению Арутюна Месропяна, например, где армянская дипломатия ошиблась в процессе по урегулированию армяно-турецких отношений.
По словам Искандаряна, в этом процессе есть некоторые ошибки, поскольку никто не застрахован от ошибок, а дипломатия - итог деятельности множества людей.
«Процесс ратификации мог бы протекать по-иному. Протоколы были написаны  безалаберно, могли быть написаны лучше», - отметил он.
По словам же Месропян, «есть некоторые предложения, которые человек может использовать для страховки в случае отрицательных развитий».
«Например, кто не действует, тот не допускает ошибок. То есть, после каждой ошибки будет объяснение, что я действовал, потому и ошибся.  Другое предложение того же типа: дипломатия - искусство возможностей. То есть, если что-нибудь у вас не получается, то скажите, что дипломатия - искусство возможностей. Сейчас в обороте находится другое предложение - если б не было нас, то этот кризис хуже бы отразился. Эти предложения, которые не имеют какого-либо содержания, просто они готовят благодатную почву для того, чтобы завтра при опасных развитиях дать следующее объяснение - но ведь мы же предупреждали, что можем ошибиться, предупреждали, что дипломатия - искусство возможностей и т.д.»,- сказал эксперт по управлению, добавив, что в любой инстанции выражение или произношение подобных предложений, направленных на снижение ответственности, должно быть запрещено.