Նոյեմբերյան թեզիսներ
«Տեսնես ի՞նչ փոփոխություն է կատարվել ինձ հետ այս գիշեր։ Սպասիր հիշեմ՝ այս առավոտ ես ինչպիսի՞ն էի։ Կարծես թե հիշում եմ, մի քիչ փոխվել եմ։ Այո՛, բայց եթե ես նույնը չեմ, ապա հաջորդ հարցն այս է՝ ո՞վ եմ ես. ա՜յ քեզ բարդ հանելուկ»։
«Ալիսը հրաշքների աշխարհում»
Լուիս Քերոլ
Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ համագումարում ունեցած ելույթում երկու հիմնական բառեր էին անընդհատ շեշտվում՝ փոփոխություն և արդիականացում։
Բազմիցս առիթ եմ ունեցել նշելու, որ Ս. Սարգսյանը չունի գաղափարական կայունություն։ Նա պարբերաբար «մեծանում» և «փոքրանում» է, ինչպես հայտնի հեքիաթի Ալիսը։ Սակայն դա ոչ թե ճկունության (ինչպես փորձում էր իր ելույթում  ներկայացնել ՀՀ նախագահը), այլ քաղաքական կարճատեսության և դիլետանտիզմի հետևանք է։ «Սխալներից հեռու մնալու դեղատոմս չկա: Բայց կան սխալվելուց խուսափելու հնարավորություններ: Առաջինն, անշուշտ, ճկունությունն է որոշումներ կայացնելիս ու դրանք փոխելիս»,- բացատրում էր ՀՀԿ նախագահն իր «նոյեմբերիկ» խոսքում և աֆորիզմների մի «շքահանդես» կազմակերպում համագումարի ներկաների ու այլոց համար։ «Կոմկուսի» առաջնորդն ուզում էր ասել, որ ներքին ու արտաքին քաղաքականություն իրականացնելիս՝ իրենք շարունակելու են գնալ «փորձի և սխալի» մեթոդով։ Այսինքն, իշխանությունները որոշումներ են կայացնելու և հետո դրանք անընդհատ փոխելու են, քանի որ «ճկուն» են, իսկ թե հետո ի՞նչ կլինի պետության հետ, կամ նախկինում գործած սխալների համար ո՞վ պետք է պատասխան տա, այս հարցերին անդրադարձ չեղավ։ «Ուրեմն մենք պետք է քայլեր անենք՝ սխալվելու վտանգն աչքի առաջ ունենալով: Համոզված եղեք՝ մեր ժողովուրդը կների՛ սխալները, չի՛ ների անգործությունը»,- ժողովրդի ներողամտության մասին դատողություններ էր անում և իր ապագա սխալներն էր յուրովի ապահովագրում Ս. Սարգսյանը։  Ասեմ, որ ժողովուրդն ու պետությունը որբի գլուխ չեն, որ ով ասես դալլաքություն սովորի այդ գլխի վրա։ Ինչևէ։
Ի տարբերություն ՀՀ նախագահի նախորդ գրեթե բոլոր ելույթների, որտեղ հիմնականում բառակույտ էր մատուցվում՝ ՀՀԿ 12-րդ համագումարում նրա հնչեցրած խոսքն առարկայական էր, ու սպասվելիք գործողությունների պլան էր նախանշում։ Սարգսյանն այս անգամ մի փոքր բացվեց ու անկեղծացավ։ Ոչ խարիզմատիկ, փակ և գորշ տիպի գործիչների պարագայում (ինչպիսին  որ Ս. Սարգսյանն է) դա նշանակում է, որ նախագահը մի կողմից ինքնավստահ է դարձել, մյուս կողմից՝ իր իշխանությանն սպառնացող ռեալ վտանգներ է տեսնում. հակասական վիճակ։ Արդյունքում առաջ են գալիս «փոխվելն» ու «արդիականանալը»։ Հիմա եկեք տեսնենք, թե ի՞նչ էր ուզում այդ երկու բառերի տակ իր թիմին ու հանրությանը փոխանցել անընդհատ «վազող» և տեղում մնացող այդ մարդը։
Սերժ Սարգսյանի ասելիքն, ըստ իս, 3 հիմնական հարցերի շուրջ էր, որոնք բացահայտում էին փոխվելու և արդիականանալու ուղղություններն ի՛ր պատկերացմամբ։
1.     Գյուլի հետ ընկերություն արա, բայց Արցախը ձեռքիցդ բաց մի՛ թող
Հրաժեշտ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությանը։ Սա՛ էր ՀՀԿ միաձայն ընտրված ղեկավարի հիմնական ասելիքներից մեկը։ Ս. Սարգսյանը հասկացել է, որ սխալվել է «ֆուտբոլային» դիվանագիտության հարցում, և ներում է հայցում։ Համոզված եմ, որ նրա մոտ այդ կարծիքը վերջնականապես ձևավորվեց Ցյուրիխում։ Նա տեսավ, որ մանկան պես խաբվել է։ Բայց դա ոչ թե թուրքական դիվանագիտության ճկունության հետևանք էր, այլ հայկական կողմի թույլ տված աններելի սխալների։ Ու հիմա ՀՀԿ  առաջնորդն արդեն խոստովանում է. «Այո՛, մենք չունենք թուրքերի հետ հարաբերվելու փորձ, բայց չէ՞ որ մի օր, ի վերջո, պետք է սկսել: Եվ ես հավատացնում եմ ձեզ՝ մենք արագ ենք սովորում... Եվ մենք այսօր ամենևին էլ նույնը չենք, ինչ մեկ տարի առաջ»,- նկատում է միայն մեկ տարի հետո  իր սխալը գիտակցած «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ջատագովը։
Այժմ Սարգսյանին այլ բան չի մնում, քան կոշտացնել դիրքորոշումն Արցախի մասով և հույսը դնել Իլհամ Ալիևի ագահության վրա այն առումով, որ վերջինս իրեն կպահի ճիշտ այնպես, ինչպես մերոնք իրենց դրսևորեցին՝ 1920թ.–ին կնքած Սևրի պայմանագրին գերի դառնալով։
Սերժ Սարգսյանը նոր-նոր է ըմբռնել, որ «նախաձեռնողական» դառնալով Թուրքիայի մասով՝ հարվածի տակ է դրել նաև Արցախը, այսինքն՝ ՀՀ անվտանգությունը, ինչը կարող էր հանգեցնել իշխանափոխության։ «Ցեղասպանությունն ու սահմանների ճանաչումն Արցախի դիմաց»՝ ենթադրաբար պլանավորել էր Սերժ Սարգսյանը, երբ կողմ էր արտահայտվում Թուրքիայի օժանդակությանն Արցախի հարցում։ Դա կոպիտ սխալ էր։ Այժմ եկել է «ճկունություն» ցուցաբերելու ու «ֆիդայի» դառնալու փուլը՝ «Նոր իրավիճակները պահանջում են նոր լուծումներ ու առաջ քաշում դրանց լուծման նոր տրամաբանություն» թեմայով։
Շատերի համար կարող է անհավանական թվալ, բայց Սերժ Սարգսյանը տառացիորեն վերջերս է ըմբռնել նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և այդ հարցը պետության արտաքին քաղաքականության օրակարգ դնելու ողջ կարևորությունը։ Դա էլ է, իմ կարծիքով, տեղի ունեցել ցյուրիխյան իրադարձությունների ժամանակ, ինչպես նաև մինչև այդ կայացած սփյուռքյան այցելությունների ընթացքում։
Երբ Դավութօղլուն տեղեկացրել էր, որ արձանագրությունների ստորագրումից հետո հանդես է գալու Արցախի հարցին առնչվող հայտարարությամբ, դա հաջողվել էր կանխել Ցեղասպանության շեշտադրումն անելու հայկական կողմի հակաքայլի սպառնալիքով։ Արդյունքում՝ համաձայնություն կայացվեց հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրել ու որևէ հայտարարությամբ հանդես չգալ։
Բոլորին էլ պարզ էր, որ  եթե հանկարծ Դավութօղլուն արձանագրությունների ստորագրմանը զուգահեռ հայտարարություն աներ Արցախի մասով, ապա Ս. Սարգսյանի իշխանությանը հաշված օրեր կամ շաբաթներ կմնային։ Իսկ իշխանությունը Սարգսյանի միակ ու անփոխարինելի նպատակն է՝ «իշխանություն-փող-իշխանություն» ծրագրի շրջանակներում։ Եվ ահա, Սարգսյանի իշխանությունը Ցյուրիխում բառիս բուն իմաստով փրկվում է Ցեղասպանության միջոցով։ Դրա համար է, որ Սարգսյանը հիմա առիթ-անառիթ խոսում և խոսելու է Հայոց ցեղասպանության մասին։ Չեմ զարմանա, եթե Գյուլի Երևանում գտնվելու ժամանակ Հայոց Մեծ եղեռնի հուշակոթողի լույսերն անջատելու հրաման տված, ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկի վրայի լոգոյից Արարատ լեռը թուրքերի «խաթեր համար» հանած Սերժ Սարգսյանն այժմ մարազմի աստիճանի հասնող այնպիսի գործողությունների դիմի Հայոց ցեղասպանության հարցն ամեն տեղ հնչեցնելու առումով, որ այդ ամենի ֆոնին շատերս ակամայից վերածվենք «ապազգայինների», ինչպես որ Հայ ազգային կոնգրեսը, պատմաբանների հանձնաժողովի հետ կապված, մի պահ վերածվել էր Հայ դատի գրասենյակի։ Սա՛ է այն փոփոխությունը, որի մասին խոսում էր Սարգսյանը։
Թե որքա՞ն կտևի ՀՀ «փոխվող» նախագահի «հայրենասիրության» փուլը, դժվար է ասել։ Թող զարմանալի չթվա, բայց դա կախված է Ալիևից։ Բանն այն է, որ Ադրբեջանի նախագահը ոչ միայն ազատագրված յոթ շրջաններն է ուզում (դրանց հանձնելուն և միայն Լաչինի միջանցքը թողնելուն, ըստ էության, դեմ չեն ո՛չ Ս. Սարգսյանը, ո՛չ Տեր-Պետրոսյանը. պարզապես առաջին նախագահն անկեղծ է և ուղիղ է ասում այդ մասին, իսկ Սարգսյանը խուսափողական հնարքների է դիմում, բայց ասեղը պարկում չես պահի), այլ նաև նախկին ԼՂԻՄ տարածքը։ Այստեղ է, որ ՀՀ իշխանությունները «հերոսաբար» դիմադրում են, և արդյունքում ոչ մի բան չեն հանձնում ու հայրենասիրությամբ են զբաղվում՝  հանգամանքների բերումով։
Ինչ մնում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ապա Ս. Սարգսյանի մոտեցումը, դատելով նրա ելույթից, դարձել է հետևյալը՝ եթե առանց Արցախի հարցի կբացեք սահմանները՝ լավ, իսկ եթե չեք բացի՝ էլի լավ։ Տարածաշրջանային խնդիրները պետք է լուծվեն փաթեթով՝ ամբիոնից հայտարարեց իշխանության կորստի վախը սրտում Սարգսյանը։ Իսկ վախի աչքերը, ինչպես հայտնի է, մեծ են լինում...
2.     Որոշումներ ընդունելու, ընդդիմախոսներին լսելու և որոշումները փոխելու ժամանակը
Ոմանք սպասում էին, որ ՀՀ նախագահը կարձագանքի «Եղիազար Այնթապցին ու 40 էջմիածնական միաբանները» պատմական էքսկուրսի միջոցով արված առաջարկ-խորհրդին, և նա դա արեց՝ դադարեցնելով ընդդիմության հետ սկսած երկխոսությունը, որը սկիզբ էր առել հայ-թուրքական քիրվայությանն ընթացք տալով։ Հետընտրական փուլում Սարգսյանը գաղափարական պլագիատով էր զբաղվել, որպեսզի իշխանության՝ Ռ. Քոչարյանից ու Լ. Տեր-Պետրոսյանից տարբերվող սեփական դիմագիծն ստեղծի, և արդյունքում ծուղակն էր ընկել։
Ինչպես արդեն նշեցինք, Սարգսյանը փաստացի հրաժարվում է «նախաձեռնողականությունից» ու խոստովանում իր սխալները։ Հետևաբար, նա այլևս կարիք չունի ՀԱԿ-ի հետ երկխոսության։
Նկատենք, որ Գյուլի հետ տեղի ունեցած «սիրախաղը», որն սկսվել էր 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերից հետո, անուղղակի երկխոսություն էր Սարգսյանի և Տեր-Պետրոսյանի միջև։ Եթե հիշում եք, ՀՀ առաջին նախագահը ողջունեց իր ախոյանի «գյուլական» քայլն ու շտապեց հետաձգել հանրահավաքը, կողմ արտահայտվել հայ-թուրքական «ֆուտբոլին», հիշեցնել Սարգսյանի հետ իրենց երբեմնի ընկերության մասին։
Սերժ Սարգսյանը «ֆուտբոլը» նախաձեռնեց իր իշխանությունը պահելու համար։ Հիմա նույն այդ իշխանության պահպանմանը «ֆուտբոլը» վնասում է։ Ասել է թե՝ Տեր-Պետրոսյանի հետ երկխոսելու կարիք նա այլևս չունի, քանի որ հիմա Սարգսյանի մոտ, կրկնեմ, «հայրենասիրության» պարբերաշրջան է։  Ասել է թե՝ իշխանության և ընդդիմության միջև իրականում կար այդ բազմաչարչար երկխոսությունը, բայց դա այժմ ձեռնտու չէ Սարգսյանին և այն կդադարեցվի՝ «ֆուտբոլից» հրաժարվելու միջոցով։
Պատահական չէ, որ նախագահական ընտրություններից հետո առաջին անգամ Սերժ Սարգսյանը կրկին հիշեց Արցախն Ադրբեջանի կազմում  թողնելու ոմանց ցանկության մասին ու կոշտ որակումներով քննադատեց նրանց։ Իշխանությունները հիշեցրին նաև ՀԱԿ առաջնորդի՝ «Կոմսոմոլսկայա պրավդային» տված հարցազրույցը, որի մասին երկար ժամանակ «մոռացել» էին։ Սա ևս մեկ ապացույցն է այն բանի, որ Սարգսյանը հրաժարվում է «Եղիազար Այնթապցի» օպերացիայից։
Փաստն այն է, որ Տեր-Պետրոսյանի առաջարկ-խորհուրդը Սերժ Սարգսյանը գնահատել է որպես դիմացինի թուլության, այլ ոչ թե բարի կամքի դրսևորման նշան։ Այնպես ինչպես Թուրքիան որպես թուլության նշան ընկալեց Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը» և ախորժակը բացեց նաև Արցախի մասով. «ա» –ն ասելուց հետո, «բ»-ն էլ պետք է ասես ու անընդհատ պարտվես։ Նույնը տեղի ունեցավ Տեր-Պետրոսյանի հետ։ Նա անընդհատ նախաձեռնողականություն ցուցաբերեց Սարգսյանին առաջարկներ ու հանդուրժող  լինելու կոչեր անելու պահով։ Բայց ամեն մի հերթական նախաձեռնողականությունից հետո իշխանությունն ավելի ինքնավստահ էր զգում իրեն ու ավելի ագրեսիվ դառնում. կյանքի օրենքն է։
Այսպիսով՝ Թուրքիայի էջը շրջելն ու տերպետրոսյանական գաղափարներից հրաժարվելն այն երկրորդ փոփոխությունն է, որին ենթարկվել է Սերժ Սարգսյանը։ Փաստորեն, շատերը «մուֆտա» տեղը «խուրդվեցին» հայ-թուրքական քիրվայության թեմաներով ու հիմա պետք է քծնանքային պարապուրդի մատնվեն՝ հուսով, որ ՀՀ նախագահի մոտ կրկին սեր կարթնանա հայ-թուրքական «ֆուտբոլի» նկատմամբ։
3.     Հայկական բոլշևիզմի առանձնահատկությունները
ՀՀԿ համագումարում Սերժ Սարգսյանի հիմնական ասելիքը ներքին կյանքում հետևյալ բանաձևում էր տեղավորվում՝ «Պատերազմ «թիմակիցներին» և բիզնես աշխարհին»։
Այո՛, Սարգսյանն արտաքին քաղաքականության մեջ կարող է ռուսամետությունից ամերիկամետություն և հակառակ ուղղությամբ շարժվել կայծակնային արագությամբ։ «Ծովից ծով Հայաստանը» նրա մոտ պարբերաբար զուգորդվում է «Թուրքական մուղամների» հետ։ Նայած, թե ինչ իրավիճակ է։ Այսինքն, արտաքին քաղաքականության հստակ գիծ չկա։ Ներքին կյանքում էլ վիճակը նույնն է։ «Դատարկ դհոլ» որակումից մինչև «հերոսի» գրքի շնորհանդես Սարգսյանի մոտ մեկ քայլ է. նրա «այո»«ոչ» է, իսկ «ոչ»-ը՝ «այո»։ Այլապես հազիվ թե Արթուր Բաղդասարյանը ԱԽՔ-անար։
Մեկ բան անփոփոխ է Սերժ Սարգսյանի մոտ՝ սերն առ փող և իշխանություն։ Ահա այդ անփոփոխ սիրո խոստովանության շրջանակներում Սարգսյանը երկու ուղղությամբ է աշխատելու՝ «արդիականացնելու» է կոմկուսի վերածված ՀՀԿ-ն ու մեծ բյուջեի միջոցով իր տնօրինության տակ է վերցնելու երկրի հիմնական ֆինանսական հոսքերը։ Այսինքն, կառուցելու է «Մեկ մարդու տնտեսություն»։ Համենայնդեպս, փորձելու է։ Սարգսյանն այժմ որևէ վտանգ չի զգում տիտղոսային ընդդիմությունից ու իր համար ճիշտ ժամանակ է ընտրել՝ արտաքին «հայրենասիրությունն» իշխանության գերկենտրոնացմամբ համադրելու համար։
Նախագահը մտադրվել է ՀՀԿ-ն արդիականացնել սովետական կոմկուսի ոճով։ ՍՍՀՄ Սահմանադրության հոդվածներից մեկում ասվում էր, որ Կոմունիստական կուսակցությունը Սովետական պետության հենասյունն է։ Գրեթե նույն բանը կրկնեց Ս. Սարգսյանը ՍՍՀՄ փլուզումից մոտ 20 տարի անց, բայց անկախ Հայաստանում իշխող ՀՀԿ-ի մասով։ «Հանրապետական կուսակցությունն ըստ էության հայկական վերականգնված պետականության հիմնասյունն է»,- հայտարարեց նախկին կոմունիստ և հայատյաց Կեվորկովի նախկին օգնական Ս. Սարգսյանը:
Սարգսյանի պատկերացրած արդիականացումը՝ դա իշխանության ճյուղերի գերկենտրոնացումն է։ Դատեք ինքներդ՝ «Կուսակցությունը պետք է դառնա այն Հայաստանի մոդելը, որն ուզում ենք կառուցել»,-սպառնաց նախագահը: Իսկ ինչպես հայտնի է, կուսակցություններում գործում է բացառապես օլիգարխիայի երկաթյա կանոնը, որը իր հայտնի աշխատության մեջ հանգամանալից նկարագրել էր քաղաքագետ Միխելսը՝ վերլուծելով գերմանական սոցիալ-դեմոկրատների կուսակցությունը։
Կուսակցության արդիականացման շրջանակներում էր վարչապետի ՀՀԿ-ացումը, որին հետևեց նաև «դուրսը» մնացած ֆինանսների, էկոնոմիկայի նախարարների ու այլոց «ցեղակրոնացումը», ովքեր մեկ-երկու օրվա ընթացքում  այնքան էին նվիրվել նժդեհյան գաղափարախոսությանը, որ «7օր»-ի թղթակցին չէին կարողացել պատասխանել, թե  ի՞նչ է Գարեգին Նժդեհի իրական անուն-ազգանունը։
Միջազգային կենտրոնների սիրահարների կուսակցականացմամբ՝ Սարգսյանը ձգտում է հակակշռել ՀՀԿ-ի մի մասին ու ԱԺ գործարար խավի մեծ մասին իրենով արած Հովիկ Աբրահամյանին, ով օգտվելով հետընտրական շրջանում ի հայտ եկած Սարգսյան-Քոչարյան փոխհարաբերությունների «նուրբ» զարգացումներից՝ առավելագույնս կապիտալիզացրել էր իր «ջոկերային» կարգավիճակը։
ԱԺ նախագահի ալյանսը Գագիկ Ծառուկյանի և քավոր-սանիկային դաշինքը ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանի հետ սկսել էր լրջորեն անհանգստացնել Սերժ Սարգսյանին։ Բանն այն է, որ Սարգսյանն իր Սարգսյանը չի ցանկանում ունենալ, ինչպիսին որ ինքն էր Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք։ Սարգսյանը լավ գիտի, թե ինչ է դա նշանակում։ Հովիկ Աբրահամյանի քայլերը հանդուրժվում էին, քանի դեռ ավելի մեծ վտանգներ կային։ Այժմ այդ վտանգները (գոնե այս պահին) Սարգսյանի համար չկան։ Արցախի հարցում նա կոշտացրել է դիրքորոշումը, որը երաշխավորում է զինվորաքաղաքական հեղաշրջման հավանականության զրոյացում, իսկ ներքին կյանքում իր հրաժարականը պահանջող Տեր-Պետրոսյանի գործողությունները տեղավորվում են «էջմիածնական միաբանների» ուղեգծի մեջ, ինչը նույնպես անհոգ վիճակի երաշխիք է դառնում։ Մանավանդ փորձը ցույց տալիս, որ միաբանները երբևէ վտանգ չեն հանդիսանում Ս. Սարգսյանի համար՝ լինեն դրանք «Ազգային միաբանության» կամ էջմիածնական միաբանների տեսքով։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը ձգտելու է մոնոլիտ կուսակցություն ստեղծել և հենվել Տիգրան Սարգսյանի վրա։ Դա է պատճառը, որ նախագահը, չնայած տնտեսության մեջ արձանագրված խայտառակ ձախողումներին, ՀՀԿ համագումարում պաշտպանության տակ առավ վարչապետին։ Տիգրան Սարգսյանն այն գործիքն է, որի միջոցով Սերժ Սարգսյանը փորձելու  է կյանքի կոչել միակենտրոն տնտեսական համակարգի գաղափարը։ Կուսակցության ներսում ստեղծելով  սրածայր և մոնոլիտ բուրգ՝ Ս. Սարգսյանն ուզում է այդ մոդելը տարածել պետության մեջ։
Կա տեսակետ, որ նախագահը կարող է ցրել կոալիցիան, բայց, թերևս, նա դա չի անի։ Իշխանական կոալիցիան կձգտեն որքան հնարավոր է երկար պահպանել, բայց միևնույն ժամանակ թուլացնել նախարարների, կամ որ նույնն է՝ կոալիցիայի դերը՝ ներդնելով աշխատակազմի ղեկավարների ուժեղացման համակարգը, ինչը դե յուրե կպահպանի կոալիցիան, բայց դե ֆակտո վերջինս կդարձնի բուտաֆորիա։
Ըստ պետական կառավարման համակարգի «բարեփոխման» նախագծի՝ աշխատակազմի ղեկավարները «ստուկաչների» կամ «չեկիստների» դեր են կատարելու նախագահի ու վարչապետի համար, ինչն իշխանությունն ուզում էր անել մասնավոր բիզնեսում, բայց հանդիպելով դիմադրության՝ տեղի տվեց։
«Սոցիալական արդարությունից» խոսող մեր տնաբույծ նեոբոլշևիկները 2010-ին ավելացնելու են դեմագոգիան և պոպուլիզմը, ինչպես որ դա անում էին իրենց գաղափարական հայրերը 1917թ-ին։ Այդ պոպուլիզմն իր դրսևորումը կստանա «ընդհուպ մինչև 1 տրիլիոնին մոտեցող բյուջեի» տեսքով։ Սա իրականում նշանակում է պատերազմ ՀՀ տնտեսությանը' այն կենտրոնացնելու նպատակով։ Այդ ծրագրի առաջին զոհերը կդառնան փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները, որոնք արդեն իսկ կլինիկական մահ են ապրում։
Իշխանությունները խոսում են խոշոր բիզնեսի դեմ պայքարի մասին, բայց չեն ասում, որ ազատականացնելու են շուկան։ Նրանք թմբկահարում են միայն բյուջեն լցնելու մասին։ Այն բյուջեն, որի ծախսերի մեծ մասը հասարակությունը չի վերահսկում։
Անշու՛շտ, արհեստական մենաշնորհների և օլիգոպոլիաների դեմ պետք է պայքարել։ Բայց եթե «սոցիալական արդարության» լոզունգների տակ սեփականության վերաբաշխում, իսկ կուլակաթափության միջոցով «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ստեղծվի, ապա դա ավելի զզվելի ու գռեհիկ համակարգ կդառնա, քան այն, ինչ այժմ ունենք։ Ասվածի ապացույցը բոլշևիկների ստեղծած Սովետական Միությունն էր։ Հակամարդկային մի կայսրություն, որի փլատակների տակ մնալուց մի կերպ խուսափեցինք, իսկ հիմա մեզ ուզում են կրկին նույն «ջուրը» մտցնել։
Առաջիկայում քաղաքական գլխավոր ինտրիգները լինելու են նշածս ուղղություններով զարգացումները։ Թե ինչո՞վ դրանք կավարտվեն, կախված է մի շարք էկզոգեն և էնդոգեն գործոններից, որոնց կանդրադառնամ մեկ այլ առիթով։
Ամփոփենք. տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն իր անփառունակ վախճանը կգրանցի արդեն առաջիկա ամիսներին։ Մեր խնդիրը պետք է լինի նվազագույն կորուստներով հայ-թուրքական գործընթացը հետ պտտեցնելը և Արցախի շուրջ սեղմվող օղակը ճեղքելը։ Ամբողջությամբ շտկել իրավիճակը, ցավոք, այս իշխանության օրոք չի հաջողվի (մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման առումով)։ Քանի դեռ իշխանության ղեկին է Սերժ Սարգսյանը, ոչ մի երկիր չի ճանաչելու Հայոց ցեղասպանության փաստը՝ մատնանշելով հայ-թուրքական արձանագրությունները։
Ցավոք սրտի, Սարգսյանի կառավարման տարիները մեզ համար բաց թողնված հնարավորությունների ու հետադիմության շրջան են լինելու գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Հետևաբար՝ պետք է ձևավորել համակարգային փոփոխությունների պատրաստ նոր ուժ, որը հանրությանը կառաջարկի այլընտրանքային զարգացման ուղի թե՛ բարոյական, թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ իրավական առումներով և առաջիկա (թերևս՝ հերթական) համապետական ընտրություններում կիրականացնի համակարգափոխություն։ Ս. Սարգսյանը չունի այն իրականացնելու ծրագիր, ցանկություն և կարողություն։ Երկրին անհրաժեշտ են ազգային-դեմոկրատական փոփոխություններ, որպեսզի դիմագրավենք արտաքին վտանգներն ու ներքին բոլշևիզմը, ապահովենք կայուն զարգացում և անվտանգ, արժանապատիվ կյանք։

«Какой сегодня день странный! А вчера все шло, как обычно! Может,  это я  изменилась за ночь? Дайте-ка вспомнить; сегодня утром, когда я встала, я это была или не я. Кажется, уже  не  совсем  я!  Но если это так, то кто же я в таком случае? Вот это называется головоломка!».
«Алиса в стране чудес»
Льюис Кэрролл
В выступлении Сержа Саргсяна на съезде РПА два основных слова постоянно подчеркивались: изменение  и модернизация.
Не раз имел повод отметить, что у С.Саргсяна нет идеологической стабильности. Он периодически «увеличивается» и «уменьшается», как Алиса из известной сказки. Однако, это результат не гибкости (как пытался в своем выступлении представить президент РА), а следствие политической близорукости и дилетантизма. «Нет рецептов, чтобы уберечься от ошибок. Но есть возможности избежать ошибки. Первая, несомненно гибкость  при принятии решений и их изменении», - объясняет президент РПА в своем слове-«ноябрёнке» и организует целый «парад» афоризмов для присутствующих и других. Лидер «Компартии» хотел сказать, что при осуществлении внутренней и внешней политики они продолжат идти по методу «проб и ошибок». То есть, власти вынесут решения, и затем постоянно их будут менять, поскольку они «гибки», а потом что случится с государством или кто ответит за эти ошибки, допущенные в прошлом, на эти вопросы не было ответов. «Значит, мы должны делать шаги, имея перед глазами опасность ошибиться. Будьте уверены, наш народ простит ошибки, не простит - бездействия», - делал рассуждения о снисходительности народа и свои ошибки своеобразно застраховывал С.Саргсян. Скажу, что народ и государство не сиротская голова, чтобы учиться на них стричь. Как бы то ни было.
В отличие от почти всех прежних выступлений президента РА, где в основном преподносилась куча слов, на 12-м съезде РПА озвученная им речь была предметной, и очерчивала план ожидаемых действий. Саргсян на этот раз немного раскрылся и заоткровеничал. В случае с не харизматическими, закрытыми и «серыми» деятелями  (каким является С.Саргсян) это означает, что президент с одной стороны стал самоуверенным, с другой стороны - видит реальные угрозы для своей власти - противоречивая ситуация.
В результате выходят вперед «изменить» и «модернизировать». Теперь смотрите, что хотел передать этими словами своей команде и обществу постоянно «бегающий» и остающийся на месте этот человек.
Сказанное Сержем Саргсяном, по моему,  было вокруг 3 основных вопросов, которые раскрывали, по его представлению, направления по   изменению и модернизации.
1. С Гюлем дружи, но Арцах из рук не выпускай
Прощание с «футбольной» дипломатией. Это было одной из тех основных мыслей, о чем хотел сказать единогласно избранный руководитель РПА. С.Саргсян понял, что ошибся в вопросе «футбольной» дипломатии и просит прощения. Уверен, что у него это мнение окончательно сформировалось в Цюрихе. Он увидел, что обманут как ребенок. Но это не следствие гибкости турецкой дипломатии, а результат непростительных ошибок армянской стороны. И сейчас лидер РПА признается: «Да, у нас нет опыта отношений с турками, но, в конце концов, нужно же когда-нибудь начинать, не так ли? И я заверяю вас, мы быстро учимся... И мы сегодня совсем не те, что были год назад», - замечает сторонник «футбольной» дипломатии, спустя лишь год осознавший свою ошибку.
Ныне Саргсяну ничего не остается, как ужесточить свою позицию по части Арцаха и надеяться на жадность Ильхама Алиева. В том плане, что  последний будет держать себя точно так же, как мы проявили себя, став пленником подписанного в 1920-м году Севрского договора.
Серж Саргсян только-только понял, что став «инициативным» по части Турции поставил под удар также Арцах, то есть, безопасность РА, что могло привести к смене власти. «Геноцид и признание границ взамен Арцаха» предположительно планировал Серж Саргсян, когда высказывался в пользу поддержки Турции в вопросе Арцаха.  Это было грубой ошибкой. Ныне пришел этап проявления «гибкости» и превращения в «фидаина» по теме  «Новые ситуации требуют новых решений и выдвигают новую логику их решения».
Для многих может показаться невероятным, но  Серж Саргсян буквально недавно понял также всю важность международного признания Армянского геноцида и внесения во внешнеполитическую повестку дня государства этого вопроса. И это, на мой взгляд, произошло во время цюрихских событий, а также в ходе визитов в Диаспору.
Когда Давудоглу проинформировал, что после подписания протоколов выступит с заявлением, касающимся Арцаха, это удалось предотвратить под угрозой армянской стороны предпринять контршаг с акцентированием внимания на Геноцид. В результате было достигнуто согласие подписывать армяно-турецкие протоколы и не делать каких-либо заявлений.
Всем было ясно, если вдруг Давудоглу  параллельно с подписанием протоколов сделал бы заявление по части Арцаха, то власти С.Саргсяна остались бы считанные дни или недели. А власть единственная и незаменимая цель С.Саргсяна в рамках программы «власть-деньги-власть». И вот, власть Саргсяна в Цюрихе в буквальном смысле слова спасается посредством Геноцида. Потому и Саргсян сейчас по поводу и без повода говорит и будет говорить об Армянском геноциде. Не удивлюсь, если во время нахождения Гюля в Ереване Серж Саргсян, отдавший приказ отключить свет на мемориальном памятнике жертвам Армянского геноцида и ради турок снявший с лого спортивных маек национальной сборной  по футболу РА  гору Арарат, ныне прибегнет к таким действиям, доходящим до маразма, в плане озвучивания везде вопроса Армянского  геноцида, что на всем этом фоне многие из нас поневоле превратятся в «денационалистов», как Армянский национальный конгресс в связи с комиссией историков в один момент превратился в офис Ай Дата. Вот это были те изменения, о которых говорил Саргсян.
Ну а сколько продлится этап «патриотизма» у «меняющегося» президента, трудно сказать. Пусть не покажется странным, но это зависит от  Алиева. Дело в том, что президент Азербайджана не только хочет семь освобожденных районов (их сдаче и оставлении лишь Лачинского коридора, по сути, не против ни С.Саргсян,  ни Тер-Петросян. Просто первый президент откровенен и прямо говорит об этом, а Саргсян обращается к уклончивым уловкам,  однако шило в мешке не утаишь), а также прежнюю территорию НКАО. Вот здесь, власти РА «героически» сопротивляются и в результате ничего не сдают и занимаются патриотизмом по волею обстоятельств.
Что касается отношений с Турцией, то подход С.Саргсяна, судя по его выступлению, стал следующим: если без вопроса Арцаха откроете  границы, то будет хорошо, а если не откроете, то опять-таки - хорошо. Региональные проблемы должны быть решены в пакете, заявил с трибуны со страхом потери власти в сердце Саргсян. А как известно, у страха глаза велики...
2. Время принимать решения, выслушивать оппонентов и менять решения
Некоторые ждут, что  президент РА откликнется на предложение-совет, сделанный посредством исторического экскурса «Егиазар Айнтапци и 40 эчмиадзинских монахов», и он это сделал, прекратив начавшийся с оппозицией диалог, который был заложен с приданием хода армяно-турецкому кирваутюну (кумовству).  На поствыборном этапе Саргсян занялся идеологическим плагиатом, чтобы создать собственный образ власти, отличающийся от Р.Кочаряна и Л.Тер-Петросяна, и в результате попал в ловушку.
Как уже отметил, Саргсян фактически отказывается от «инициативности» и признается в своих ошибках. Следовательно, он отныне не нуждается в диалоге с АНК.
Заметим, что «любовные игры» с Гюлем, которые начались после событий 1 марта 2008 года, были опосредованным диалогом между Саргсяном и Тер-Петросяном. Если помните, первый президент РА приветствовал «гюловский» шаг своего соперника и поспешил отложить митинг, высказаться в пользу армяно-турецкого «футбола», напомнить Саргсяну о когда-то имевшем место  их дружбе.
Серж Саргсян инициировал «футбол» для удержания своей власти. Теперь для сохранения той же власти «футбол» вредит. То есть, отныне он не нуждается в диалоге с Тер-Петросяном, поскольку сейчас, повторяю, у Саргсяна цикл «патриотизма».  То есть, между властью и оппозицией на самом деле был многострадальный диалог, но ныне он невыгоден Саргсяну и он прекратится посредством отказа от «футбола».
Неслучайно, что после президентских выборов впервые Серж Саргсян вновь вспомнил о желании некоторых оставить Арцах в составе Азербайджана и жесткими оценками осудил их. Власти напомнили также интервью лидера АНК, данное «Комсомольской правде», о котором долгое время «забыли». Это еще раз является свидетельство того, что Саргсян отказывается от операции «Егиазар Айнтапци».
Факт, что предложение-совет Тер-Петросяна Серж Саргсян оценил как слабость противоположной стороны, а не как знак проявления доброй воли. Также, как и Турция, как знак слабости воспринял «инициативность» Саргсяна и держал аппетит также по части Арцаха - сказав «а», должен сказать и «б», и постоянно проигрывать. То же самое произошло и с Тер-Петросяном. Он постоянно проявлял инициативность по части предложений и обращений с призывом к Саргсяну быть терпимым. Но после каждой очередной инициативности власти более самоуверенно себя чувствовали и становились более агрессивными - закон жизни.
Таким образом, перевернуть страницу с Турцией и отказываться от терпетросяновских идей - это те вторые изменения, которым подвергся Серж Саргсян. Фактически, многие «зря» стали «разменной монетой» по теме армяно-турецкого кирваутюна и ныне должны быть преданы простою по части лести, надеясь, что у президента РА вновь пробудится любовь к армяно-турецкому «футболу».
3. Особенности армянского большевизма
На съезде РПА основное слово, сказанное Сержем Саргяном во внутренней жизни, умещалось в следующей формулировке: «Война членам своей команды» и бизнес-миру».
Да, Саргсян во внешней политике может от проруссизма до проамериканизма и в обратном направлении двигаться с молниеносной  скоростью. У него «Армения от моря до моря» периодически сочетается с «Турецкими мугамами». Смотря, какая обстановка. То есть, нет четкого курса внешней политики. И во внутренней жизни положение аналогичное. От оценки «пустого доола» до презентации книги «героя» у Саргсяна один шаг - его «да» - это «нет», а «нет» - это «да». Иначе навряд ли произошла бы АКХ-изация (армянская аббревиатура СНБ - секретаря совета безопасности) Артура Багдасаряна.
Одно неизменно у Сержа Саргсяна - любовь к деньгам и власти. Вот в рамках такого признания неизменной любви Саргсян будет работать по двум направлениям - «модернизировать» превратившуюся в Компартию РПА и посредством большого бюджета под свое руководством возьмет основные финансовые потоки страны.  То есть, построит «Экономику одного человека». Во всяком случае попытается. Саргсян ныне какой-либо опасности не чувствует от титульной оппозиции и для себя избрал правильное время для сочетания внешнего «патриотизма» со сверхцентрализацией власти.
Президент намерен модернизировать РПА по стилю Компартии. В одной из статей Конституции СССР говорится, что Коммунистическая партия является одной из основ Советского государства. Почти то же самое повторил С.Саргсян после развала СССР, примерно спустя через 20 лет, но в независимой Армении  по части правящей РПА.
«Республиканская партия, по сути, является основой  восстановленной армянской государственности», - заявил бывший коммунист и бывший помощник арменофоба Кеворкова С.Саргсян.
Модернизация по представлению Саргсяна - это сверхцентрализация ветвей власти. Судите сами - «Партия должна стать моделью той Армении, которую мы хотим построить», - угрожал президент. А как известно, в партиях действует исключительно  железное правило олигархии, которое обстоятельно описал в своем труде политолог Михелс, анализируя  германскую социал-демократическую партию.
В рамках модернизации партии  была и РПА-изация   премьер-министра, за которым последовала «этноверизация» оставшихся за «бортом» министров финансов, экономики и других, которые за один-два дня так предались нждеевской идеологии, что не смогли ответить на вопрос корреспондента «7or» каковы реальные имя и фамилия Гарегина Нжде.
Партизацией любителей международных центров Саргсян стремится создать противовес в отношении Овика Абрамяна, который прибрал в свои руки часть РПА и большую часть делового слоя НС и, пользуясь «тонкими» развитиями во взаимоотношениях Саргсян-Кочарян, появившимися в поствыборный период, максимально капитализировал свой «джокерский» статус.
Альянс председателя НС с Гагиком Царукяном и шаферно-крестниковый блок с руководителем аппарата президента РА Кареном Карапетяном начал серьезно беспокоить Сержа Саргсяна. Дело в том, что Саргсян не желает иметь своего Саргсяна, которым он был при Роберте Кочаряне.  Саргсян хорошо знает, что это означает. Шаги Овика Абрамяна сносились, поскольку были еще большие опасности. Ныне этих опасностей (хотя бы на этот момент) для Саргсяна нет. В Арцахском вопросе он ужесточил позицию, которая гарантирует  нулизацию военно-гражданского переворота, а во внутренней жизни действия Тер-Петросяна, требующего его отставки, умещаются в курс «Эчмиадзинских монахов», что  также становится гарантией беззаботного положения. Тем более, что опыт показывает, что монахи когда-либо не представляют опасности для С.Саргсяна, будь то  в виде «Национального единения» или эчмиадзинских монахов.
Итак, Серж Саргсян будет стремиться создать монолитную партию и опираться на Тиграна Саркисяна. Это и является причиной того, что несмотря на позорные провалы, зафиксированные в экономике, на съезде РПА он взял под свою защиту премьера. Тигран Саркисян тот инструмент, посредством которого Серж Саргсян попытается претворить в жизнь идею единоцентристской экономической    системы. Внутри партии, создавая остроконечную и монолитную пирамиду, С.Саргсян хочет распространить эту модель на государство.
Есть точка зрения, что президент может разогнать коалицию, но, наверное, он это не сделает. Попытается как можно дольше сохранить властную коалицию, но в то же время ослабить министров, или что то же самое, роль коалиции, внедряя систему по усилению руководителей аппарата, что де-юре сохранит коалицию, но де-факто сделает последнюю бутафорией.
Согласно проекту «реформы» государственной системы управления, руководители аппарата должны выполнять роль «стукачей» или «чекистов» для президента и премьер-министра, что власть хотела сделать в частном бизнесе, но, встретив сопротивление, сдалась.
Наши доморощенные необольшевики, говорящие о «социальной справедливости», в 2010-м году прибавят к этому демагогию и популизм, как это делали их идеологические отцы в 1917-м году. Этот популизм получит свое проявление в виде «вплоть до бюджета, приближающегося к 1 триллиону». Это на самом деле означает война экономике РА с целью ее централизации. Первыми жертвами этой программы станут представители малого и среднего бизнеса, которые уже переносят клиническую смерть.
Власти говорят о борьбе с крупным бизнесом, но не говорят, что либерализуют рынок. Они трубят лишь о заполнении бюджета. Того бюджета, большую часть расходов которого общество не контролирует.
Несомненно, против искусственных монополий и олигополий надо бороться. Но если под прикрытием лозунгов о «социальной справедливости» будет перераспределение собственности, а посредством раскулачивания будет создана «Экономика одного человека», то это станет еще более отвратительной и пошлой системой, чем та, что сейчас имеется. Свидетельством тому Советский Союз, созданный большевиками. Это была античеловеческая  империя, остаться в развалинах которой мы еле смогли избежать, а сейчас нас хотя завести в одну и ту же «реку».
В будущем главными политическими интригами будут развития по отмеченным направлениям. Ну а чем они завершатся, зависит от  ряда экзогенных и эндогенных   факторов, к которым я обращусь по другом поводу.
Подытожим, печально известная «футбольная» дипломатия свой бесславный конец зафиксирует уже в предстоящие месяцы. Нашей задачей должно стать -  обратно раскрутить армяно-турецкий процесс и прорвать кольцо, сжимающееся вокруг Арцаха. Полностью выправить ситуацию, к сожалению, при этих властях не удастся (в частности, в плане международного признания Армянского геноцида). Пока  у руля власти Серж Саргсян, ни одна страна не признает факт Армянского геноцида, указывая на армяно-турецкие протоколы.
К сожалению, годы правления Саргсяна для нас будут этапом упущенных возможностей и регресса почти во всех сферах. Следовательно, необходимо сформировать новую силу, готовую к системным изменением, которая предложит общественности путь альтернативного развития, как в моральном, так и правовом, политическом, экономическом и правовом аспектах и в ближайших (наверное уже очередных) общегосударственных выборах осуществит смену системы.  У Саргсяна нет программы, желания и возможности ее осуществления. Стране необходимы национально-демократические перемены, чтобы мы смогли противостоять внешним угрозам и внутреннему большевизму, обеспечить стабильное развитие и безопасную, достойную жизнь.