Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մտքափո՞խ է եղել
2009թ. հոկտեմբերի 27-ին քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ 15 տարի մեզ փաստացի ասվել է, որ եթե կարգավորենք Ղարաբաղի հարցը, թուրքերը կբացեն սահմանը։
-15 տարի դա չի աշխատել։ Ի՞նչ է եղել, ինչո՞ւ միանգամից այն պետք է աշխատի այսօր։ Եթե 3 շաբաթում պետք է լուծվի Ղարաբաղի հարցը, ու նոր սահմանը բացվի, ինչի՞ համար էին արձանագրություններն այս տեսքով։ Կվավերացվեն արձանագրությունները, թե չեն վավերացվի, գործընթացը կանգ կառնի կամ կշարունակվի, Ղարաբաղի հարցի վրա դժվար թե ազդի,-նշել էր քաղաքագետը։
Սակայն այսօր «Հայելի» ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Ա. Իսկանդարյանն արդեն հայտարարել է.
-Գրեթե ամենը, ինչ այժմ տեղի է ունենում տարածաշրջանում և դրա շրջակայքում, կապված է հայ-թուրքական գործընթացի հետ։ Գրեթե բոլոր խնդիրները, որոնք կան տարածաշրջանում, այժմ ծառայողական կամ էլ օգնող դեր են խաղում հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացի համար։ Դա վերաբերում է նաև ղարաբաղյան խնդրին։ Համապատասխանաբար այն, ինչ տեղի է ունենում ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի շրջանակներում, որոշակի ծառայողական դեր ունի հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացի վրա։
Հենց այս ենթատեքստում է Ա. Իսկանդարյանը դիտարկում նաև մյունխենյան և աթենքյան գործընթացները.
-Կողմերը միշտ ցանկանում են ցույց տալ, որ կա առաջընթաց, բայց այժմ նրանք ցանկանում են է՛լ ավելի ընդգծել, որ ղարաբաղյան գործընթացում առաջընթաց կա, որպեսզի հայ-թուրքական գործընթացի բարելավումը որքան հնարավոր է, թեթև ընթանա։ Կստացվի, թե ոչ, այլ խոսակցություն է։ Բայց ինձ թվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլը կապված է հենց այդ գործընթացի հետ։
«7օր»-ի թղթակիցն Ա. Իսկանդարյանին հիշեցրել է, որ ոչ վաղ անցյալում նա նշում էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված չէ, հետևաբար ի՞նչ փոխվեց այդ ընթացքում, որ փոխվել է նաև իր կարծիքը։
-Ես չեմ հիշում, թե ինչ եմ ասել կոնկրետ որևէ ակումբում, բայց ես հիշում եմ, թե ես ինչպես եմ մտածել, և հասկանում եմ, թե ինչպես եմ մտածում այժմ։ Ես չեմ փոխել իմ կարծիքը,- պատասխանել է Ա. Իսկանդարյանը՝ լրացնելով, որ իրավական տեսանկյունից հայ-թուրքական և ԼՂ խնդիրները փոխկապակցված չեն, և դա են վկայում ինչպես արձանագրությունները, այնպես էլ որոշ հայտարարություններ։ Սակայն քաղաքական տեսանկյունից այդ երկու խնդիրները, Ա. Իսկանդարյանի պնդմամբ, ուղղակի հնարավոր չէ, որ ընդհանրապես կապված չլինեն։

Александр Искандарян поменял мнение?
27 октября 2009 года политолог Александр Искандарян во время встречи с журналистами заявил, что 15 лет нам фактически говорили, что если урегулируем Карабахскую проблему, то турки откроют границу.
«15 лет это не срабатывало. Что случилось, зачем это должно сразу сработать сегодня. Если за 3 недели будет решен Карабахский вопрос и потом откроется граница, то для чего были эти протоколы в этом виде.  Ратифицируются протоколы или нет, процесс будет приостановлен или продолжится, на Карабахский вопрос навряд ли это повлияет», - отметил политолог.
Однако, сегодня на пресс-конференции в клубе «Айели» А.Искандарян заявил: «Почти, все, что происходит в регионе и вокруг него, связано с армяно-турецким процессом. Почти,  все задачи, которые есть в регионе, ныне играют служебную или помогающую роль для процесса армяно-турецких отношений.  Это относится также к карабахской проблеме.  Соответственно, то, что происходит в рамках процесса карабахского конфликта, играет определенную служебную роль на процесс армяно-турецких  отношений».
Именно в этом контексте А. Искандарян рассматривает мюнхенский и афинский процессы:
«Стороны всегда стремятся показать, что есть прогресс, но сейчас они желают еще больше подчеркнуть, что в Карабахской проблеме есть процесс, чтобы нормализация армяно-турецких отношений протекала как можно легче. Получится или нет, это другой разговор. Но мне кажется, что нынешний этап Карабахского конфликта связан именно с этим процессом».
Корреспондент «7or» напомнил А. Искандаряну, что не так давно он отмечал, что процесс урегулирования армяно-турецких отношений не связан с Карабахской проблемой, следовательно, что изменилось за этот период, что изменилось его мнение?
«Я не помню, что я говорил в каком-то конкретном клубе, но я помню, как я думал и понимаю, как думаю сейчас. Я не поменял своего мнения», - ответил А. Искандарян, добавив, что «с правовой точки зрения армяно-турецкий и Карабахский вопросы не взаимосвязаны и об этом свидетельствуют как протоколы, так и некоторые заявления, однако, с политической точки зрения просто невозможно, чтобы эти два вопроса вообще не были связаны».