Այսօր հանդիպելու են ԱՄՆ նախագահն ու Թուրքիայի վարչապետը
Դեկտեմբերի 7-ին հանդիպելու են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։ Նախապես տեղեկացվել էր, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։ Էրդողանը պատրաստվում է նաև Բարաք Օբամային հստակ ներկայացնել Թուրքիայի դիրորոշումը առաջնային նշանակություն ունեցող տարածշրջանային և ներքին խնդիրների վերաբերյալ։
Ի դեպ, ադրբեջանական ANS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Թուրքիայի վարչապետը ևս մեկ անգամ նշել է, որ Ադրբեջանն իրենց եղբայրական պետությունն է՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել է էներգակիրներին վերաբերող հարցը։
«Մենք  այդ հարցերը քննարկել ենք իմ հարգարժան եղբայր, նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ,- ասել է Էրդողանը,- չեմ կարծում, որ այս հարցում որևէ լարվածություն կարող է լինել։ Երկու եղբայրների միջև լարվածությունը հնարավոր է, սակայն նրանք միշտ էլ կարող են միմյանց հետ կարգավորել բոլոր հարցերը։ Դրա համար մյուսների միջամտության անհրաժեշտությունը չկա։ Մենք մի անգամ ենք վստահել միմյանց։ Չարժե բամբասանքներին ուշադրություն դարձնել. պետք է վստահ և միասին առաջ շարժվել՝ քննարկելով մեր երկրների հետագա զարգացման ճանապարհները»։

Сегодня состоится встреча президента США и премьер-министра Турции
7-го декабря состоится встреча президента США Барака Обамы и премьера Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Предварительно сообщалось, что в ходе встречи будут обсуждены вопросы, касающиеся урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений. Эрдоган также готовится четко предстать позицию Турции относительно внутренних и региональных проблем, имеющих первостепенное значение.
Кстати, в интервью данном азербайджанскому телеканалу ANS премьер Турции еще раз отметил, что Азербайджан является для них братским государством, добавив, что вместе с президентом Азербайджана они обсудили вопрос энергоносителей.
«Мы обсудили эти вопросы на встречах с моим уважаемым братом, президентом Ильхамом Алиевым. Я не думаю, что в этом вопросе может быть какая-то напряженность. Между двумя братьями напряженные моменты быть могут, однако они всегда могут решить между собой все вопросы. Для этого нет необходимости во вмешательстве в этот вопрос других. Мы один раз доверились друг к другу. Не следует реагировать сплетни, положившись друг на друга, следует уверенно и вместе идти вперед, обсуждая пути еще большего развития наших стран», - сказал Эрдоган.