Հայկ Խանումյանի հարցով Էլինար Վարդանյանը դիմել է ԼՂՀ ՄԻՊ-ին
ԼՂՀ ԱԺ ընդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու փաստի հետ կապված` ՀՀ Ազգային ժողովի Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Համախմբում» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Էլինար Վարդանյանը zham.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ արդեն իսկ այս հարցով խոսել է ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
«Դատապարտելի է ցանկացած բռնություն ցանկացած քաղաքացու նկատմամբ: Դատապարտելի է հատկապես, երբ բռնության է ենթարկվում պատգամավորական անձեռնմխելիությունից օգտվող անձը: Եվ մտահոգիչ է, որ այդ բռնությունը պայմանավորված է նրա քաղաքական գործունեության հետ: Ես ակնկալում եմ, որ ԼՂՀ պատասխանատու մարմինները կձեռնարկեն բոլոր հնարավոր միջոցները իրավախախտ անձանց հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ ուզում եմ նշել, որ արդեն խոսել եմ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ և վերջինիս խնդրել հետամուտ լինել այս հարցում»:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ դա պայմանավորված լինի Սամվել Բաբայանի վերադարձով, Էլինար Վարդանյանը նշեց. «Ես այս պահին ձեռնպահ կմնամ այդ մասով որևէ գնահատական տալուց: Պետք է ևս մեկ անգամ կրկնեմ, որ պատասխանատու գերատեսչությունները պարտավոր են ժամ առաջ պատասխանատվության ենթարկել բռնության հեղինակներին»:

Элинар Варданян обратилась по вопросу Айка Ханумана к омбудсмену НКР
По факту избиения оппозиционного депутата Национального собрания НКР Айка Ханумяна председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания РА, член инициативной группы партии «Единение» Элинар Варданян в беседе с «Zham.am» известила, что по этому вопросу она уже переговорила с омбудсменом Нагорно-Карабахской Республики.
«Осуждения достойно любое насилие в отношении любого гражданина. В особенности когда насилию подвергается лицо, наделенное депутатской неприкосновенностью. То, что насилие обусловлено его политической деятельностью, вызывает беспокойство. Я надеюсь, что соответствующие органы НКР предпримут необходимые меры для нахождения правонарушителей и привлечения их к ответственности. Хочется также отметить, что я уже поговорила с защитником прав человека НКР и попросила его быть последовательным в этом вопросе», – сказала Варданян.
На вопрос, может ли случившееся быть связано с возвращением Самвела Бабаяна, Элинар Варданян ответила: «На данный момент воздержусь от каких-либо оценок по этому вопросу. Повторюсь, что ответственные ведомства обязаны как можно раньше привлечь к ответственности авторов преступления».