Հ. Իգիթյան. «...3–րդ ուժն էլ հնարավորություն կունենա ի հայտ գալու»
-Եթե ուզում եք այստեղ մեղադրեմ ընդդիմությանը, որ ընդդիմությունն ընտրել է այդպիսի միջոցներ, որոնք, իմ կարծիքով, էֆեկտիվ չեն, բայց այլ միջոցների ես համաձայն չեմ։ Այսինքն, Հայաստանում Ղրղզստանի նման հեղաշրջում ունենալուն ես համաձայն չեմ։ Դա նշանակում է, որ կարող է դուք մեղադրեք, որ դուք ընդդիմություն լինելով՝ զբաղեցնում եք այս նիշան, որ եթե ուրիշ ընդդիմությունն օգտագործեր, ավելի էֆեկտիվ ձևով կփոխեր այս երկիրը, ինչպես Ղրղզստանը փոխեց։ Այ, սրանում ինձ կարող եք մեղադրել։
Նա նաև հավելել է, թե ընդիմությանը, իհարկե, կարելի է մեղադրել և բոլորն իրավունք ունեն դա անել.
-Ես ինքս բավարարված չեմ, որովհետև եթե իշխանությունը զրկում է ժողովրդին և պետությանը ներկայից ու ապագայից, ընդդիմությունն էլ իր գործունեությամբ զրկում է հույսից,-ասել է ՀՀՇ ներկայացուցիչը՝ հավելելով, թե ընդդիմությունն իր մեղքն ունի նաև այն հարցում, որ երբ չի կարողանում արդյունավետ քայլերով արդյունքի հասնել, ժողովրդին հույսից է զրկում, մարդիկ էլ լքում են երկիրը։
«7օր»-ի հարցին՝ «Հետևաբար չե՞ք կարծում, որ քանի դեռ ՀԱԿ-ն է տիտղոսային ընդդիմությունը, այս իշխանությունները հավերժ կմնան ու կմնան», Հ. Իգիթյանը պատասխանել է.
-Պարտադիր չէ, որ պատժելով իշխանությանը՝ պետք է անպայման ՀՀՇ-ին կամ ՀԱԿ-ին բերել։ Եթե մի կին խզում է իր հարաբերությունները ամուսնու հետ, դա չի նշանակում, թե ինքն այլընտրանք չունի։ Դա նշանակում է, որ ինքը չի կարող հանդուրժել ևս մեկ օր։ Եթե այսօր հասարակությունը չի կարող հանդուրժել, դա չի նշանակում՝ հենց ՀԱԿ-ին պետք է ընտրի։ Եթե այդ համակարգը ստեղծվի, ես համոզված եմ, որ 3-րդ ուժն էլ հնարավորություն կունենա գոյատևելու կամ ի հայտ գալու։ Բայց քանի որ այդ համակարգը չկա, հին իներցիայով քաղաքական ընդդիմադիր ուժը համարվում է ՀՀՇ-ն։ Ես չեմ բացառում, որ ՀՀՇ-ն իր դերը խաղացել է և պետք է անցնի պատմություն, բայց դա միայն այն ժամանակ կլիներ, եթե քաղաքական դրդապատճառներ լինեին՝ ընդհանրապես քաղաքական ու, կամ քաղաքական գործիչներին ծնելու համար։ Չկա այս բանը։

О. Игитян: «…третья сила получит возможность объявиться»
«Если хотите, то я могу обвинить оппозицию в том, что она избрала такие средства, которые, по-моему, неэффективны, но на другие средства я не согласен. То есть, я не согласен на то, чтобы в Армении произошел такой же переворот, какой был в Киргизии. Это означает, что может, вы обвините нас в том, что мы, будучи оппозицией, занимаем эту нишу и если бы ее занимала другая оппозиция, она бы изменила эту страну более эффективными способами, как и в Киргизии. Вот в этом вы можете меня обвинять».
Он добавил также, что оппозицию, безусловно, можно обвинять и все имеют право делать это.
«Я сам не удовлетворен, потому что если власть лишает народ и государство настоящего и будущего, оппозиция, в свою очередь, своей деятельностью лишает надежды», - отметил представитель АОД, добавив, что оппозиция виновата и в том, что, не сумев достичь эффективными шагами результата, лишает народ надежды, а люди покидают страну.
На вопрос «7or» о том, не считает ли он, что, поскольку АНК все еще является титульной оппозицией, то эти власти будут править вечно, О. Игитян ответил:
«Нет необходимости в том, чтобы наказывая власти, приводить именно АОД или АНК. Если женщина разрывает свои отношении с мужем, то это не значит, что у нее нет альтернативы. Это значит, что она не может больше терпеть. Если сегодня общество не может терпеть, то это не значит, что оно должно выбрать именно АНК. Если эта система будет создана, то я уверен, что и третья сила получит возможность существовать или объявиться. Но поскольку этой системы нет, то по старой инерции политической оппозиционной силой считается АОД. Я не исключаю, что АОД сыграло свою роль и должно уйти в историю, но это могло иметь место в случае, если были бы политические мотивы для порождения политических деятелей. Этого нет.