Ստեփան Մարգարյան. «Հարկային նոր օրենսգրքով ամենախոցելի խումբը մանր և միջին բիզնեսն է լինելու»
ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով Հարկային նոր օրենսգրքին՝ նշել է, որ դրանով հասցված առաջին վնասը շրջանառության հարկի շեմը մինչև 40 միլիոն դրամ իջեցնելն է։
–Չեմ պատկերացնում՝ հաշվարկն ի՞նչ ձևով է արված, որ եթե, օրինակ, փոքր ձեռնարկությունն ունի 40 միլիոնի շրջանառություն, ապա կարողանալու է առանց ստվերի աշխատել։ Բնականաբար, մարդը կսկսի թաքցնել դա, արդյունքում հարկային մարմինները կիրառելու են լուրջ վարչական լծակներ, տուգանքներ են լինելու, և սկսվելու է փակումների շարք. փակվելու են հազարավոր ձեռնարկություններ,–ասել է Մարգարյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանում մեծ ձեռնարկություններ ստեղծելն ավելի հեշտ է, քան մանր և միջին, քանի որ խոշոր կապիտալի շրջանառություն ապահովողն ունի շատ փող։
–Մանր և միջին բիզնես հիմնադրողի համար շատ դժվար է, քանի որ տարիներ պետք է անցնեն, որպեսզի վերջինս կայանա և եկամուտներ ստանա։ Հենց այդ պատճառով նոր Հարկային օրենսգրքով ամենախոցելին մանր և միջին ձեռնարկություններն են, որոնք, ցավոք սրտի, դրա արդյունքում փակվելու են,– ասել է Ստեփան Մարգարյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ նոր Հարկային օրենսգրքի ընդունումը կնշանակի մի քանի քայլ նահանջ նախկինում ունեցած իրավիճակից՝ մինչև շրջանառության հարկի շեմը 115 միլիոն դրամ սահմանելը։
–Նոր հարկային օրենսգրքով ակցիզային հարկերն են ավելանում, ինչը տանելու է որոշակի թանկացումների։ Որոշակի դեպքերում գյուղատնտեսության վրա են նաև սկսելու անդրադառնալ, ինչը բավականին վտանգավոր իրավիճակ է։ Ազդելու է նաև միջին աշխատավարձի վրա։ Ընդունել օրենք, որը պակասեցնում է մարդու գործող եկամուտները, նույնիսկ աբսուրդ ասելը քիչ է։
«7or»-ի հարցին՝ ի՞նչ է նախաձեռնում ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունը՝ կապված Հարկային նոր օրենսգրքի խնդիրների հետ, Ստեփան Մարգարյանը պատասխանել է.
Այս օրենսգրքից չկա մի ոլորտ, որը գոհ է։ Ընդհանրապես, Հայաստանում չկա ոչ մի խավ, ով գոհ է իր վիճակից։ Դժգոհ են փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչը, գործազուրկը, նպաստ ստացողը, խոշոր կապիտալի ներկայացուցիչը ևս։ Ես կարծում եմ՝ նրանց բոլորի՝ համախմբված վիճակով հանդես գալը կփրկի իրավիճակը։ Այս Հարկային օրենսգրքի շուրջ շատ ավելի լուրջ իրադարձություններ են տեղի ունենալու։ Մենք պատրաստվում ենք այն քննարկել նաև մեր մարզային հանդիպումների ժամանակ, որոնք ծրագրում ենք անկացնել հենց ամռանը։ Մենք ուզում ենք մարդկանց կոչ անել համատեղ որոշում կայացնել։ Կարելի է նույնիսկ հանրահավաքների շարք սկսել սրա շուրջ, քանի որ եթե նոր Հարկային օրենսգիրքն անցի, ապա դա կնշանակի հետ շպրտել մեր տնտեսությունը տասնամյակներով։

Степан Маргарян: «В условиях нового Налогового кодекса самыми уязвимыми станут малый и средний бизнес»
Одним из первых нанесенных новым Налоговым кодексом (НК) ударов является снижение планки налога на оборот до 40 млн драмов в год. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил депутат НС, зампредседателя партии «Консолидация» Степан Маргарян.
«Не представляю, как велся расчет, чтобы, например, малое предприятие в условиях оборота в 40 млн драмов могло работать без «тени». Естественно, люди начнут скрывать оборот, а налоговые органы будут применять административные рычаги, накладывать штрафы, и начнется новая волна закрытий. Закроются тысячи предприятий», – отметил Маргарян.
По его словам, открыть крупное предприятие в Армении намного легче, чем среднее и малое, так как обеспечивающий оборот крупного капитала обладает большими средствами.
«Для основывающего малый или средний бизнес намного труднее, так как для становления и получения прибыли должны пройти годы. Именно поэтому в условиях нового Налогового кодекса самыми уязвимыми станут малые и средние предприятия, которые, к сожалению, в итоге закроются», – сказал Степан Маргарян.
Депутат подчеркнул, что принятие нового НК будет означать несколько шагов назад от того состояния, когда порогом для налога на оборот были 115 млн драмов.
«Новым НК повышается акцизный налог, что приведет к подорожаниям. В некоторых случаях это начнет отражаться на сельском хозяйстве, что довольно опасно. Это скажется также на средней зарплате. Принимать закон, который сократит текущие доходы людей, как минимум абсурдно», – отметил он.
На вопрос «7or», что предпринимает партия «Консолидация» по части связанных с новым НК проблем, Степан Маргарян ответил:
«Представители всех сфер экономики недовольны этим кодексом. Все слои общества недовольны своим положением. Недовольны как малый и средний бизнес, безработные и получающие пособия, так и крупный бизнес. Считаю, что ситуацию исправит их консолидированное выступление. В связи с этим Налоговым кодексом развернутся намного более серьезные события. Мы готовимся обсудить его также в ходе наших встреч в марзах страны, которые пройдут этим летом. Мы хотим призвать людей принять совместное решение. Вокруг этого можно даже провести ряд митингов, так как принять новый НК будет означать отбросить нашу экономику на несколько десятилетий назад».