Էդողանն ու Սարկոզին հեռախոսազրույց են ունեցել Մեդվեդևի հետ
Դեկտեմբերի 2-ին թրքական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի և ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի միջև։ Այս մասին տեղեկացնում են ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Թուրքիայի վարչապետը ՌԴ նախագահին ջերմորեն շնորհավորել է 2018թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը Ռուսաստանում անցկացնելու կապակցությամբ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ռուս-թրքական փոխգործակցության վերաբերյալ և նրան բարձր գնահատական տվել։
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը ՌԴ-ում անցկացնելու կապակցությամբ Դ. Մեդվեդևին շնորհավորել է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին։
2 երկրների ղեկավարները խոսել են նաև ռուս-ֆրանսիական համագործակցության արդիական հարցերի մասին, մասնավորապես անձրադարձել են վառելիքաէներգետիկ ոլորտում փոխգործակցության նախագծերի հեռանկարներին։

Эрдоган и Саркози провели телефонный разговор с Медведевым
2 декабря по инициативе турецкой стороны, состоялся телефонный разговор премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана с президентом РФ Дмитрием Медведевым, в ходе которого Эрдоган поздравил Медведева с победой заявки России на право проведения Чемпионата мира по футболу в 2018 году, сообщает пресс-служба Кремля.
Напомним, что вчера в швейцарском Цюрихе были объявлены результаты голосования исполкома Международной федерации футбола (ФИФА) по определению стран-хозяев  Чемпионатов мира 2018 и 2022 годов. В итоге, право провести турниры получили, соответственно, Россия и Катар.
В ходе беседы состоялся также обмен мнениями по вопросам российско-турецкого сотрудничества. С обеих сторон была дана высокая оценка достигнутого уровня двустороннего взаимодействия.
В связи с победой заявки России на право проведения Чемпионата мира по футболу в 2018 году, Д.Медведева поздравил и президент Франции Николя Саркози. В ходе беседы стороны обсудили актуальные вопросы сотрудничества России и Франции, а также перспективы сотрудничества в сфере энерготопливного производства.