ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունն առաջիկայում ԱԺ-ում հանդես կգա օրենքի նոր նախագծերով
Այսօր Ազգային ժողովում մեկնարկեց ԱԺ 5-րդ գումարման 10-րդ նստաշրջանը: Աժ պատգամավոր, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության փոխնախագահ Էլինար Վարդանյանը նկատեց, որ կան կարևոր օրենսդրական նախագծեր:
«Օրակարգում կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք մնացել են դեռևս նախորդ՝ գարնանային նստաշրջանից, բայց կան նաև անհանգստացնող օրենսդրական նախագծեր: Օրինակ՝ Հարկային օրենսգիրքը, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է: Երևի թե սեպտեմբերի վերջին կքննարկվի հարկային օրենսգիրքը, որի հետ կապված աշխատանքներ պետք է տարվեն»,- «Zham.am»-ի հետ զրույցում ասաց Էլինար Վարդանյանը:
Ինչպես նախորդ նստաշրջանում, այնպես էլ այս անգամ, Վարդանյանի խոսքով, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցությունն ակտիվ կլինի և հանդես կգա օրենսդրական նախագծերով:
«Առաջիկայում մենք նախատեսում ենք մի շարք օրենքների նախագծեր ներկայացնել, որոնք կներկայացվեն նաև հանրության դատին»,-նշեց նա:
Վարդանյանն ասաց, որ կուսակցությունը դեռևս գարնան վերջում ներկայացրել էր մի նախագիծ, որը վերաբերում էր զինծառայողների համար սոցիալական ապահովության փաթեթ սահմանելուն, այսինքն՝ այն զինծառայողներին, որոնք մասնակցել են մարտական գործողություններին:
«Այն քննարկվեց Սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նիստում, և առաջարկ արվեց մի փոքր հետաձգել նախագիծը, քանի որ առաջիկայում նաև պատրաստվում է մի համապարփակ օրենքի նախագիծ ներկայացնել, որը կկարգավորի ոլորտը, և եթե այնտեղ բաց կմնա մարտական գործողություններին մասնակցած զինծառայողների խնդիրը, ապա մեր առաջարկը կընդգրկվի նաև այդ փոփոխություններում»,-մանրամասնեց պատգամավորը:
Մյուս կարևոր նախագիծը բռնադատվածների մասին նոր օրենքի նածագիծն էր, որը Կառավարության կողմից բացասական եզրկացության էր արժանացել, սակայն Վարդանյանը նշեց, որ առաջարկ է արվել ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի խնդիրները:
Էլինար Վարդանյանը նշեց, որ բացասական եզրակացության էր արժանացել նախորդ նստաշրջանից նաև մեկ այլ կարևոր նախագիծ՝ դեղերի ավելացված արժեքի հարկից ազատելու մասին:

Партия «Консолидация» представит в НС новые законопроекты
Сегодня стартовала 10-я сессия Национальном собрании РА 5-го созыва. Депутат НС, вице-председатель партии «Консолидация» Элинар Варданян в беседе с «Zham.am» указала на наличие в повестке заседаний парламента ряда важных законопроектов.
«В повестку включено множество вопросов, оставшихся нерешенными еще с весенней сессии, но есть также вызывающие беспокойство законопроекты. Например, Налоговый кодекс, который был принят в первом чтении. Скорее всего, он будет обсуждаться в конце сентября, в связи с чем необходимо проделать определенную работу», – отметила Варданян.
По ее словам, как и на прошлой сессии, так и сейчас, партия «Консолидация» будет активна и выступит с законодательными инициативами.
«Мы готовимся представить ряд законопроектов, которые будут вынесены также на суд общественности», – сказала она.
Варданян напомнила, что еще в конце весенней сессии партия представила законопроект, который предполагал предоставление социального пакета военнослужащим, участвовавшим в военных действиях.
«Он был обсужден на заседании Комиссии по социальным вопросам, после чего было предложено ненадолго отложить проект, так как в скором времени будет представлен всеобъемлющий проект закона, призванный урегулировать данную сферу, и если вопрос принимавших участие в военных действиях военнослужащих останется в нем незатронутым, наше предложение будет включено в эти изменения», – уточнила депутат.
Следующий важный вопрос – это проект нового закона о репрессированных, удостоившийся отрицательной оценки правительства. Варданян отметила, что было предложено создать рабочую группу, которая займется рассмотрением этой проблемы.
Элинар Варданян добавила также, что в ходе предыдущей сессии отрицательной оценки был удостоен еще один важный законопроект – об отмене налога на добавленную стоимость на лекарства.