Հովհաննես Մարգարյանը հրաժարվում է Գյումրու ավագանու անդամի մանդատից
ԱԺ պատգամավոր, Գյումրիի ՏԻՄ ընտրություններում ՀՎԿ կուսակցության ցուցակը գլխավորող Հովհաննես Մարգարյանը, օրենքի համաձայն, գրավոր դիմել է Ազգային ժողովի նախագահին և Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովին՝ իր մանդատից հրաժարվելու մասին:
«Մենք մեր ամբողջ թիմով հրաժարվել ենք մանդատներ ստանալուց: Իմ մանդատը գողացել են, մենք պայաքարում ենք, որպեսզի հետ բերենք մեր մանդատները»,-«Zham.am»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց Մարգարյանը:
Նա նշեց, որ շուտով կդիմեն Սահմանադրական դատարան, որպեսզի բողոքարկեն ՏԻՄ օրենքի սահմանադրականությունը և վերականգնեն իրենց մանդատների իրական թիվը:
Նա նշեց նաև, որ մանդատներից հրաժարվել են նաև Գյումրիի ավագանի անցած ԲՀԿ և ԳԱԼԱ կուսակցությունները` համաձայն ստորագրված փաստաթղթի:
Հովհաննես Մարգարյանը նշեց, որ իրենք համարում են, որ Գյումրին ընտրված քաղաքապետ չունի:
«Գյումրին ընտրված քաղաքապետ չունի, դրա համար էլ դիմում ենք: Մեր պատկերացումներով՝ դա օրենքի հակասություն է: ՏԻՄ օրենքը ոտնատակ է արվել, պետք է իր հարցը դրվեր քվեարկության ավագանիների կողմից, իսկ ինքն իրեն հռչակել է քաղաքապետ»,-ասաց նա:

Ованнес Маргарян отказывается от мандата члена Совета старейшин Гюмри
Депутат НС, возглавлявший список партии «Армянское возрождение» на выборах в органы местного самоуправления Гюмри Ованнес Маргарян, в соответствии с законом, письменно обратился к председателю Национального собрания и Окружной избирательной комиссии в связи с отказом от своего мандата.
«Мы всей командой отказались от мандатов. Мой мандат украли, мы боремся, чтобы вернуть наши мандаты», – сказал в беседе с «Zham.am» Маргарян.
Он отметил, что вскоре они обратятся в Конституционный суд, чтобы обжаловать конституционность закона «О местном самоуправлении» и восстановить реальное количество своих мандатов.
Он также отметил, что от мандатов отказались и прошедшие в Совет старейшин Гюмри партии «Процветающая Армения» и ГАЛА – в соответствии с подписанным соглашением.
По его словам, документы почти готовы, и в ближайшее время они обратятся в суд.
Ованнес Маргарян отметил, что они считают, что в Гюмри нет избранного мэра.
«В Гюмри нет избранного мэра, поэтому мы обращаемся в суд. В нашем представлении это противоречит закону. Закон «О местном самоуправлении» был попран. Вопрос его избрания должен был быть вынесен на голосование членами Совета старейшин, а вместо этого он сам себя объявил мэром», – заключил он.