Կքվեարկվի՞, թե՞ ոչ ԼՂՀ–ն ճանաչելու վերաբերյալ օրինագիծը
ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած նախագիծը պետք է քվեարկվեր Աստանայի գագաթնաժողովից հետո։
Ելույթ ունենալով Աստանայում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնավորապես նշել էր, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման դեպքում ՀՀ-ին այլ տարբերակ չի մնա, քան ճանաչել ԼՂՀ-ն։
«Այս համատեքստում հնարավո՞ր է՝ «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած նախագծի քվեարկությունն այլ ընթացք ստանա» հարցին ի պատասխան՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանն ասել է.
-Ասացի արդեն, որ ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսի, ապա մենք կճանաչենք Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Եթե մինչև այդ օրը «Ժառանգությունը» նորից հարցը բարձրացնի, և պատերազմը սկսված լինի, ապա մենք կճանաչենք ԼՂՀ-ն, բայց մինչ այդ չենք ճանաչի, որովհետև փորձելու ենք նորից բանակցությունների ճանապարհով հասնել փոխադարձ զիջումային տարբերակին, որն անընդհատ ասում են, բայց չի լինում։
Նա կարծիք է հայտնել, որ փոխզիջումային տարբերակ հավանաբար կգտնվի, միգուցե նաև հետաձգվի նախագծի քվեարկությունը։
-Աստանայում նախագահի ելույթը բավական բան ասաց, և կարծում եմ՝ դրա հետ համաձայն են նաև, գոնե ներքին կարգով, ոչ թե պաշտոնապես, և՛ «Ժառանգությունը», և՛ մնացած ընդդիմադիր ուժերը,-ընդգծել է Ռ. Զոհրաբյանը։

Состоится ли голосование по законопроекту о признании независимости НКР?
Представленный партией «Наследие» законопроект относительно признания независимости НКР должен был быть вынесен на голосование после саммита ОБСЕ в Астане.
Выступая с речью в Астане, президент РА Серж Саргсян, в частности, отметил, что в случае возобновления Азербайджаном военной агрессии, у Армении не будет иного выбора, как признать Нагорно-Карабахскую Республику де юре.
В ответ на вопрос о том, возможно ли в этом контексте, что голосование за представленный партией «Наследие» законопроект пойдет по другому пути, вице-председатель Республиканской партии Размик Зограбян заявил на встрече с журналистами.
«Я уже сказал, что президент РА заявил, что если Азербайджан начнет войну, мы признаем НКР. Если до этого времени партия "Наследие" снова поднимет этот вопрос, а война будет начата, то мы признаем НКР, но до этого мы не признаем, потому что мы попытаемся путем переговоров достичь компромисса, о котором постоянно говорят, но он никогда не бывает».
По мнению Зограбяна, путь компромиссов, по всей вероятности, найдется. Возможно, также будет отсрочено и голосование за проект.
«Выступление президента в Астане говорит о многом, и думаю, что с этим, хотя и не официально, а во внутреннем порядке, согласны и «Наследие», и остальные оппозиционные силы»,- отметил Зограбян.