ՀԱԿ ակտիվիստ Սարգիս Ղազարյանը շատ վատ վիճակում է
Այսօր առավոտյան ժամը 9-ից ՀԱԿ երիտասարդների առանձին խմբեր բողոքի ակցիա են անցկացնում «Golden Tulip Yerevan» հյուրանոցի դիմաց, որտեղ մեկնարկել է «Եվրամիություն-Հայաստան. քաղաքացիական հասարակություն» երկօրյա սեմինարը: Պիկետի մեկնարկից հետո Հայ ազգային կոնգրեսի մի քանի երիտասարդ ակտիվիստ բերման են ենթարկվել ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունք:
Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանն ասել է, որ միջազգային մասշտաբի միջոցառում է անցկացվում, և իրենք պարտավոր են պահպանել հասարակական կարգը:
Ինչպես «7օր»-ին տեղեկացրել է ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը, բերման է ենթարկվել 4 երիտասարդ։ Այժմ բերման ենթարկված երիտասարդները գտնվում են ոստիկանության բաժանմունքում, որտեղ եկել է նաև շտապօգնությունը։
-Ներսում չգիտենք ինչ է կատարվում։ Ըստ խոսակցությունների՝ Սարգիս Ղազարյանը շատ վատ վիճակում է, ծեծի է ենթարկվել։ Երբ շտապօգնությունը եկավ, հետ էին ուղարկում, չէին թողնում, որ մոտենա երեխեքին։ Հետո, երբ երեխեքը գոռում էին, զգացինք, որ իրավիճակը լուրջ է։ Շտապօգնությունը պնդեց, որ մենք ստորագրենք, իրենք գնան։ Սակայն քանի որ կանչը ոստիկանության կենտրոնի բաժնից էին ստացել, մենք դրսից պնդեցինք, որ շտապօգնությունը ներս մտնի։ Հիմա արդեն մոտ 40 րոպե է՝ ներսում է շտապօգնությունը։ Եթե որևէ բան չկար, կարող էր ներս մտնել և դուրս գալ,-ասել է Տ. Առաքելյանը։

Активист АНК Саркис Казарян - в плохом состоянии
Сегодня, с 9:00 утра, отдельные молодежные группы проводят акции протеста у гостиницы «Golden Tulip Yerevan», где начался двухдневный семинар «Евросоюз-Армения: гражданское общество». После начала пикета несколько молодых активистов АНК были доставлены в Центральный отдел полиции.
Замначальника полиции Еревана Роберт Мелконян сказал, что проводится мероприятие международного масштаба и они обязаны охранять общественный порядок.
Как сообщил «7or» активист АНК Тигран Аракелян, в отдел полиции были доставлены 4 молодых человека. На данный момент они находятся в отделении полиции, куда прибыла и машина Скорой помощи.
«Вы не представляете, что творится внутри. По слухам, Саркис Казарян в плохом состоянии, он подвергся избиению. Когда же прибыла машина Скорой помощи, их сотрудников отослали обратно, не допустили приблизиться к ребятам. Потом, когда ребята стали кричать, мы почувствовали, что положение серьезное. Сотрудники Скорой помощи настаивали на том, чтобы мы подписали документ, чтобы они приехали. Но так как вызов был получен из Центрального отдела полиции, мы потребовали, чтобы сотрудники Скорой помощи вошли. Сейчас уже около 40 минут они находятся там. Если бы ничего не было, они бы вошли и вышли», - рассказывает Т.Аракелян.