2016թ. նվազել է և՛ ամուսնությունների, և՛ ծնելիության ցուցանիշը
–2016թ. գրանցվել է 40,638 ծնունդ, ինչը 2,7%-ով ավելի քիչ է նախորդ տարվա համեմատ: Աղջիկ-տղա հարաբերակցությունը, նախնական ցուցանիշներով, կազմել է 112 տղա՝ 100 աղջկա հաշվով,– այս մասին փետրվարի 1–ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը։
Նրա խոսքով՝ բացի կենդանի ծնունդներից՝ արձանագրվել է նաև 688 մեռելածնության դեպք, որոնք 2015 թ. հետ համեմատ՝ նվազել են գրեթե 14%–ով։
Ինչ վերաբերում է մահվան դեպքերին, ապա 2016թ. գրանցվել է 28, 129 մահվան դեպք, սակայն ծնունդները 12,509-ով ավելի շատ են եղել։
–Ծնելիության ամենաշատ դեպքերն արձանագրվել են Երևանում, Արարատի մարզում, Կոտայքի և Շիրակի մարզերում, իսկ ցածր ցուցանիշ է գրանցվել Սյունիքի մարզում: Մահացության դեպքերը ամենաշատը եղել են Լոռու, Շիրակի, Տավուշի մարզերում, իսկ ամենացածր ցուցանիշը Գեղարքունիքի մարզում է գրանցվել,–մանրամասնել է Կարինե Կույումջյանը։
Խոսելով ամուսնությունների թվից՝ նա ասել է, որ 2016թ. արձանագրվել են 16,294 ամուսնություն և 3,648 ամուսնալուծություն, ինչը 0,6%–ով ավելի քիչ է նախորդ տարվա համեմատ:

В Армении снизилась рождаемость и увеличилась смертность
Глава отдела переписи населения и демографии Нацстатслужбы Армении Карине Куюмджян представила показатели рождаемости и смертности за 2016 год, сообщает «Sputnik Армения».
В 2016 году в Армении родились 40 638 детей, что на 2,7% ниже показателя предыдущего года. Соотношение детей составило 112 мальчиков/100 девочек.
По показателям рождаемости продолжает лидировать Ереван. Столице немного уступают Араратский, Котайкский и Ширакский марзы. В течение 2016 года наименьшее количество детей родилось в Сюнике и Тавуше.
Карине Куюмджян представила также данные по смертности в Армении. В течение прошлого года число смертей составило 28 129. По сравнению с 2015 годом этот показатель увеличился на 0,9%. Среди основной причины смерти – болезни системы кровообращения (47,3% случае).
В общей сложности численность населения Армении составляет 2 986 500 человек. Постоянное население Армении по состоянию на 1 января 2016 года (по сравнению с аналогичным периодом прошлого года), снизилось на 12 100 человек, добавила она.
Говоря о бракосочетаниях, она отметила, что в 2016 году в Армении было зарегистрировано 16 294 брака, а разводов – 3 648: этот показатель снизился на 0,6% по сравнению с прошлым годом.