Ըստ Հմայակ Հովհաննիսյանի՝ Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանից թույլ է
-Սա մի ընտրություն էր, որն ավելի շատ նման էր դիվերսիայի հանրապետության նախագահի դեմ,- գնահատելով հունվարի 10-ին թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունները՝ «7օր»-ին ասել է այդ ընտրատարածքի պատգամավորության նախկին թեկնածու Հմայակ Հովհաննիսյանը։ Նրա կարծիքով 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո առաջին համապետական այս ընտրություններով Սերժ Սարգսյանը շատ բան ուներ ապացուցելու թե՛ ԵԽԽՎ-ին և թե՛ հայաստանյան հասարակությանը, սակայն նրան այդ հարցում խանգարել է մասնավորապես Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը։
-Բեգլարյան Գագոն որոշել է, որ ինքը Երևան քաղաքի տերն  ու տիրականն է, և ի՛նքը պետք է նշանակի պատգամավորներ։ 9-ում նշանակել է իր ընկերոջը, 10-ում էլ պետք է նշանակի իր բարեկամին,- նշել է Հմայակ Հովհաննիսյանը՝ Գ. Բեգլարյանի նման պահվածքը բացատրելով նախագահի հետ փոխհարաբերություններում և նրա պահանջների ու ցուցումների նկատմամբ անխոցելիություն ձեռք բերելու ցանկությամբ։
«Կարծում եք՝ նախագահն այնքան թույլ է, որ չի՞ կարողանում սաստել Գագիկ Բեգլարյանին»,- «7օր»- հարցին ի պատասխան՝ Հ. Հովհաննիսյանն ասել է, որ, համենայնդեպս, Ռոբերտ Քոչարյանի համեմատ Սերժ Սարգսյանը թույլ է.
-Առաջինը՝ Ե. Զախարյանը նման բան իրեն թույլ չէր տա, և երկրորդ՝ եթե հանկարծ տեսականորեն ենթադրենք, որ նման բան իրեն թույլ տար, անպայման կպատժվեր Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ամենախիստ ձևով։ Այ սա է իրավիճակի տարբերությունը։

По мнению Амаяка Ованисяна, Серж Саргсян слабее Роберта Кочаряна
«Это были выборы, которые скорее были похожи на диверсию против президента республики», - комментируя состоявшиеся 10 января на избирательном участке № 10 выборы «7or» сказал бывший кандидат в депутаты на этом участке Амаяк Ованисян. По его мнению, после президентских выборов 2008г. первыми этими общегосударственными выборами Серж Саргсян должен был многое доказать как ПАСЕ, так и обществу Армении, однако в этом вопросе ему помешал в частности мэр Еревана Гагик Бегларян.
«Бегларян Гаго решил, что он хозяин и господин города Еревана, и он должен назначать депутатов. На 9-м был назначен его друг, на 10-м должен назначить своего родственника», - отметил Амаяк Ованисян, объяснив подобное поведение Г. Бегларяна желанием приобрести неуязвимость во взаимоотношениях с президентом, к его требованиям и указаниям.
Отвечая на вопрос «7or» о том,  считает, ли он что президент настолько слабый, что не может «обуздать» Гагика Бегларяна, А. Ованисян сказал, что, во всяком случае, по сравнению с Робертом Кочаряном Серж Саргсян слабый:
«Во-первых, Е. Закарян не позволил бы себе такого, во-вторых, если вдруг теоретически предположим, что он позволил бы себе такое, то обязательно был бы наказан Робертом Кочаряном самым строгим образом. В этом отличие ситуации».