Է.Նալբանդյան. «Չէի ցանկանա տպավորություն ունենալ, որ Թուրքիան միտումնավոր արգելափակում է վավերացման գործընթացը»
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած համատեղ ասուլիսում, հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացի վերաբերյալ խոսելիս ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, թե հայտարարել է, որ օգոստոսի 31-ի համատեղ հայտարարության մեջ  հայկական և թուրքական կողմերն անելու են ամեն ինչ, որ ողջամիտ ժամկետներում արձանագրությունները վավերացվեն։
Դրա հետ մեկտեղ նա նշել է, որ Հայաստանում վավերացման գործընթացն ավելի դժվար ուղի ունի, քան Թուրքիայում, և արդեն հոկտեմբերին արձանագրություններն ուղարկվել էին խորհրդարան, իսկ Հայաստանում դրանք ճանապարհ են անցել դեպի Սահմանադրական դատարան, որն էլ հունվարի 12-ին որոշում է ընդունել, չնայած մինչև փետրվարի վերջ ժամանակ ուներ։
-Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, չէի ցանկանա տպավորություն ունենալ, կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը ևս, որ Թուրքիան միտումնավոր արգելափակում է վավերացման գործընթացը, քանի որ դա կնշանակի, որ նրանք չեն կատարում իրենց ստանձնած պարտավորությունները՝ ողջամիտ ժամկետներում վավերացնել արձանագրությունները,- ասել է նա։
Ողջամիտ ժամկետները, արտգործնախարարի խոսքերով, նշանակում է չձգձգել և արհեստական խոչընդոտներ չստեղծել։ Նա նշել է, որ հայկական կողմն անում է այն, ինչ ընդունված է հայաստանյան վավերացման գործընթացում, և Սահմանադրական դատարանի որոշումը, Է.Նալբանդյանի կարծիքով, լուրջ ազդանշան էր Թուրքիային, որ պետք է կատարել ստանձնած պարտավորությունները։

Э. Налбандян: «Не хотел бы создать впечатление, что Турция намеренно блокирует процесс ратификации»
Говоря о процессе ратификации армяно-турецких протоколов, глава МИД РА Эдвард Налбандян отметил, что он заявлял, что согласно совместному заявлению от 31-го августа армянская и турецкая стороны сделают всё, чтобы протоколы были ратифицированы в разумные сроки.
Вместе с этим, он отметил, что в Армении у процесса ратификации более сложный путь, чем в Турции и уже в октября протоколы были отправлены в парламент, а в Армении проходят путь через Конституционный суд, который 12-го января принял решение, несмотря на то, что было время до конца февраля.
«Что касается Турции, не хотел бы создать впечатление, что и международное сообщество тоже, что и Турция намеренно блокирует процесс ратификации, поскольку это будет означать, что они не выполняют взятые обязательства - ратифицировать протоколы в разумные сроки», - сказал он.
Разумные сроки, по словам министра иностранных дел, означают не затягивать и не создавать искусственные преграды. Он отметил, что армянская сторона делает то, что принято в армянском процессе ратификации и решение Конституционного суда, по мнению Э. Налбандяна, было серьезным сигналом для Турции, что нужно выполнить взятые обязательства.