Ա. Քանանյան. «Թուրքիան սահմանը չի բացի այնքան ժամանակ, որքան չի ստանա Հայաստանից իր զիջումների ամբողջական փաթեթը»
-Իմ պատկերացմամբ՝ Թուրքիան սահմանը չի բացի այնքան ժամանակ, որքան չի ստանա Հայաստանից իր զիջումների ամբողջական փաթեթը,- նման կարծիք է հայտնել «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Ալեքս Քանանյանը։
Նա նշել է, որ Թուրքիան և առհասարակ թուրքական դիվանագիտությունը շատ հետևողական, իսկ որպես գործելաոճ՝ նաև ակնհայտորեն լկտի է, հայ-թուրքական բաժանարար գծի բացումն էլ շատ ավելի ձեռնտու է հենց թուրքական, քան հայկական կողմին, սակայն քանի որ թուրքական կողմը միշտ ձգտել է և գոնե հայ ժողովրդի հետ իր հարաբերություններում միշտ վերցրել է ամեն ինչ, ապա այսօր էլ չի բավարարվի մասնակի լուծումներով։
-Հետևաբար, իմ պատկերացմամբ, ապօրինի հայ-թուրքական բաժանարար գիծը, որը ոմանց կողմից անհեթեթորեն և հանցագործ կերպով հորջորջվում է որպես հայ-թուրքական պետական սահման, չի բացվելու այնքան ժամանակ, որքան Թուրքիան Հայաստանից չի կորզի իր զիջումների ամբողջական փաթեթը։ Եվ անգամ եթե արձանագրությունները վավերացվելու են մինչև ապրիլի 24-ը, ինչը որոշակիորեն հավանական է, եթե ենթադրենք, որ ճնշումը Թուրքիայի վրա ԱՄՆ-ի կողմից զորեղ լինի, այնուամենայնիվ անգամ դրանց վավերացումը ոչ մի գործնական արդյունքի չի հանգեցնի։ Իսկ մենք շատ լավ գիտենք, որ ներկայիս վարչախմբի համար այդ ամենի հիմնարար նպատակը այսպես կոչված բաժանարար գծի բացումն է և հաղորդակցման կոմունիկացիաների վերագործարկումը,- ընդգծել է Ալեքս Քանանյանը։

А.Кананян: «Турция не откроет границу до тех пор, пока не получит от Армении целостный пакет своих уступок»
«По моему представлению, Турция не откроет границу до тех пор, пока не получит от Армении целостный пакет своих уступок». Такое мнению высказал член инициативной группы партии «Армянский выбор» Алекс Кананян.
Он отметил, что Турция и вообще турецкая дипломатия очень последовательны, а ее манера поведения - очевидно наглая, открытие разделительной линии более выгодно именно турецкой, чем армянской стороне, однако поскольку турецкая сторона всегда стремилась хотя бы в отношениях с армянским народом всегда брать всё, то и сегодня не удовлетворится частичными решениями.
«Следовательно, по моему представлению, незаконная армяно-турецкая разделительная линия, которая со стороны некоторых преступно рассматривается как армяно-турецкая государственная граница, не откроется до тех пор, пока Турция не извлечет от Армении целостный пакет своих уступок. И если даже протоколы будут ратифицированы до 24 апреля, что определенным образом вероятно, если предположим, что давление США на Турцию будет мощной, тем не менее, даже их ратификация не приведет к каким-либо действенным результатам. А мы очень хорошо знаем, что для нынешней администрации основная цель -открытие разделительной линии и возобновление эксплуатации  коммуникационных сообщений», - подчеркнул Алекс Кананян.