Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացումը հետաձգվում է
-Օդանավակայանում կատարվող շինարարական աշխատանքները կավարտվեն դեկտեմբերի սկզբին, սակայն Ստեփանակերտի օդանավակայանի աշխատանքների սկզբի վերաբերյալ հստակ ժամկետներ չկան։ Կան պահեր, որոնք մեզնից կախված են և կան, որ կախված չեն,-այս մասին հայտնել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի պետ Դմիտրի Ատբաշյանը։
Ինչ վերաբերում է սարքավորումներին, Ատբաշյանը նշել է, որ գնումների ժամկետներն իրենցից կախված չեն։ Ներքին սարքավորումների՝ գրանցման կետերի, բեռնասայլերի, տպող սարքերի և այլնի մատակարարողը 52 շաբաթ է պահանջել։
Regnum-ը տեղեկացնում է, որ նա նշել է, թե ԼՂՀ ղեկավարությունը ձգտում է ապահովել թռիչքների տեխնիկական և ավիացիոն անվտանգությունը, դրա համար էլ չի կարող անապահով տեխնիկա գնել։
-Ստեփանակերտի օդանավակայանի տեխնիկական անվտանգությունն ամենաբարձրն է լինելու։ Մենք օգտագործելու ենք CRJ-200 ինքնաթիռները. դրանք իրենց դրսևորել են որպես ապահով ինքնաթիռներ։ Մեզ մոտ աշխատելու են պրոֆեսիոնալ օդաչուներ։ Օդային շարժման համակարգի ղեկավարումը և ինքնաթիռի վայրէջքի ապահովումը յուրահատուկ է լինելու։ Թռիչքների տեխնիկական անվտանգությունը շատ բարձր է լինելու,-նշել է ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի պետը և հավելել,-կարող եմ ասել, որ օդային տարածքում մեր հարևանները՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, քաղաքացիական ավիացիային ապօրինի ցանկացած միջամտություն կանխելու մասին միջազգային կոնվենցիա են ստորագրել և պարտավորվել են քաղաքացիական ինքնաթիռների նկատմամբ ոչ մի դեպքում չկիրառել որևէ ապօրինի գործողություն, որը կարող է ազդել ինքնաթիռների և ուղևորների անվտանգության վրա։ Կարծում եմ՝ այդ երկրները հավատարիմ կմնան իրենց պարտավորություններին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Դ. Ատբաշյանն ասել էր, թե Ստեփանակերտի օդանավակայանը կարող է ուղևորներ ընդունել և ճանապարհել 2010թ. նոյեմբերի կեսերից։ Նա նաև նշել էր, որ առաջին փուլում ԼՂՀ օդանավակայանը թռիչքներ կիրականացնի դեպի Երևան։ Երևան-Ստեփանակերտ-Երևան տոմսը նախնական տվյալներով արժենալու է 16 000-20 000 դրամ, իսկ առավելագույն արժեքը կկազմի 25 000 դրամ։

Открытие аэропорта в Степанакерте откладывается
«Строительные работы в аэровокзале закончатся в начале декабря. Точных сроков начала работы Степанакертского аэропорта нет. Есть моменты, которые от нас зависят и не зависят», - заявил начальник Управления гражданской авиации при правительстве НКР Дмитрий Атбашян.
Что касается оборудования, то, по словам Атбашяна, есть сроки закупок, которые от них не зависят. Это внутреннее оборудование - регистрационные стойки, транспортерные ленты, багажные тележки, всякие принтеры, которые печатают посадочные талоны и так далее. Поставщик требует 52 недели.
По сообщению «Regnum», он отметил, что руководство НКР стремится обеспечить техническую и авиационную безопасность полетов, потому не может покупать ненадежную технику.
«Техническая безопасность Степанакертского аэропорта будет самой высокой. У нас будут задействованы самолеты CRJ-200, которые охарактеризовали себя как надежные самолеты. У нас будут работать профессиональные летчики. Система управления воздушным движением и обеспечение захода воздушного судна на посадку будет уникальной. Техническая безопасность полетов будет очень высокой», - сообщил начальник Управления гражданской авиации НКР, добавив: «Могу сказать что наши соседи по воздушному пространству - Азербайджан и Армения - подписали международную конвенцию по предотвращению всяких актов незаконного вмешательства в гражданскую авиацию и взяли на себя обязательства ни в коем случае не применять по отношению к гражданским судам каких-либо незаконных действий, которые могут повлиять на безопасность самолетов и пассажиров. Думаю, эти страны будут придерживаться своих обязательств».
В первую очередь будет открыт ежедневный рейс "Ереван - Степанакерт", а затем, в соответствии с потребностями рынка, география полетов постепенно расширится. «Стоимость билета на рейс "Ереван-Степанакерт" будет стоить 16 тысяч драмов (44 доллара). Продолжительность полета - менее одного часа», - сообщили в управлении авиации НКР.
Отметим, что раннее Атбашян сообщал, что сдача в эксплуатацию аэропорта в Степанакерте была запланирована на ноябрь 2010 года.