Կիրո Մանոյան. «Եթե իշխանություններն ասում են ապրիլ, ուրեմն ապրիլին ամեն ինչ պետք է ավարտվի»
-Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունն իսկապես նոր զարգացումների հնարավորություն է տալիս, կամ ցույց են տալիս, որ նոր զարգացումներ կան,- լրագրողների հետ  հանդիպման ժամանակ ասել է Կիրո Մանոյանը։
Նա նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի՝ փակուղի մտնելու մասին խոսելը շուտ է, սակայն այդ ուղղությամբ նոր զարգացումներ կարող են լինել։ Դրա համար բավարար հիմք է ՀՀ ՍԴ որոշումը և Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը, որից հետո Կ.Մանոյանի կարծիքով չի բացառվում, որ Հիլարի Քլինթոնը կամ Բայդենը զանգահարեն Սերժ Սարգսյանին հավաստիացումներ ստանալու համար. «Հուսով եմ՝ մեր իշխանությունները չպետք է շեղվեն ՀՀ ՍԴ-ի նշած ուղուց և փորձեն նսեմացնել այդ որոշումը»։
Նրա կարծիքով Հայաստանը դեռ շուտ պետք է դուրս գար գործընթացից, սակայն ներկա պայմաններում ՀՀ նախագահն առնվազն պետք է հարգի իր կողմից հրապարակված ժամկետը։ Նա չի բացառել, որ վերոնշյալ իրադարձություններին մարտի վերջերին, ապրիլի սկզբին Թուրքիայի կողմից ինչ-որ հնարք հաջորդի՝ ցույց տալու, որ վավերացման գործընթացն իբր թե սկսել է։ Նա նշել է, որ եթե իշխանություններն ասում են ապրիլ, ուրեմն ապրիլին ամեն ինչ պետք է ավարտվի.
-Եթե Թուրքիան տակավին ձգձգում է, և մեր Ազգային ժողովը տակավին չի մերժել այս արձանագրությունները, պետք է հայտարարի վերջ, որովհետև Թուրքիան տապալեց գործընթացը։

Киро Маноян: «Если власти говорят апрель, значит, в апреле всё завершится»
«Заявление МИД Турции, действительно дает возможность для новых развитий, или показывает, что есть новые развития», - заявил во время встречи с журналистами ответственный офиса Ай Дата в Армении и представитель бюро АРФД  по политическим вопросам Киро Маноян.
Он отметил, что пока рано говорить о том, что процесс урегулирования армяно-турецких отношений вошел в тупик, однако в этом направлении могут быть новые развития. Для этого достаточными  основаниями являются решение КС РА и заявление МИД Турции, после чего, по мнению Манояна, не исключается, что Хилари Клинтон или Баден позвонят Сержу Саргсяну, чтобы получить заверения. «Надеюсь, наши власти не должны отклониться от намеченного КС РА пути и попытаться принизить это решение», - добавил он.
По его мнению, Армения пока должна выйти из процесса, однако в нынешних условиях президент РА должен уважить оглашенный им же срок. Он не исключил, что за вышеназванными событиями в конце марта -начале апреля последует какая-либо уловка со стороны Турции, чтобы показать, что процесс ратификации якобы начался. Он отметил, что если власти говорят апрель, значит, в апреле всё завершится.
«Если Турция затягивает и наше Национальное собрание не отклонило эти протоколы,  то должно объявить конец, поскольку Турция провалила этот процесс», - заявил Маноян.