Իրանի արտգործնախարարը ընդունել է Ռոբերտ Քոչարյանին
Ինչպես տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով «Tehran Times»-ին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին չորեքշաբթի օրը Թեհրանում ընդունել է Իրանի արտգործնախարար Մանուչեհր Մոթաքին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ հայ-իրանական կապերը երկարատև պատմություն ունեն։ Նա նշել է նաև, որ Կովկասի կայունությունը և անվտանգությունը հարկ է ամրապնդել տարածաշրջանային մոտեցումով։
Խոսելով համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի մասին, Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասել է, թե «այդ խնդիրները բխում են Երկրորդ աշխարհամարտից հետո սահմանված՝ աշխարհի կառավարման կոռումպացված համակարգից»։
Ռոբերտ Քոչարյանը, իր հերթին, ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը Իրանի հետ։ Ռոբերտ Քոչարյանը ևս խոսել է տարածաշրջանում անվտանգության և տնտեսական զարգացման հարցերում տարածաշրջանային մոտեցումներով առաջնորդվելու անհրաժեշտության մասին, ասելով, որ «Կովկասի ճգնաժամերը կարգավորելու օտար տերությունների դեղատոմսերը վնասակար են»։

Министр иностранных дел Ирана принял Роберта Кочаряна
Как сообщает радиостанции «Свобода», ссылаясь на «Tehran Times» в среду министр иностранных дел Ирана Манучер Мотаки принял в Тегеране второго президента Армении Роберта Кочаряна. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся двусторонних отношений и региональных развитий.
Глава МИД Ирана отметил, что армяно-иранские отношения имеют длительную историю. Он подчеркнул, что для укрепления стабильности и безопасности Кавказа необходимо руководствоваться региональными подходами.
Говоря о мировом экономическом кризисе, глава внешнеполитического ведомства Ирана сказал, что «эти проблемы возникают из-за коррумпированной системы управления миром, определенной после Второй мировой войны».
В свою очередь Роберт Кочарян сказал, что Армения готова расширить сотрудничество с Ираном. Р. Кочарян также говорил о необходимости руководствоваться региональными подходами в вопросах безопасности и экономического развития в регионе, заметив, что «рецепты иностранных держав по урегулированию кризисов на Кавказе вредны».