Էդվարդ Նալբանդյան. «Չեմ կարծում, թե ինչ–որ արհեստական արագացմամբ կամ արհեստական դանդաղեցմամբ կարող ենք ինչ–որ մի օգուտ տալ այս գործընթացին»
Հունվարի 25-ին Սոչիում կայանալիք Սարգսյան-Ալիև-Մեդվեդև եռակողմ հանդիպման մասին խոսելիս արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նախ նշել է, որ  հայկական կողմը շնորհակալ է  Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ջանքերի համար՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծմանը։
Նա նշել է, որ 2009թ. ինտենսիվ բանակցությունների տարի էր, և հույս է հայտնել, որ այն դրական միտումները, որոշ դրական տեղաշարժը, որը, սակայն, բավարար չէր, որ բեկում արձանագրեր 2009թ., կպահպանվեն նաև 2010թ.։
-Չեմ կարծում, թե ինչ-որ արհեստական արագացմամբ կամ արհեստական դանդաղեցմամբ կարող ենք ինչ-որ մի օգուտ տալ այս գործընթացին։ Գործընթացը գնում է իր հունով, և այս բանակցությունները ցույց են տալիս, որ եթե իսկապես դրական դինամիկա չլիներ, նախագահներն ինն անգամ չէին հանդիպի։ Պետք է փորձենք 2010թ. էլ պահպանել այդ դրական դինամիկան,- ընդգծել է նախարարը։
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, թե ՀՀ ԱԳՆ-ն չի արձագանքում Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, Է.Նալբանդյանը պատասխանել է, որ չի կարծում, թե իրենք չեն արձագանքում. «Շատ անգամ ադրբեջանցիներն են փնտրում՝ արձագանքել մեր հայտարարություններին և չեն գտնում, թե ինչպես արձագանքել»։
Նա նշել է, որ պետք է տարբերել երեք բան՝ քարոզչություն, հակաքարոզչություն և պաշտոնական դիրքորոշումների արտահայտում։
-Ադրբեջանի կողմից քարոզչական այսպես կոչված փորձերը բերում են ուղղակի հիստերիայի և քսենոֆոբիայի, ինչը խոչընդոտներ է ստեղծում անգամ բանակցային գործընթացում,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով՝ միշտ չէ, որ հայտարարությանը պետք է հայտարարությամբ պատասխանել, միշտ չէ, որ «պորտը տեղը դնելը հերոսություն է». «Եթե խոսքը ճառ ասելու, թե զանգ կախելու մասին է, ես կնախընտրեի երկրորդը»։

Эдвард Налбандян: «Не думаю, что искусственным ускорением или искусственным замедлением можем какую-то пользу принести этому процессу»
Говоря о предстоящей 25 января трехсторонней встрече  Саргсян-Алиев-Медведев, глава МИД РА Эдвард Налбандян, прежде всего, отметил, что армянская сторона благодарна за усилия президента РФ Дмитрия Медведева, направленные на решение карабахской проблемы.
Он сказал, что 2009-й - год интенсивных переговоров и выразил надежду, что те положительные тенденции, некоторый положительный сдвиг, которые, однако, недостаточны, чтобы зафиксировали перелом, сохранятся также в 2010 году.
«Не думаю, что каким-то искусственным ускорением или искусственным замедлением можем какую-то пользу принести этому процессу. Процесс идет своим руслом и эти переговоры показывают, что если б действительно не было положительной динамики, то президенты девять раз не встречались бы. Необходимо  попытаться в 2010 году сохранить эту положительную динамику», - подчеркнул министр.
Что касается утверждений, что МИД РА не реагирует на заявления, звучащие в Азербайджана, Э.Налбандян ответил, что не считает, что они не реагируют. «Во многих случаях азербайджанцы ищут, как реагировать на наши заявления и не находят, как реагировать». - пояснил он.
Глава МИД отметил, что необходимо различить три пропаганды - пропаганду, антипропаганду и выражение официальных точек зрения.
«Так называемые пропагандистские попытки Азербайджана приводят просто к истерии и ксенофобии, что создает препятствия даже в переговорном процессе», - подчеркнул он.
По его мнению, не всегда надо на заявления отвечать заявлениями, не всегда «ставить кого-то на место - героизм».  «Если речь идет толкать речи или повести звонок, то я бы предпочел второе», - сказал он.