ՀՌԱՀ-ի որոշումը մեկնաբանել է ԳԱԼԱ-ի սեփականատերը
Այսօր ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության սեփականատեր Վահան Խաչատրյանը մեկնաբանություններ է տվել ՀՌԱՀ-ի կայացրած որոշման կապակցությամբ, որով ԳԱԼԱ հեռուստաընկերությունը զրկվեց մարզային կապուղով թվային հաճախականությամբ եթեր դուրս գալու իրավունքից:
«7օր»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի ՀՌԱՀ-ի կայացրած այս որոշումը, Վահան Խաչատրյանը պատասխանել է.
-Սպասելի որոշում էր, այլ որոշում ՀՌԱՀ-ից չէինք էլ սպասում: Սա միանշանակ քաղաքական որոշում էր: Ընդհանրապես ՀՌԱՀ-ին և մասնավորապես Ամալյանին մի քիչ գրոտեսկային են ներկայացնում: Նրա այն հայտարարությունը, որ ԳԱԼԱ-ի փաթեթը թույլ էր և զիջում էր «Ցայգ» հեռուստաընկերության փաթեթին, այս առումով ես գնահատում եմ Ամալյան Գրիգորի հումորի զգացումը, և նրա պաշտոնանկությունից հետո իմ մոտ կհրավիրեմ աշխատելու որպես շոումեն:
Իսկ հարցին, թե հեռուստաընկերություններին եթերից զրկելով՝ ՀՌԱՀ-ը խոսքի ազատության առումով մեր պետությունը չի՞ խայտառակում միջազգային հանրության առաջ, ԳԱԼԱ-ի սեփականատերը արձագանքել է.
-Այս պարագայում ՀՌԱՀ-ը պարզապես կամակատար է։ Հայաստանը խայտառակում են ՀՀ իշխանությունները, և ոչ թե Ամալյան Գրիգորն իր ՀՌԱՀ-ով: Ես կուզենայի, որ մեր իշխանություններն ընդհանրապես հաշվի չնստեին միջազգային կառույցների հետ, բայց դա կլինի այն պարագայում, երբ նրանք հաշվի նստեն սեփական ժողովրդի հետ: Ցավոք սրտի, հիմա առաջին տարբերակն է: Կարծում եմ, որ եթե ՀՀ քաղաքացիներին պետք լինի ունենալ լուրջ անկախ լրատվամիջոցներ, իրենք կունենան ու կպաշտպանեն: Պարզապես անհարժեշտ է մի հեռուստաընկերություն, որը հավատարիմ կլինի ազատ խոսքին և մինչև վերջ կգնա: Այդ դեպքում հասարակությունը տվյալ հեռուստաընկերությանը անպայման կպաշտպանի։
Վահան Խաչատրյանը նաև ավելացրել է.
-Որ մենք Հայաստանում խոսքի ազատության առումով նման խայտառակ վիճակ ունենք, պատասխանատու են նաև այն կազմակերպություններն ու անհատ մարդիկ, ովքեր հայտարարում են, որ զբաղվում են ազատ խոսքի պաշտպանությամբ: Կարծում եմ, որ այդ իրավապաշտպաններն ու կազմակերպությունները շատ թույլ են կատարում իրենց պարտականությունները: Ժամանակ առ ժամանակ դեկլարատիվ հայտարարություններ անելու փոխարեն պետք է լուրջ գործով զբաղվեն:

Владелец телекомпании «ГАЛА» прокомментировал решение НКТР
Владелец телекомпании «ГАЛА» Ваан Хачатрян прокомментировал решение Национальной комиссии телевидения и радио Армении (НКТР), согласно которому, гюмрийская телекомпания «ГАЛА» была лишена права выходить в эфир на цифровой частоте.
«Это было ожидаемое решение, другого от НКТР мы и не ждали. Это однозначно политическое решение. НКТР и Григория Амаляна представляют немного гротескно. Я ценю юмор Амаляна за его заявление о том, что пакет ''ГАЛА'' был слабее, чем пакет «Цайга». После его отставки я приглашу его работать у меня шоуменом», - заявил В. Хачатрян в беседе с «7or».
Отвечая на вопрос о том, не позорит ли НКТР наше государство, лишая телеканалы эфира, владелец телекомпании сказал:
«В данном случае НКТР является всего лишь исполнителем. Армению позорят власти РА, а не Амалян со своим НКТР. Я хотел бы, чтобы наши власти вообще не считались с международными структурами, но это будет в том случае, когда они будут считаться с собственным народом. К сожалению, сейчас у нас первый вариант. Считаю, что если гражданам Армении нужно будет иметь серьезные независимые средства массовой информации, то они будут иметь и будут защищать их. Просто необходима одна телекомпания, которая будет преданна свободе слова и пойдет до конца. В таком случае, общество обязательно защитит данную телекомпанию».
Ваан Хачатрян также добавил:
«За то, что в Армении царит столь позорная ситуация со свободой слова, ответственны также те организации и отдельные лица, которые заявляют, что занимаются защитой свободы слова. Считаю, что эти правозащитники и организации очень слабо выполняют свои обязанности. Нужно заниматься серьезными делами, а не делать время от времени декларативные заявления».