«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն բնական գազի սակագների վերանայման հայտ է ներկայացրել
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին է ներկայացրել հանրապետությունում գործող բնական գազի սակագների վերանայման հայտը՝ հիմք ընդունելով ներկրման գնի փոփոխությունը ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ից սկսած:
Մասնավորապես, ամսական մինչև 10.0 հազար նորմալ խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին (բաժանորդներին) վաճառվող յուրաքանչյուր հազար նորմալ խորանարդ մետր բնական գազի գործող սակագինը՝ 96 000 դրամ է՝ ներառյալ ԱԱՀ։ Առաջարկվող սակագինը՝ 136 000 դրամ՝ ներառյալ ԱԱՀ:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ այդ փոփոխությունը նախատեսված է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ և ՌԴ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ միջև ստորագրված բնական գազի առուվաճառքի երկարաժամկետ պայմանագրով, որի հիմնական պայմանը բնական գազի գների աստիճանական բարձրացումն է՝ համապատասխանեցնելով դրանք միջազգային գներին:
«ՀայՌուսգազարդ»-ում կարծում են, որ ի տարբերություն այլ երկրների, որտեղ վառելիքի արժեքի թանկացումը կտրուկ բնույթ է կրում, ապագա տարիների ընթացքում ներկրվող գազի գնի աստիճանաբար աճի ապահովագրումը Հայաստանի համար լուրջ հնարավորություն է ստեղծում խուսափել գնային կտրուկ ցնցումներից և պահպանել համեմատաբար կայուն և պլանային վիճակ տնտեսության մեջ, միաժամանակ բաժանորդների համար ապահովելով բարձր սակագնի անցման ավելի մեղմ ընթացք:
Ներկրման պայմանագրի համաձայն՝ 2010թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2011թ. մարտի 31-ը ներառյալ բնական գազի գնման գին էր սահմանվել 200 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ, ներկայիս 154 ԱՄՆ դոլար/հազ. խմ փոխարեն:
«2010թ. համար ՀՀ ներկրվող բնական գազի միջին տարեկան գնման գինը կկազմի 170 ԱՄՆ դոլար/հազ.խմ: Համեմատության համար նշենք, որ այսօր որպես գործող բացառիկ գին հանդիսանում է Բելառուսի օրինակը, որտեղ այն կազմում է 186-190 ԱՄՆ դոլար:
Ներկայումս «ՀայՌուսգազարդ» -ի ծառայություններից օգտվում է 600 հազար ընտանիք և ընկերությունը ձգտում է անել հնարավորը յուրաքանչյուր բաժանորդի պահանջները բավարարելու, ընկերության նկատմամբ նրա վստահության մակարդակը բարձրացնելու համար: Ծառայությունն այսօր ունի սոցիալական լուրջ բաղկացուցիչ և Ընկերությունն ավելի քան շահագրգիռ է, որպեսզի բնական գազի գինը մատչելի լինի սպառողների համար, հատկապես, երբ դեռ չենք հաղթահարել ֆինանսատնտեսական գլոբալ ճգնաժամի ծանր հետևանքները:
Այդ հետևանքը «ՀայՌուսգազարդ» -ի համար արձանագրեց սպառման ծավալների 20 տոկոս նվազում, որի արդյունքում ընկերությունը կորցրեց պլանավորված եկամուտների զգալի մասը և ֆինանսական տարին փակեց վնասով, ինչը, սակայն, չխանգարեց, որպեսզի ընկերությունը մնա հանրապետության խոշոր հարկատուներից մեկը։ Համաձայն կանխատեսումների, իրացման ծավալների նվազման միտումը կպահպանվի նաև ընթացիկ տարում։ Հաշվի առնելով իրացման շուկա կորցնելու հնարավոր վտանգը, ընկերության կողմից առաջարկվել է հնարավոր ցածր սակագին, որը նախորդ տարվա վնասների փոխհատուցում չի նախատեսում, այլ ընդամենը համակարգը և շուկան պահելու խնդիր է դնում: Առաջարկվող սակագինն էապես ցածր է այն սակագնից, որն անհրաժեշտ է գազամատակարարման համակարգի զարգացման անհրաժեշտ մակարդակի ապահովման և տնտեսագիտորեն հիմնավորված բոլոր ծախսերի փոխհատուցման համար»,- նշված է «ՀայՌուսգազարդ»-ի մամլո հաղորդագրությունում:
Ինչ վերաբերում է բնակչության և խոշոր սպառողների սակագների տարբերությանը, ապա,  ըստ «ՀայՌուսգազարդ»-ի, դա պայմանավորված է նրանց բաժին ընկնող շահագործման և պահպանման ծախսերի չափով և իրացված գազի ծավալներով: Մասնավորապես, ընդհանուր ծախսերի շուրջ 65%-ը բաժին է ընկնում բնակչության հատվածին, այն դեպքում, երբ սպառողների այդ խմբի կողմից սպառվում է իրացված գազի ընդհանուր ծավալի 36%-ը:

ЗАО «АрмРосгазпром» представило заявку на пересмотр тарифов на газ
ЗАО «АрмРосгазпром» представило в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении заявку с предложением пересмотреть действующие в республике тарифы на природный газ, принимая во внимание изменение цены импортируемого газа с 1-го апреля текущего года.
В частности, согласно представленной заявке, «АрмРосгазпром» предлагает повысить тариф для абонентов, использующих до 10 тыс. куб.м в месяц, с 96 тыс. драмов за каждую 1 тыс. куб.м до 136 тыс. драмов (все цены представлены с учетом НДС).
Указанное изменение предусмотрено долгосрочным договором, заключенным между ЗАО «АрмРосгазпром» и ООО «Газпром Экспорт» (РФ). Основным условием этого документа является постепенное увеличение цены на природный газ в соответствии с международными ценами.
В «АрмРосгазпроме» считают, что в отличие от других стран, где повышение цен на топливо носит резкий характер, обеспечение в последующие годы плавного роста цены на импортируемый газ позволяет Армении иметь гарантию от резких ценовых колебаний и сохранить относительно стабильную ситуацию в экономике.
Как отмечено в пресс-релизе «Армосгазпрома», «в соответствии с договором по импорту, цена на покупку природного газа с 1-го апреля 2010года по 31-ое марта 2011года включительно, предусматривалась в размере $ 200 за 1000 куб.м. вместо ныне действующих $ 154 за 1000 куб.м. В в 2010 году средняя закупочная цена на импортируемый в Армению природный газ составит $ 170 за 1000 куб.м., тогда как для Беларуси, к примеру, сегодня действует эксклюзивная цена - $ 186-190.
В настоящее время абонентами  «АрмРосгазпрома» являются 600 тысяч семей. Однако под воздействием финансово-экономического кризиса компания зарегистрировала 20%-ное сокращение объемов потребления газа, и в результате этого потеряла значительную часть запланированных доходов, завершив финансовый год с убытком. Согласно прогнозам, тенденция к снижению объемов реализации сохранится и в текущем году. Учитывая возможную опасность потери рынка сбыта, со стороны компании был предложен по возможности низкий тариф, который не предусматривает компенсацию за потери в прошлом году, а просто ставит задачу сохранения системы и рынка. Предложенный тариф существенно ниже того тарифа, который необходим для обеспечения необходимого уровня развития системы газоснабжения и возмещения компенсации всех экономически обоснованных расходов», - отмечено в пресс-релизе «АрмРосгазпрома».
Что касается разницы в тарифах для населения и крупных потребителей, то в компании пояснили, что это обусловлено расходами на эксплуатацию и обслуживание, которое приходится на абонентов, и объемами реализованного газа.
«В частности, 65% общих расходов приходится на население, в том случае, когда со стороны этой группы абонентов потребляется 36% от общего объема реализованного газа. Указанная разница тарифов на газ существует и действует во многих странах мира», - говорится в сообщении.