Է. Շարմազանով. «Թուրքիայի վարչապետը հանդես է եկել մի շարք անհեթեթ հայտարարություններով»
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի վերջին հայտարարություններին՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության քարտուղար, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը «7օր»-ին ասել է.
-Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես եկավ մի շարք անհեթեթ հայտարարություններով։
Է. Շարմազանովը նախ անդրադարձել է «Euronews»-ին տված Ռ. Էրդողանի հարցազրույցին, որտեղ նա ասել է, թե Թուրքիան կատարում է հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացի հետ կապված իր բոլոր պարտավորությունները։
-Սա, կարծում եմ, բացահայտ անհեթեթություն է և սուտ, որովհետև այս գործընթացին քիչ թե շատ ծանոթ ցանկացած անկախ փորձագետ վստահ կարող է ասել, թե ինչպիսի ձգձգումների տարավ Թուրքիան և ինչ նախապայմաններով է խոսում,- ասել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակը։
Է. Շարմազանովը  նաև անդրադարձել է TRT պետական հեռուստաալիքի եթերում հնչած Թուրքիայի վարչապետի այն խոսքերին, որ Հայաստանի սահմանադրական դատարանի որոշմամբ փոխվել կամ վերանայվել են արձանագրությունների տեքստերը։
-Դա բացահայտ սուտ է, և ոչ դիվանագիտական տերմինով պետք է ասեմ, որ մի քիչ էլ բարոյական չէ։ Նման արտահայտությունները կարծիք են ստեղծում, որ խոսում է ոչ թե մի երկրի վարչապետ կամ քաղաքական գործիչ, այլ անորակ ագրոնոմ։
Էրդողանը նաև հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հարցում անփութություն են դրսևորում։ Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Հայաստանն այսօրվա խնդիրները չէին ունենա, եթե վերջին 20 տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկած լինեին։
«ՄԱԿ-ը Հայաստանին օկուպանտ է ճանաչել։ Խնդիրը կլուծվի այն ժամանակ, երբ վերջ դրվի այդ օկուպացիային»,- ասել է թուրք վարչապետը։
-Նման անհեթեթությունն ու սուտը ես չեմ կարող ասել՝ որտեղից է։ Երևի թե պարոն Էրդողանը հիշողության կորստով է տառապում և Թուրքիան խառնել է Հայաստանի հետ, որովհետև ՄԱԿ-ի որոշում կա, (եթե օկուպանտի մասին է խոսքը, ապա բոլորն էլ գիտեն), որ Թուրքիան Կիպրոսի 38%-ը բռնազավթել է և անկախ երկրի վրա է հարձակվել, նրա սուվերենության վրա ոտնձգություն կատարել։ Այս ամենը, կարծում եմ, տգիտության և անհեթեթության ժանրերից է։
Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է նաև, որ այսօր Թուրքիայում 170 հազ հայաստանցի փախստական է բնակվում, և որ նրանցից ընդամենը 70 հազարն է Թուրքիայի քաղաքացի։
«Մենք դա չենք նկատում, որովհետև չենք ցանկանում ավելորդ խոչընդոտներ ունենալ»,- նշել է Էրդողանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը Թուրքիայի այդ ջանքերին դրականորեն չի պատասխանում։
Վերոնշյալ հայտարարությունն էլ, ըստ Է. Շարմազանովի, իրականությանը չի համապատասխանում։
-Որքան Թուրքիան քաղաքական ապտակներ է ստանում, և միջազգային հանրության կոմից ավելանում են ճնշումները, Էրդողանի աչքին հայերը Թուրքիայում շատանում են։ Մինչ այդ 50 հազ էր ասում, հետո՝ 75 հազ, հիմա՝ 170 հազ։ Մի քանի օրից կարող է՝ հայերն աչքին 1 մլնի-ի հասնեն,- արձագանքել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակը։

Э. Шармазанов: «Премьер Турции выступил с рядом нелепых заявлений»
Комментируя в беседе с «7or» последние заявления премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов сказал:
«В течение последних дней премьер Турции сделал ряд нелепых заявлений»
Прежде всего, Э. Шармазанов коснулся интервью, данного Эрдоганом «Euronews», где он сказал, что Турция выполняет все свои обязательства по процессу ратификации армяно-турецких протоколов.
«Считаю, что это очевидная нелепость и ложь, поскольку любой независимый эксперт, более или менее знакомый с этим процессом, может уверенно сказать о том, как Турция затягивает процесс и какие предусловия выдвигает», - сказал пресс-секретарь РПА.
Э. Шармазанов также прокомментировал слова премьера Турции, озвученные им в эфире государственного телеканала TRT, что по решению Конституционного суда Армении текст протоколов был изменен или пересмотрен:
«Это очевидная ложь, и должен сказать не дипломатическим термином, что немного и не морально. Подобные выражения создают мнение, что говорит не премьер страны или политический деятель, а некачественный агроном».
Эрдоган также заявил, что члены Минской группы ОБСЕ - США, Россия и Франция проявляют халатность в вопросе Нагорного Карабаха. По его словам, Турция, Азербайджан и Армения не имели бы сегодняшних проблем, если б за последние 20 лет США, Россия и Франция предприняли бы необходимые меры.
«ООН признала Армению оккупантом. Проблема будет решена тогда, когда будет положен конец оккупации», - сказал турецкий премьер-министр.
«Я не могу сказать откуда подобная нелепость и ложь. Наверное, господин Эрдоган страдает потерей памяти и Турцию спутала с Арменией, поскольку есть решение ООН (если речь идет об оккупанте, то все знают) о том, что Турция оккупировала 38% Кипра и напала на независимую страну, осуществив посягательство на его суверенитет. Всё это, я думаю, из жанра безграмотности и нелепости.
Премьер-министр Турции заявил также, что сегодня в Турции проживает 170 тысяч армян-беженцев и из них лишь 70 тысяч - граждане Турции.
«Мы это не замечаем, поскольку не желаем иметь лишних препятствий», - отметил Эрдоган, добавив, что Армения на эти усилия Турции положительно не отвечает.
Вышеназванное заявление, по Э.Шармазанову, не соответствует действительности.
«Как только Турция получает политические пощечины и со стороны международного сообщества увеличиваются давления, в глазах Эрдогана число армян в Турции увеличивается. До этого говорил 50 тысяч, затем 75 тысяч, сейчас 170 тысяч. Через несколько дней армяне в его глазах могут достичь 1 млн.», - откликнулся пресс-секретарь РПА.