Թող մեկնաբանեն նրանք, ովքեր կասկածում են...
Բազմիցս է կարծիք հնչել, որ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահ դառնալուց և հատկապես «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը նախաձեռնելուց հետո գոնե մի դրական բան արեց Հայաստանի համար՝ «մաքրեց» քաղաքական դաշտը։ Այդուհանդերձ, դեռ ակտուալ է մնացել և հատկապես վերջին օրերին բուռն քննարկման թեմա է դարձել, թե ով է իրական ընդդիմությունը, և ընդդիմադիր որ ուժն է կառուցողական կամ ապակառուցողական։
Հարցի պատասխանները փորձեցինք ստանալ խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներից։ Սակայն ոչ բոլորը համաձայնեցին կոնկրետ անուններ նշել։ Մասնավորապես  «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը հրաժարվեց ասել, թե որ կուսակցությունն է կառուցողական, որ կուսակցությունը՝ ոչ։ Նա միայն հավելեց, որ իր համար ընդունելին ոչ թե այն ընդդիմությունն է, որ հայտարարում է՝ ամեն ինչ վատ ու սխալ է, և պետք է քանդել, նորից կառուցել, այլ երբ պայքարի կառուցողական տարբերակին են միտված։
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո կոալիցիայի մաս կազմած «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը ևս հրաժարվեց իրական ընդդիմադիր կուսակցությունների անունները տալուց՝ ասելով, որ հանրությո՛ւնն այդ գնահատականը պետք է տա։
-Թող մեկնաբանեն նրանք, ովքեր կասկածում են։ Ես որևէ մեկին չեմ կասկածում,- ասաց Հ. Բիշարյանը։
Փոխարենը կոալիցիոն մեկ այլ ներկայացուցիչ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Սուքիաս Ավետիսյանն անուններ տալուց չհրաժարվեց՝ միաժամանակ նշելով, որ ընդդիմություն է այն կուսակցությունը, որը կարողանում է կառուցողական առաջարկներ անել՝ այդպիսով օգնելով իշխանություններին վերացնել թերությունները, եթե այդպիսիք կան, ոչ թե այն կուսակցություններին, որոնք տարբեր միջազգային կառույցներում հանիրավի փնովում են իշխանություններին։
-Օրինակ այսօր շատ կառուցողական դիրքորոշումներ ունի Դաշնակցությունը, իսկ ապակառուցողական ու անազնիվ դրսևորումներով վերջերս ակտիվացել է հատկապես «Ժառանգություն» կուսակցությունը։ Մնացածները փորձում են դաշտում իրենց տեղը ցույց տալ որպես ընդդիմություն,- նշեց Ս. Ավետիսյանը։
Նման մեղադրանքները «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը համարում է անհիմն՝ ենթադրելով, որ այդօրինակ պնդումներ անողները հետին մտքեր ունեն։
-«Ժառանգությունը» մինչև այժմ իր քայլերով ապացուցել է, որ այսօր ներկայացնում է հասարակության ընդդիմադիր հատվածի շահը,- հայտարարեց Ա. Մարտիրոսյանը՝ հավելելով.
-Մեզ համար ակտուալ են մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտումը և ներքին ժողովրդավարության հետ կապված հարցերը։ Մեզ համար նույն կերպ ուշադրության կենտրոնում են և կարևորագույն խնդիր ԼՂՀ-ի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացը և հայ-թուրքական հարաբերությունները։ Այս բոլոր հարցերում «Ժառանգությունը» հստակ ընդդիմադիր կեցվածքում է։ Այն քաղաքականությունը, որ իրականացնում են իշխանությունները և՛ ՀՀ-ում,  և՛ արտաքին աշխարհում, մեզ համար  ընդունելի չէ։
Փոխարենը ՀՅ Դաշնակցությունը, Ա. Մարտիրոսյանի խոսքերով, երբ դուրս եկավ կոալիցիայից, շատ հստակ հայտարարեց, որ իրենց վերապահումը բացառապես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն է վերաբերում, իսկ ներքին քաղաքականության հետ կապված իշխանությունների հետ որևէ տարաձայնություն չունեն։
Այն տեսակետի հետ, որ «Ժառանգությունն» ապակառուցողական գործունեություն է ծավալում, ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը չհամաձայնեց։ Ավելին, ասաց, որ ճիշտ չէ նման կերպ մոտենալ որևէ ընդդիմադիր կուսակցության, որը ներկայացված է խորհրդարանում։
-Ես չեմ կարող բացարձակապես խաչ դնել «Ժառանգության» իմ կոլեգաների խորհրդարանական գործունեության վրա։ Այլ հարց, որ մեր հասարակության մեջ և միա՛յն մեր հասարակության մեջ ընդհանրապես գոյություն ունի նման որակավորում՝ կառուցողական ընդդիմություն։ Ընդդիմությունն այլ կերպ չի էլ կարող լինել,- իր կարծիքը հայտնեց Վ. Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով.
-Եթե ոմանք կարծում են, որ ընդդիմության հիմնական անելիքը դա է՝ գոռալը, հայհոյելը, բարիկադներ կառուցելը, ուրեմն սխալ են հասկացել ընդդիմության հիմնական առաքելությունը։
Ի դեպ, խորհրդարանական ընդդիմության երկու ներկայացուցիչներն էլ համամիտ են, որ ինչպիսին իշխանությունն է, այնպիսին էլ դառնում է ընդդիմությունը և հակառակը։
Դա ընդունեց անգամ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը՝ չհերքելով (առանց անուններ տալու), որ իշխանությունում էլ կան մարդիկ, ովքեր կառուցողական և ոչ կառուցողական գործունեություն են ծավալում.
-Իշխանությունում կան մարդիկ, գործիչներ, ովքեր ունեն կառուցողական մտածելակերպ, և մարդիկ, ովքեր ունեն կարծրատիպեր և առանձնապես չեն փայլում իրենց կառուցողականության պատրաստակամությամբ։
Իսկ ահա ՀՀԿ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը թեև համաձայնեց, որ իշխանությունում էլ կան մարդիկ, ովքեր իրենց կարող են վատ դրսևորել, բայց չհամաձայնեց, որ ինչպիսին ընդդիմությունն է, այնպիսի իշխանություն էլ ,  կամ հակառակը, մենք այսօր ունենք Հայաստանում։

Пусть комментируют те, кто сомневается...
Многократно звучало мнение, что президент РА Серж Саргсян после того, как стал президентом и особенно после инициирования «футбольной» дипломатии, сделал для Армении хотя бы один положительный шаг- «очистил» политическое поле. Тем не менее, все еще актуален, а в последние дни вообще стал темой бурных обсуждений вопрос о том, кто является реальной оппозицией, и какая оппозиционная сила является конструктивной, а какая деструктивной.
Мы постарались получить ответы на эти вопросы от представителей всех парламентских фракций. Однако не все согласились указать конкретные имена. В частности, секретарь фракции «Процветающая Армения» Арам Сафарян отказался сказать, какая партия конструктивная, а какая - нет. Он лишь отметил, что для него приемлема не та оппозиция, которая заявляет, что всё плохо и ошибочно и нужно разрушить и снова построить, а та, которая склонна к конструктивному варианту борьбы.
Глава фракции «Оринац еркир», вошедшей в состав коалиции после президентских выборов 2008 года,  Эгине Бишарян также отказалась назвать имена реальных оппозиционных партий, сказав, что эту оценку должно дать общество.
«Пусть комментируют те, кто сомневается. Я ни в ком не сомневаюсь», - сказала Э. Бишарян.
Вместо этого другой представитель коалиции, член парламентской фракции РПА Сукиас Аветисян не отказался назвать имена, в то же время, отметив, что оппозицией является та партия, которая может делать конструктивные предложения, тем самым помогая властям устранить недостатки, если такие есть, а не те партии, которые в различных международных структурах, несправедливо хают власти.
«Например, сегодня очень конструктивные позиции у «Дашнакцутюн», а деструктивными и нечестными проявлениями в последнее время особо активизировалась партия «Наследие». Остальные пытаются преподнести себя в качестве оппозиции», - отметил С. Аветисян.
Подобные обвинения председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян считает беспочвенными, предположив, что у тех, кто делает подобные заявления, есть задние мысли.
«До сих пор партия «Наследие» доказала своими шагами, что сегодня она представляет интересы оппозиционной части общества», - заявил А. Мартиросян, добавив:
«Для нас актуальны вопросы, связанные с раскрытием убийств 1-го марта и с внутренней демократией. Также в центре нашего внимания и главной задачей является прогресс в мирном урегулировании Карабахского вопроса и армяно-турецкие отношения. Во всех этих вопросах у «Наследия» четко оппозиционные подходы. Для нас неприемлема, политика, которую осуществляют власти РА, как в республике, так и за ее пределами».
По словам А. Мартиросяна, Дашнакцутюн же напротив, выйдя из коалиции, четко заявила, что их оговорка относится исключительно к урегулированию армяно-турецких отношений, а по внутренней политике у них нет каких-либо разногласий с властями.
В свою очередь глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованисян не согласился с той точкой зрения, что партия «Наследие» занята деструктивной деятельностью. Более того, он сказал, что не правильно подходить подобным образом к какой-либо оппозиционной партии, которая представлена в парламенте.
«Я не могу ставить крест на парламентской деятельности моих коллег из «Наследия». Другой вопрос, что в нашем обществе и лишь в нашем обществе существует подобная квалификация - конструктивная оппозиция. Оппозиция и не может быть другой», - выразил свое мнение В. Ованисян, добавив, -что «если некоторые думают, что основное дело оппозиции - кричать, оскорблять, строить баррикады, то, значит, они неправильно поняли основную миссию оппозиции».
Кстати, оба представителя парламентской оппозиции согласны, что какая власть, такой и становится оппозиция и наоборот.
Это признал даже секретарь парламентской фракции ППА Арам Сафарян, не называя имен, он не стал отрицать, что и во власти есть люди, которые заняты конструктивной и деструктивной деятельностью:
«Во власти тоже есть люди, деятели, имеющие конструктивное мышление и люди, которые имеют стереотипы и особо не блистают своей конструктивной готовностью».
А вот депутат от РПА Сукиас Аветисян хотя и согласился, что во власти тоже есть люди, которые могут плохо проявлять себя, но не согласился, что какая сегодня в Армении оппозиция, такая и власть или наоборот.