«Euronews»-ը հեգնել է Ալիևին
«Euronews» հեռուստաընկերությանը տված հարզազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքն իրեն գցել է անհարմար դրության մեջ։ Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին՝ նա ասել է այն, ինչ միշտ ասել է։ Սակայն երբ խոսք է գնացել Ադրբեջանի ներքին կյանքի մասին, Ալիևն ակնհայտորեն խառնվել է՝ հայտնվելով զավեշտալի իրավիճակում։ Ստորև բերում ենք հատվածներ հարցազրույցից.
Euronews-2009թ. սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ Ադրբեջանում վերացել է նախագահի պաշտոնավարման ժամկետների արգելքը։ Դուք ուզում եք հավերժ մնալ իշխանությա՞ն։
Ի. Ալիև-Գիտե՞ք՝ դա չէր արվել...ինչ-որ անձնական նկատառումներով։ Նման փորձ կա աշխարհի շատ երկրներում։
Euronews-Դեմոկրատական երկրներում՝ ոչ։
Ի. Ալիև-Դե, նայած որտեղ...Օրինակ՝ եթե անվանական պետության ղեկավարը համարվում է թագավորը, իսկ վարչապետը կարող է 5 անգամ անընդմեջ ընտրվել, ապա դա շատ քիչ է տարբերվում մեր իրավիճակից։ Նայեք եվրոպական երկրներին և կտեսնեք...
Euronews-Միգուցե Դուք ինքներդ Ձեզ թագավո՞ր եք համարում։
Ի.Ալիև-Ոչ, ոչ...Ես ինձ համարում եմ գործադիր իշխանության ղեկավար։ Ձեր երկրների պարագայում դա վարչապետն է, որը կարող է շատ անգամ ընտրվել։ Այդ  դեպքում ինչո՞ւ ժողովուրդը պետք է զրկված լինի այդ իրավունքից։ Եթե նրանք ունեն ընտրության հնարավորություն, եթե կա ընտրելու հնարավորություն...
Euronews-Իսկապես, եթե՛։
Ի. Ալիև-...այդ դեպքում նրանք կարող են ընտրել՝ ում ուզում են...Իսկ Ադրբեջանում դեմոկրատական գործընթացները բավական ակտիվորեն են զարգանում։ Եվ հետո, չէ՞ որ մենք չենք խառնվում ձեր երկրների ներքին գործերին, չնայած նրան, որ շատ բաներ կան, որոնք չեն կարող մեր դուրը գալ, կամ էլ մեզ համար զավեշտալի են...բայց չէ՞ որ մենք այդ մասին չենք խոսում։
Euronews-Օրինակ։
Ի. Ալիև.-Փաստացի մենք ոչինչ չենք ասում...և շատ նրբանկատ ենք մեզ պահում։ Երկրի ներքին խնդիրները, նրա ավանդույթները, նրա պատմությունը, քաղաքական համակարգը, նրա վերաբերմունքն ազգի լիդերների հանդեպ պետք է թողնել այդ երկրի ժողովրդին։ Նա՛ է որոշողը։
Euronews-Այո՛, բայց Ադրբեջանը Եվրոպայի Խորհրդի անդամ է...
Ի. Ալիև.-Եթե ինչ-որ մեկը... Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է սեփական նպատակներին հասնելու համար օգտվել ժողովրդավարության չափանիշներից, մենք դա թույլ չենք տա։

«Euronews» высмеял Алиева
В интервью, данном телеканалу «Euronews», президент Азербайджана Ильхам Алиев сам себя поставил в неудобное положение. Говоря о процессе урегулирования Карабахского конфликта, он сказал то, что говорил всегда. Но когда речь зашла о внутренней жизни Азербайджана, Алиев, очевидно, замешкался, оказавшись в курьезной ситуации. Приводим фрагмент интервью:
Euronews: Но на конституционном референдуме в марте 2009 г. было отменено ограничение на число президентских мандатов. Вы хотите оставаться у власти бесконечно?
Ильхам Алиев: Знаете, это не было сделано... по каким-то личным причинам. Такая практика существует во многих странах.
Euronews: В демократических - нет...
Ильхам Алиев: Ну, смотря где... Если, например, номинальным главой государства является король, а премьер-министр может избираться хоть 5 раз подряд, это не сильно отличается от нашей ситуации. Посмотрите на европейские страны, и вы увидите...
Euronews: Вы, часом, не считаете себя королем?
Ильхам Алиев: Нет-нет.... Я считаю себя главой исполнительной власти, в случае ваших стран, это премьер-министр, который может быть избран много раз. Почему тогда народ должен быть лишен этого права? Если у них есть выбор, если есть возможность выбирать...
Euronews: Действительно, если!
Ильхам Алиев: .... то тогда они могут выбрать, кого хотят. Если... А демократический процесс в Азербайджане идет весьма активно. И потом, мы же не вмешиваемся во внутренние дела ваших стран, хотя есть очень многое, что нам не может нравиться, против чего мы могли бы возразить или счесть смехотворным... Но мы же не говорим об этом.
Euronews: Например?
Ильхам Алиев: Именно, мы ничего не говорим... и ведем себя чрезвычайно деликатно. Внутренние проблемы страны, ее традиции, ее история, политическая система, ее отношение к лидерам нации нужно оставить народу страны, ему решать.
Euronews: Да, но Азербайджан - член Совета Европы...
Ильхам Алиев: Если кто-то... Если кто-то хочет воспользоваться критериями демократии для достижения своих целей, мы этого не допустим!